Zakázaná metoda při porodu? Soud musí opět řešit žalobu na olomouckou nemocnici

Olomouc - Odvolací krajský soud zrušil rozsudek, který zamítl žalobu rodičů postižené dívky na olomouckou fakultní nemocnici. Rodiče žádají 16,9 milionu korun kvůli údajně špatně vedenému porodu, který má za následek těžké postižení jejich dcery. V kauze je potřeba doplnit posudky.

Spor řeší soudy pět let, v Olomouckém kraji jde o jeden z největších soudních případů kvůli údajně zanedbané zdravotní péči. Nemocnice pochybení odmítá.

Podle odvolacího soudu provedl okresní soud rozsáhlé dokazování, nevypořádal se ale s posudkem týkajícím se časového průběhu porodu. Zabývat se bude muset především záznamem děložní kontrakce, který je pro posouzení okolností případu zásadní. "To, že nebyl předložen záznam kontrakcí, hodnotíme jako chybu," uvedla předsedkyně senátu Karla Musilová.

Otec dítěte Vlastimil Blaťák dnešní rozsudek přivítal. Podle něj si konečně někdo dává věci do souvislostí. "Jsem šťastný nejen za sebe, ale hlavně proto, že doufám, že by z toho mohl být průlomový rozsudek v českém porodnictví. Že by se zamezilo věcem, které se dějí a které se schovávají tak, že se nepíšou do lékařské dokumentace nebo se schovávají za nějakou lékařskou latinu a nikdo tomu nerozumí," řekl Blaťák.

Spor se vede o to, zda lékaři postupovali při porodu správně, nebo zda použili zakázanou metodu, takzvanou Kristellerovu expresi, při které porodník tlačí loktem na břicho rodičky. Nemocnice to odmítla a za pravdu jí dali i znalci a následně soud. Podle otce dítěte však metodu použili, což mělo za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte.

Na případ, který měl za následek narození postiženého dítěte, měly vliv i další okolnosti. Žena nejprve rodila přirozenou cestou, a to i za pomoci vakuového zvonu, dítě však bylo kvůli těhotenské cukrovce matky příliš velké. Holčička se narodila s váhou 4,5 kilogramu, její hmotnost byla přitom při posledním ultrazvukovém vyšetřování odhadnuta o více než kilo nižší. Podle žalobců zdravotníci nepřistoupili včas k císařskému řezu.

Holčička se narodila s poškozeným mozkem. Dívka stále leží, má trvalé zápaly plic a neumí polykat. Situace je pro rodinu finančně náročná.

Související

příprava na porod

Moderní porod: Pupečníková krev může zachránit život i vyléčit nemoci

Blíží se porod, probíráte se svým lékařem spoustu informací, co vás vlastně v následujících týdnech čeká, a stále si nepřipadáte dost připravená? Takové starosti trápí asi každou nastávající maminku. Dobrou zprávou je, že většinu situací nakonec příroda a lékaři dokáží zařídit tak, že se svého miminka dočkáte i bez dokonalého naplánování. Nicméně existuje pár záležitostí, které je přece jenom dobré promyslet předem, a to je například odběr pupečníkové krve a tkáně pupečníku. Tento krok lze totiž provést pouze v jedinečném okamžiku narození děťátka, a proto je dobré toto rozhodnutí zvážit včas.
těhotenství

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky z 30,7 roku na 28,8 roku. Plně kojených je při propuštění 75 procent dětí, asi pětina dětí je ale v porodnici dokrmována. Vyplývá to z průzkumu projektu Průvodce porodnicemi, o kterém informovala v tiskové zprávě společnost Aperio. Respondentky v on-line dotaznících hodnotily svou porodnici v letech 2017 až 2021, vyplnilo jich ho více než 5200.

Více souvisejících

porody Fakultní nemocnice Olomouc soudy

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy