Hradec Králové/Pardubice - Zákaz kouření, který od 31. května platí v restauracích, přestěhoval kuřáky na východě Čech na venkovní zahrádky a před hospody.
"Všichni nadávají, máme s tím moc práce, protože hospoda zeje prázdnotou a všichni sedí na zahrádce a kouří tam a číšníci se při jejich obsluze proběhnou," řekl ČTK například majitel restaurace La Rocket na pardubickém nádraží Dalibor Kříž.
"Pár štamgastů zatím trucuje a nechodí, ale uvidíme, jestli jim to vydrží. Například jeden kuřák, který sem chodil na bílé víno, říkal, že si to odpustí a dá si ho raději doma," řekl Kříž. Podle Kříže má restaurace kapacitu 90 míst, z toho bylo 50 v kuřácké části, na zahrádce může sedět 40 lidí. "V pátek večer bylo hodně lidí, takže se nejdříve zaplnila zahrádka a pak jim nezbylo nic jiného než si sednout dovnitř," řekl Kříž. Ten zvažuje, že před zimou koupí na zahrádku alespoň dvě plynová topná tělesa, aby lidé nemuseli kouřit v mrazu.
Kříž, který odhaduje, že mezi zákazníky restaurace bylo zhruba 70 procent kuřáků a kouří i většina personálu, zatím nechtěl dopad na tržby odhadovat. "Ještě je brzo, třeba začnou více chodit nekuřáci nebo rodiny, ale ty davy nekuřáků, které ministerstvo slibovalo, tak se zatím nekonají," řekl Kříž.
Kuřáci obsadili také zahrádku Hotelu U Beránka v Náchodě, kde se do konce května mohlo kouřit v Dannyho kavárně. "V kavárně, kde se kouřilo, nyní nikdo není. Všichni jsou na zahrádce," řekl ředitel hotelu Pavel Rys, který nechtěl odhadovat, zda bude mít nový zákon dopad na tržby. Rys nezaznamenal, že by lidé na zákaz kouření nadávali. "Vzali to tak, jak to je, my jsme si to nevymysleli," řekl Rys.
Související
Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko
Británie projedná přelomový zákon. Chce zakázat cigarety
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 5 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
včera
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
včera
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
včera
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
včera
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
včera
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
včera
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
včera
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
včera
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
včera
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
4. května 2026 21:01
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
Německým Lipskem otřásla v pondělí odpoledne tragédie, která si vyžádala nejméně dva lidské životy a desítky zraněných. Do davu lidí v samotném centru města vjel vysokou rychlostí řidič v osobním automobilu typu SUV. Incident se odehrál v pěší zóně, která byla v té době plná nakupujících a návštěvníků kaváren užívajících si teplého jarního dne.
Zdroj: Libor Novák