Vláda zvýšila minimální mzdu. Není to však zcela pozitivní

Praha – Česká vláda dnes schválila navýšení minimální mzdy na 12 200 korun, což bude platit od ledna. Mzda bude zvýšena o 1 200 korun. Zatímco někteří jásají, odborníci varují, že to nemusí být tak hezké, jak by se mohlo zdát.

Politici se shodli na tom, že se minimální plat zvýší na 12 200 korun za měsíc, díky čemuž se minimální mzda zvedne o 11 procent. Podle odborů je to skvělý vývoj a Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) rozhodnutí chválí.

„Jedná se do dobrý krok, ačkoliv jsme původně požadovali nárůst o 1 500. Částku považujeme za rozumný kompromis,“ uvedla pro EuroZprávy.cz Jana Kašparová, tisková mluvčí ČMKOS. Česká republika prý patří v rámci Evropské unie k místům, kde jsou zaměstnanci nejhůře placeni. Tento krok je tedy podle ČMKOS správný.

Zaměstnanci se mohou těšit. Ačkoliv minimální mzdu pobírá jen malé množství zaměstnanců, působí na cenové tarify celkově a podle Kašparové způsobuje takzvané mzdové vzlínání. To je definováno jako pohyb mezd směrem vzhůru. Minimální mzda je pro platy určitým odrazovým můstkem.

Podle ČMKOS by to mělo omezit i problematiku práce na černo. „Stává se, že zaměstnavatel platí zaměstnanci oficiálně minimální mzdu a nezdaněný zbytek mu dává na ruku,“ vysvětlila Kašparová. S vyšší minimální mzdou se však toto nevyplatí. „Zužuje se tak prostor pro práci na černo.“

Politolog Ladislav Mrklas nesouhlasí s tím, že je to dobré rozhodnutí. „Je to tradiční krok sociálně demokratické vlády a jeho účinnost je diskutabilní. Někteří ekonomové tvrdí, že minimální mzda spíše škodí,“ komentoval pro EuroZprávy.cz. Své stanovisko vysvětlil tak, že se zaměstnavatelům vyplatí investovat do automatizace a zbavovat se nákladných zaměstnanců.

„V obchodech se zavádí automatické pokladny, aby se šetřilo na zaměstnancích,“ poukázal. Podle ČMKOS by si však zaměstnavatelé měli odvyknout na levnou práci, která přetrvává z devadesátých let. „Tento model rozvoje je nebezpečný a překonaný,“ prohlásila Kašparová.

„Bavíme se o hrubé mzdě. Po odvodech zaměstnanec dostane navíc asi 800 míst 1200," informoval EuroZprávy.cz investiční analytik Broker Consulting Martin Novák. Uznává, že ani to není nezanedbatelná částka.

Nezanedbatelné to není ani pro zaměstnavatele. Podle Nováka to komplikuje jejich již složitou situaci. „Za pracovníka s minimální mzdou 11 000 zaplatí zaměstnavatel 14 740. Po navýšení na 12 200 bude mzdový náklad na zaměstnance 16 348. Zaměstnanec tedy dostane přibližně o 800 více, zaměstnavatel zaplatí 1 600 navíc," vysvětlil.

Je však zajímavé, že k navýšení došlo poměrně krátce před volbami a vzbuzuje to otázky, do jaké míry mají politici na srdci blaho občanů. „Není pochybnost, že se vláda bude snažit v nejbližší době o podobné kroky. Je očividné, že se blíží volby, a právě to pohání takové věci,“ myslí si Mrklas.

Související

Více souvisejících

mzdy / platy peníze Minimální mzda CZK

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy