Jak si správně mýt ruce? Většina lidí to dělá špatně

Mytí rukou po příchodu domů nebo po toaletě je věc, nad kterou mnoho z nás příliš nepřemýšlí. Stačí jen namydlit, opláchnout a osušit. Bez jakékoliv inovace máme tento způsob natolik zautomatizovaný, že nás ani nenapadne, jestli to děláme dobře. Podle odborníků nikoliv.

Mytí rukou je základní hygienická činnost, kterou nám rodiče vštěpovali už od dětství. po použití koupelny, Mýt bychom si je měli nejen před přípravou jídla,před jeho konzumací a po něm, ale také po návštěvě toalety, po příchodu z venku domů, po kýchnutí, smrkání, po hraní si se zvířaty včetně domácích mazlíčků i po manipulaci s odpadky.

Právě toto všechno jsou činnosti, které na našich dlaních a prstech zanechávají tisíce bakterií. Poté jen stačí, abychom si olízli prst nebo si promnuli oko a pna problém může být zaděláno. Správným mytím rukou tomu můžeme naštěstí předejít, a někteří dokonce musí. Lékaři mají k dispozici manuál, podle kterého si ruce myjí a dezinfikují, a my  se na jeden takový také podíváme.

Proces mytí rukou začíná jejich namočením pod vlažnou tekoucí vodou. Následně je potřeba přidat mýdlo. Další kroky většina z nás nějak ušmudlá tak, aby v koupelně neztráceli moc času, správná hygiena rukou by ale měla zabrat zhruba minutu. Po nanesení mýdla je totiž potřeba pustit se do práce.

Podle lékařských postupů je nutné mýdlo nejprve vetřít do kůže tak, že budeme třít dlaněmi o sebe mimo proud vody. Následně protřeme prsty o sebe s dlaněmi spojenými k sobě, podobně jako lidé, kteří se modlí. Poté je potřeba provést ten stejný postup na hřbetu ruky, položit jednu na druhou, umýt hřbet včetně prstů a poté ruce prohodit. Pořadí těchto kroků lze otočit, jak nám ukazuje video.

V dalším kroku je potřeba zbavit se špíny na bříškách prstů. Ruce spojíme v dlani tak, že prsty nasměřujeme do dlaní, a pořádně promydlíme. Při těchto činnostech důkladně promydlíme dlaně, hřbet ruky i prsty, většinou až na palec. Proto mu budeme věnovat zvláštní pozornost a promydlíme ho sevřenou dlaní.

Nesmíme zapomenout ani na nehty. Třeme krouživým pohybem namydlené sevřené špičky prstů v dlani druhé ruky a naopak. Tím dokončíme mycí proces a ruce můžeme opláchnout.

Nyní přichází na řadu sušení. K tomu jsou nejlepší jednorázové papírové ručníky. Zbaví ruce zbytkových bakterií lépe, než vysoušeče, a zároveň nezanechají nové, jako tomu je v případě tkaných ručníků na vícero použití.

Poté už zbývá jen použitým papírovým ručníkem zavřít kohoutek s vodou a máme hotovo. V případě lékařů se tento postup opakuje ještě jednou, avšak s dezinfekcí místo mýdla, to ale v domácích podmínkách až takové využití nemá.

Související

Více souvisejících

koupelny koupání Lidé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen se tento týden ocitne v centru pozornosti, když Soudní dvůr EU vynese rozsudek v kauze tzv. „Pfizergate“ – tedy o tajných textových zprávách, které si vyměňovala s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou během jednání o největší vakcinační smlouvě v historii EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy