Samková čelí kárné žalobě, proklela tureckého velvyslance

Praha - Mluvčí České advokátní komory (ČAK) Iva Chaloupková dnes informovala, že advokátka Klára Samková čelí kárné žalobě kvůli vstoupení před tureckou ambasádou, kde proklela velvyslance.

Samková podle komory neporušila etický kodex při loňském projevu na konferenci ve Sněmovně, v němž přirovnala islám k nacismu, fašismu a komunismu. Dříve tento případ odložila i policie. Seminář nazvaný "Máme se bát islámu?" se konal loni 18. května. Po projevu Samkové, která je bývalou členkou Bloku proti islámu, opustili sál někteří pozvaní diplomaté včetně tureckého velvyslance.

Tajemník ČAK Ladislav Krym následně požádal o prověření, zda Samková vystoupením neporušila etický kodex advokáta. Kontrolní rada ČAK podle Chaloupkové nejprve jeho podnět odložila. Podle názoru tajemníka ale zdůvodnění odložení nebylo dostatečné a tak požádal o opětovné posouzení s vyžádáním si dalších důkazů.

.

I poté byla stížnost odložena, jelikož jednání advokátky nepřekročilo meze, které advokátům kodex stanovuje. „I advokát má právo veřejně vyjadřovat svůj názor, a to i k otázkám, které mohou být chápány jako politické a konfliktní - byť by to měl činit tak, aby způsob nebo forma realizace tohoto práva na svobodu projevu nevedla k ohrožení důstojnosti či vážnosti advokátního stavu," vysvětlila Chaloupková.

Jako důvodné naopak kontrolní rada ČAK shledala stížnosti, které se týkají vystoupení Samkové před tureckou ambasádou, kde třikrát proklela tureckého velvyslance. „Budete-li zasahovat do našich věcí, pošleme na vás své syny," prohlásila Samková loni v červnu.

V této souvislosti nyní běží kárné řízení. Jeho výsledkem může být zproštění kárného obvinění dotyčné advokátky nebo kárný senát může konstatovat, že se kárně provinila a uložit jí některé z kárných opatření - od napomenutí, přes veřejné napomenutí, pokutu až do stonásobku minimální mzdy, dočasný zákaz výkonu advokacie až po kárné opatření nejvyšší - vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Jak dodala Chaloupková, proti rozhodnutí kárného senátu je možné odvolání k odvolacímu kárnému senátu, eventuálně je možné obrátit se na soud se správní žalobou na ČAK.

Související

Klára Samková

Útok islámu na Evropu. Klára Samková po požáru Notre-Dame opět perlí

Právnička Klára Samková dostála své kontroverzní pověsti i v souvislosti s rozsáhlým požárem katedrály Notre-Dame. Rozhodně podle ní nešlo o náhodu, ale naopak o „útok islámu na Evropu“. Probíhající vyšetřování však ukázalo, že požár nejspíš souvisí s renovací věže chrámu.

Více souvisejících

Klara Samkova Ahmed Necati Bigali (velvyslanec Turecka) islám Česká advokátní komora

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 7 hodinami

před 7 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

Británie: Neutrální státy by měly být v NATO, pokud chtějí ochranu

Neutrální země, které nejsou členy Severoatlantické aliance, ale využívají její "ochranný deštník", by měly vstoupit do NATO. Uvedl to dnes britský ministr obrany Grant Shapps. Informace přinesl zpravodajský portál Politico.eu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy