Muslim nebude vydán do Turecka, státní zástupce zastavil řízení

Praha - Česko nevydá do Turecka Sáliha Muslima. Státní zastupitelství zastavilo předběžné řízení, protože se kurdský politik již nezdržuje na území České republiky.

Česká policie muže na základě zatykače zadržela v únoru, soud ho o několik dní později propustil na svobodu. Ankara Muslima považuje za teroristu, ale podle Kurdů je hrdinou boje proti Islámskému státu. 

"Bylo zastaveno (řízení) z formálních důvodů, protože se pan Sálih nevyskytuje na území České republiky, což ale ani neměl uloženo," řekl Muslimův právník Miroslav Krutina. Kurdský politik Městskému soudu v Praze na konci února slíbil, že se bude pohybovat na území Evropské unie. "Od soudu měl uloženo, aby se pohyboval po území EU, kde se také pohyboval. Zastavením řízení ale v podstatě padá i toto omezení," upozornil advokát.

České ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Turecko mu zaslalo žádost o Muslimovo vydání 2. března. Dokument však neobsahoval přílohy v takové podobě, v jaké je vyžaduje zákon. Proto Turecko materiály postupně doplňovalo v předepsané formě, naposledy v pátek 16. března.

"V mezidobí jsme byli informováni Městským státním zastupitelstvím v Praze o ukončení předběžného šetření, a to z toho důvodu, že Sálih Muslim se již nenachází na území České republiky a místo jeho pobytu není známo. Ministerstvo spravedlnosti o této skutečnosti následně vyrozumělo i tureckou stranu," popsal Jakub Říman z tiskového oddělení úřadu.

Podle svého právníka může Muslim v tuto chvíli cestovat volně. "Kauza tímto v podstatě skončila," řekl Krutina. "Druhá věc je existence zatykačů samotných. Neslyšel jsem, že by se ohledně nich něco měnilo. Turecká strana může dál jednotlivé země, kde by se pan Sálih vyskytoval, oslovovat s požadavkem, aby byl zatčen a popřípadě vydán," uvedl. O vydání Kurda takto Turecko žádalo v posledních týdnech Německo a Švédsko. Pokud by se Muslim rozhodl do Česka v budoucnu vrátit, mohl by podle advokáta začít celý proces nanovo. 

Související

Více souvisejících

Salih Muslim Muhammad Česká republika Turecko soudy

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 9 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 11 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999

Budoucí šéf Bílého domu Donald Trump několikrát ohlásil úmysl převzít Panamský průplav zpět pod kontrolu Spojených států. Tato klíčová vodní cesta sice za svou existenci vděčí právě USA, jenže od chvíle, kdy nad ní kontrolu v roce 1999 převzali Panamci, nemají Američané v oblasti žádné územní nároky.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy