Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes uložil bývalému jednateli distribuční firmy Likérky Drak Dominiku Nagyovi osm let vězení. Podle obžaloby se podílel na krácení daně při prodeji nelegálního alkoholu ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Rozsudek není pravomocný. Soud už v únoru uložil také nepravomocně majiteli Likérky Drak Pavlu Čanigovi 11,5 roku a za mříže poslal i dalších pět lidí se skupinou spojených.
Škoda způsobená státu byla podle státního zástupce Roberta Henzela vyčíslena na 1,29 miliardy korun. Likérku Drak fakticky vlastnil a ovládal podnikatel Radek Březina, hlava lihové mafie, která údajně obrala stát na daních o 6,39 miliardy korun. Podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové Nagy o činnosti skupiny věděl a řídil distributory.
Obžalovaní se hájili tím, že nebyli součástí organizované skupiny. Bývalý jednatel firmy Nápoje Cyrano Nagy vinu ale přiznal. "Dodnes přemýšlím nad tím, proč jsem do toho šel. Je mi to hrozně líto," řekl. Podle Henzela se Nagy podílel na vzniku škody za více než půl miliardy korun, což soud podle Šperlichové vzal v úvahu při ukládání trestu.
Nagy si stejně jako státní zástupce ponechal lhůtu pro podání odvolání. V únoru soud o Nagyovi nerozhodoval, protože muž se ze zdravotních důvodů omluvil. Soud jeho věc vyloučil k samostatnému projednání. Kromě trestu pro Čanigu uložil soud již dříve také trest deset let Robertu Sedlaříkovi, bývalému jednateli další distribuční firmy Verdana. Tresty od dvou do čtyř let soud uložil i čtyřem obchodním zástupcům. Rozsudek není pravomocný.
Alkohol z nezdaněného Březinova lihu podle obžaloby vyráběl bývalý jednatel a majitel likérky Čaniga, o distribuci se podle státního zástupce starali někdejší jednatelé a majitelé distribučních firem Nagy a Sedlařík. Podle Henzela se v likérce v letech 2003 až 2012 zpracovalo nejméně pět milionů litrů nezdaněného lihu, za léta 2011 a 2012 se navíc jeho přesné množství nepodařilo zjistit.
Čaniga vinu doznal, ale množství lihu popřel. Uvedl, že lihoviny s etiketami Likérky Drak se vyráběly i jinde. Čaniga, Nagy a Sedlařík jsou stíháni pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Místo základní sazby až deset let jim tak hrozila o třetinu vyšší horní hranice sazby - tedy 13 let a čtyři měsíce.
Za účast na organizované zločinecké skupině jsou stíháni bývalí obchodní zástupci Tomáš Dreksler, Ladislav Kováč, Michal Rozumek a Pavel Rybář. Soud již dříve Kováčovi uložil čtyři roky, Rozumkovi tři, Rybářovi 2,5 roku a Drekslerovi dva roky vězení. Hrozilo jim až deset let.
Jméno Likérky Drak zaznělo i v roce 2012 na počátku metanolové aféry. Její etiketa se objevila na barelech s otráveným alkoholem. Čaniga je označil za padělky a nabídl milion korun tomu, jehož informace povedou k odhalení výrobce otráveného alkoholu. Ve zlínském skladu Verdany se pak našel otrávený alkohol. Lihoviny označené etiketou Likérky Drak ale nevyrobila Likérka Drak.
Radek Březina je za nelegální obchody s lihem nepravomocně odsouzen k 13 letům vězení. Šesti obžalovaným olomoucký krajský soud uložil tresty od čtyř do 12 let, jeden vyvázl s podmínkou. Čtyři roky dostal bratr Radka Březiny Tomáš, jenž řídil Likérku Drak a s policií spolupracoval. Kauza je u vrchního soudu, který rozhodne o odvolání žalobce i obžalovaných.
Související
Dominik Nagy z lihové kauzy si trest odpyká, Ústavní soud zamítl stížnost
Obviněný v kauze Likérky Drak podal ústavní stížnost, ve vězení má strávit 9,5 roku
Dominik Nagy (Likérka Drak) , Krácení daní , Pavel Čaniga , Kauza lihová mafie , Radek Březina (údajný boss)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 7 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 8 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 9 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák