Demonstrace i pieta. Češi si dnes připomněli únorové události roku 1948

Praha - Únorové události roku 1948, nástup komunistického režimu k moci i jeho oběti si o víkendu připomněli účastníci na pietních akcích a shromážděních.

Varovali před omezováním demokracie a svobody, plíživým návratem totality, umělým rozdělováním společnosti i před přebíráním moci jednou stranou. Mnozí také za nynější vývoj v Česku kritizovali prezidenta Miloše Zemana a lídra hnutí ANO, premiéra v demisi Andreje Babiše.

Komunisté převzali v tehdejším Československu moc před 70 lety 25. února poté, co prezident Edvard Beneš přijal jejich požadavky i demisi ministrů. Mnozí účastníci pietních akcí mluvili o komunistickém převratu a puči, neslavném a smutném výročí či tragických únorových událostech.

Na Václavském náměstí se dnes odpoledne sešly stovky lidí na demonstraci za svobodu, demokracii a svobodné podnikání. Účastníci měli s sebou transparenty s protikomunistickými hesly i s nápisy s kritikou Babiše. Většina řečníků pak upozorňovala na možný opětovný nástup komunistů k moci, kritizovala prezidenta Miloše Zemana a působení Babišovy vlády v demisi. Podle nich je vládou jedné strany bez jakékoliv důvěry.

Dopoledne se dnes v Nerudově ulici v Praze sešli studenti, akademici i politici, aby si připomněli potlačený studentský pochod. Od budovy Českého vysokého učení technického 25. února 1948 vyrazilo na 7000 mladých lidí na Hrad. Chtěli požádat prezidenta Beneše, aby komunistům neustupoval. V horní části Nerudovy ulice je brutálně zastavila bezpečnost a lidové milice, jeden student byl postřelen. Událost připomíná pamětní deska, k níž účastníci položili věnce a kytice. Symbolicky pak pochod po 70 letech dokončili a došli k Hradu.

Podle rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka studenti dokázali před 70 lety překonat tlak doby a šli proti proudu událostí. Předseda studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima věří, že ve vyhrocených historických situacích by se studenti opět stali strážci demokracie.

Před Hradem dnes protestovali také aktivisté ze skupiny Kaputin. Své akci dali název Dost bylo vítězných únorů. Vadí jim plíživé omezování demokracie. Při střídání hradní stráže rozvinuli před Matyášovou bránou transparent s výzvou, aby lidé ve volbách přemýšleli, komu dávají svůj hlas.

Související

Více souvisejících

demonstrace za svobodu demokracii a proti komunismu (25. 2. 2018) 25. únor 1948 Únor 1948

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy