Obžalovaní v kauze takzvané lihové mafie žádají nižší tresty

Olomouc - Obžalovaní muži v kauze lihové mafie u olomouckého vrchního soudu požádali o snížení trestu až o několik let. Tvrdí, že nebyli členy organizované skupiny, nelegální obchody s lihem byly prý podnikem jednoho člověka, a to Radka Březiny. Právě Radek Březina, podle prvoinstančního soudu hlava skupiny, dnes u soudu napadl i vyčíslenou škodu způsobenou na spotřební dani, která podle obžaloby přesahuje šest miliard korun. Krajský soud mužům před půldruhým rokem uložil tresty od čtyř do 13 let vězení, jeden z nich dostal podmínku. Olomoucký vrchní soud má projednávání případu naplánováno do čtvrtka.

Nejvyšší trest dostal šéf mafie Radek Březina, podle obhájců je to ale nepřiměřeně přísné. "K činu se doznal. Je zřejmé, že zásadní roli na rozkrytí trestné činnosti měl bratr mého klienta Tomáš, některé detaily však neznal. Právě o těchto oblastech velice podrobně před soudem vypovídal můj klient, který je znal," uvedl obhájce Filip Opatřil. Obhájci také poukázali na jeho chování ve věznici i možnou nápravu. Soudu navrhli výslech znalkyně ohledně jeho resocializace, na řadu přijde ve středu.

Březinův nejbližší spolupracovník, jeho bratr Tomáš, se proti rozsudku neodvolal, souhlasí se čtyřletým trestem. Jde o nejnižší trest z obžalovaných zahrnutých v organizované skupině. Získal totiž status spolupracujícího, neboť pomohl odkrýt činnost celé skupiny.

Ostatní obžalovaní tvrdili, že nebyli členy žádné organizované skupiny, zpochybňovali i svou roli v celé kauze. Například obhájce Václava Davida, který za navážení skladů lihem dostal devět let a dva měsíce, poukazoval na to, že byl nejnižším článkem a neměl vůbec přehled o fungování skupiny. "Z celkového objemu se denaturací podílel zhruba v pěti procentech, neměl z toho žádný prospěch," uvedl obhájce. Žádal snížení trestu na šest let. Stejný trest dostal i správce nemovitostí Ivan Kovářík, také on tvrdil, že nebyl žádným článkem takové skupiny.

Snížení trestu žádal i Radek Menšík, jednatel společnosti Morávia-Chem. U krajského soudu dostal 12 let, podle obhájce však přitom bylo prokázáno, že nebyl iniciativní a navíc byla jeho laxnost trestána ze strany Březiny řadou pokut. Nižší trest žádal i skladník Rostislav Hanulík, který dostal šest let. S trestem ve výši devět let a dva měsíce nesouhlasil ani blízký spolupracovník Radka Březiny Lubomír Kaláč. "Na strašně dlouhou dobu byl (Kaláč) první osobou, která se k této činnosti doznala. Od počátku spolupracoval," uvedl jeho obhájce a žádal, aby mu byl přiznán status spolupracujícího nebo mimořádně snížen trest na pět let. Uvedl také, že jeho klinetovi bylo vyhrožováno, a přesto se rozhodl vypovídat.

Osmý obžalovaný Tomáš Pantlík, který se zodpovídá z nelegálního skladování lihu v Olomouci, dostal za nadržování ve prospěch organizované zločinecké skupiny tříletý podmíněný trest. "O nějaké zločinecké skupině jsem se dozvěděl až během vyšetřování," hájil se dnes Pantlík.

Související

Ilustrační foto

Státní zastupitelství podalo obžalobu na celníky v kauze lihové mafie Radka Březiny

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci obžalovalo šest lidí v případu rozsáhlé kauzy týkající se vynášení tajných informací z Celní správy členům lihové mafie kolem Radka Březiny. Čtyři z nich byli v době trestného činu spjati s Celní správou. Obžalováni jsou z několika trestných činů včetně zneužívání pravomocí veřejného činitele či přijetí úplatku. Kauza je úzce spjata s rozkrýváním lihové mafie, která policii a žalobce zaměstnává od podzimu 2012. Samotný případ kolem Celní správy odkrývali policisté čtyři roky. Případ bude řešit zlínský soud, uvedlo ve zprávě VSZ.

Více souvisejících

Kauza lihová mafie Radek Březina (údajný boss) soudy olomouc

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy