Jak si správně mýt ruce? Většina lidí to dělá špatně

Mytí rukou po příchodu domů nebo po toaletě je věc, nad kterou mnoho z nás příliš nepřemýšlí. Stačí jen namydlit, opláchnout a osušit. Bez jakékoliv inovace máme tento způsob natolik zautomatizovaný, že nás ani nenapadne, jestli to děláme dobře. Podle odborníků nikoliv.

Mytí rukou je základní hygienická činnost, kterou nám rodiče vštěpovali už od dětství. po použití koupelny, Mýt bychom si je měli nejen před přípravou jídla,před jeho konzumací a po něm, ale také po návštěvě toalety, po příchodu z venku domů, po kýchnutí, smrkání, po hraní si se zvířaty včetně domácích mazlíčků i po manipulaci s odpadky.

Právě toto všechno jsou činnosti, které na našich dlaních a prstech zanechávají tisíce bakterií. Poté jen stačí, abychom si olízli prst nebo si promnuli oko a pna problém může být zaděláno. Správným mytím rukou tomu můžeme naštěstí předejít, a někteří dokonce musí. Lékaři mají k dispozici manuál, podle kterého si ruce myjí a dezinfikují, a my  se na jeden takový také podíváme.

Proces mytí rukou začíná jejich namočením pod vlažnou tekoucí vodou. Následně je potřeba přidat mýdlo. Další kroky většina z nás nějak ušmudlá tak, aby v koupelně neztráceli moc času, správná hygiena rukou by ale měla zabrat zhruba minutu. Po nanesení mýdla je totiž potřeba pustit se do práce.

Podle lékařských postupů je nutné mýdlo nejprve vetřít do kůže tak, že budeme třít dlaněmi o sebe mimo proud vody. Následně protřeme prsty o sebe s dlaněmi spojenými k sobě, podobně jako lidé, kteří se modlí. Poté je potřeba provést ten stejný postup na hřbetu ruky, položit jednu na druhou, umýt hřbet včetně prstů a poté ruce prohodit. Pořadí těchto kroků lze otočit, jak nám ukazuje video.

V dalším kroku je potřeba zbavit se špíny na bříškách prstů. Ruce spojíme v dlani tak, že prsty nasměřujeme do dlaní, a pořádně promydlíme. Při těchto činnostech důkladně promydlíme dlaně, hřbet ruky i prsty, většinou až na palec. Proto mu budeme věnovat zvláštní pozornost a promydlíme ho sevřenou dlaní.

Nesmíme zapomenout ani na nehty. Třeme krouživým pohybem namydlené sevřené špičky prstů v dlani druhé ruky a naopak. Tím dokončíme mycí proces a ruce můžeme opláchnout.

Nyní přichází na řadu sušení. K tomu jsou nejlepší jednorázové papírové ručníky. Zbaví ruce zbytkových bakterií lépe, než vysoušeče, a zároveň nezanechají nové, jako tomu je v případě tkaných ručníků na vícero použití.

Poté už zbývá jen použitým papírovým ručníkem zavřít kohoutek s vodou a máme hotovo. V případě lékařů se tento postup opakuje ještě jednou, avšak s dezinfekcí místo mýdla, to ale v domácích podmínkách až takové využití nemá.

Související

Více souvisejících

koupelny koupání Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy