Exšéf Poldi Stehlík je po 20 letech před soudem. Jsou to kecy, strhal žalobu

Praha - Bývalý šéf kladenských hutí Poldi Vladimír Stehlík dnes před soudem odmítl obžalobu, podle které neodváděl peníze na zdravotní pojištění zaměstnanců nebo daň ze mzdy. Další bod obžaloby ho viní z poskytování bezúročných půjček, kvůli nimž ocelárnám vznikly mnohamilionové škody. Stehlík před soudem stanul po 20 letech od svého obvinění. Uložení trestu mu nehrozí, protože na kauzu dopadla amnestie.

Stehlík byl obviněn v roce 1996 spolu se synem Markem a Lubošem Pejpou. Policisté mu dávali za vinu, že neodvedl 25 milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Podle obžaloby místo toho peníze použili pro podnikatelské nebo osobní aktivity.

Další body obžaloby je viní z toho, že poskytovali firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů. Další škoda zhruba 117 milionů vznikla údajně kvůli neoprávněnému převodu majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel.

Stehlíkovi je dnes 73 let. "Jsem štěstím bez sebe, že konečně před soudem stojím. Samozřejmě, že se necítím vinen," prohlásil. Obžalobu v plném rozsahu odmítl. "Jsou to kecy," zmínil Stehlík při téměř čtyřhodinové výpovědi před soudem.

Stehlík dnešní proces například označil za obrodu českého průmyslu. Chce dokázat, že za krach slavné firmy mohou jiní. Naznačuje, že celá kauza je dílem politických a ekonomických zájmu tehdejší doby.

Vleklou kauzu nejprve téměř deset let vyšetřovala policie. Soudy obžalobu mají od roku 2005. Kvůli Stehlíkovu zdravotnímu stavu justice vyčlenila jeho část k samostatnému projednání. V roce 2008 těžká choroba stíhání dočasně přerušila. V mezičase paralelně stíhaný Pejpa zemřel a v případě Marka Stehlíka se uplatnilo amnestijní rozhodnutí tehdejšího prezidenta Václava Klause.

Amnestie se týkala také Vladimíra Stehlíka, ten ale trval na projednání obžaloby, kterou se tak dnes začal zabývat Krajský soud v Praze. Potrestat už ho nemůže. Na konci procesu jen konstatuje, zda je vinen či nevinen.

Stehlík se do kladenských hutí dostal v roce 1993, kdy výroba stála a vláda udělala urychlenou privatizaci firmy. Stehlíkova firma Bohemia Art zvítězila v obálkové soutěži, když za 66 procent akcií nabídla 1,75 miliardy korun. Všechny peníze však nikdy nezaplatila. Výsledkem byl nakonec Stehlíkův odchod, části holdingu se postupně dostaly do konkurzu a zastavily výrobu.

V dalších letech se do opuštěných hal výroba vrátila, byť v menším měřítku. Nyní se ale zbývající část Poldi opět potýká s problémy. Tento týden bude soud rozhodovat o reorganizaci či úpadku.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza Stehlík se kvůli posudku vrátila žalobcům. Chyba justice, rozhodl NS

Brno - Justice chybovala, když kvůli opatření nového znaleckého posudku vrátila státnímu zastupitelství kauzu Vladimíra Stehlíka, bývalého šéfa kladenských hutí Poldi. Krajský soud v Praze mohl situaci řešit sám, vrácením se vleklá kauza dále zdržela. Nejvyšší soud (NS) pochybení konstatoval na základě stížnosti pro porušení zákona, kterou ve Stehlíkův neprospěch podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Verdikt je však jen akademický, NS v tomto typu řízení nemůže obviněnému přitížit.

Více souvisejících

Vladimír Stehlík Poldi Kladno soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy