Neposlouchejte Turecko, lže vám. Masakruje nás armáda NATO a svět mlčí. Ale my se nevzdáváme, vzkazuje Muslim

Afrín - Předák syrských Kurdů Sálih Muslim tvrdí, že v syrském Afrinu začíná nová fáze odporu. „Občané byli evakuováni z bezpečnostních důvodů. Od této chvíle YPG a YPJ vedou partyzánskou válku,“ cituje jeho slova server ANF News.

Salih Muslim bývalý spolupředseda syrské Sjednocené demokratické strany (PYD), promluvil o aktuální situaci v Afrinu, který v neděli obsadili spojenci turecké armády. „V Afrinu byl dnes učiněn krok k obraně civilního obyvatelstva. Boje v Afrínu ani válka neskončila, naopak pokračuje. Jen se změnila její povaha," tvrdí zástupce Kurdů.

„Když ve městě bylo obyvatelstvo, nebyly tu podmínky pro boj. Turecký stát napadá civilní obyvatelstvo a provádí masakry. Propaganda nepřítele, podle které už v Afrínu nikdo není, je lež. Nikdo by tomu neměl věnovat pozornost. Ve středu i v okolí Afrinu jsou bojovníci YPG / YPJ a bojují. Dali slib lidem a tento slib dodrží,“ tvrdí Muslim.

„V této válce hraje roli snaha o zničení Kurdů. Chtějí se zmocnit Afrínu a poté zaútočit na Kurdy v Kobani, Qamishlu, Kirkuku a Shengalu. Nejprve to činili prostřednictvím skupin jako Islámská stát a al-Nusra. Ale protože tato snaha nebyla úspěšná, dělají to sami. Lidé ve všech čtyřech částech Kurdistánu by měli být ostražití. Naše osvobození závisí na jednotě. Pokud nebudeme jednotní, nevytvoříme národní jednotu, budeme čelit podobným útokům v celém Kurdistánu-. A proto nesmíme ztrácet čas, kurdské organizace se musí spojit a bojovat proti těmto útokům,“ burcuje Kurdy Muslim.

Muslim také poukázal na roli mezinárodních mocností při útoku na Afrín. „Mezinárodní síly, státy světa, nás opustily. Toto mlčení poskytlo podpořilo útoky Turecka,“ upozornil kurdský politik.

„Celkem 58 dní naši lidé odolávali díky velkému sebeobětování útokům vojákům armády NATO a milic. Tyto síly provedly své útoky nadměrnou silou, leteckými útoky a masivním použitím technologií. Odpor na druhé straně je silný, každý by to měl vědět,“ volá do světa.

Slibuje také, že jednotky YPG a YPJ budou v Afrínu pokračovat v jejich odporu různými způsoby. „Od této chvíle budou klást důraz na boj o partyzánskou válku, protože pro přímou válku nemáme ani technické možnosti ani výzbroj. Jsme odhodláni vést partyzánský boj. Naši mladí, bojovníci a naše síly jsou připraveny,“ tvrdí.

Evakuace civilního obyvatelstva z Afrínu tento boj usnadnila, vysvětlil Muslim. „Přítomnost civilního obyvatelstva komplikovala úkoly našich bojovníků, Náš nepřítel je nemilosrdný a krutý, útočí na civilisty, bombarduje nemocnice a domovy," uvádí s tím, že cílem tureckého státu bylo od počátku civilní obyvatelstvo. „Válka bude pokračovat jiným způsobem a nepřítel dostane ještě větší rány,“ volá Muslim. Apeloval také na Kurdy v Evropě a na celém světě, aby ignorovali propagandu tureckého státu a zintenzivnili boj o Afrín.

Salih Muslim byl na konci února zadržen v Praze. Turecko, které jej považuje za teroristu, požádalo o jeho vydání, soud jej ale nakonec propustil na svobodu. Turecko následně poslalo České republice diplomatickou nótu, v níž kritizovalo rozhodnutí soudu propustit kurdského politika.

Související

Muslimská žena

Syrské opoziční síly nutí sekulární obyvatele Afrinu přijmout islamistická pravidla. Je to předzvěst etnického čistění, bojí se Kurdové

Afrin - Syrské město Afrin bylo pevností kurdských milicí známých pod zkratkou YPG (jejich plný název je Lidové obranné jednotky) před tím, než Afrin napadli Turci v lednu 2018. Změna vedení je nepříjemná pro sekulární Kurdy, protože se objevují tendence je přinutit přijmout islamistická pravidla. Bojí se, že to je jen předzvěst genocidy.
Emmanuel Macron, prezident Francie

Macron se vložil do turecko-kurdské války v Sýrii, Ankara ho poslala k šípku

Paříž/Ankara - Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setkal v Paříži s delegací syrských Kurdů. Posléze vydal Elysejský palác prohlášení, podle kterého se Francie nabídla jako zprostředkovatel rozhovorů mezi Tureckem a arabsko-kurdskou koalicí Syrských demokratických sil (SDF). Ankara návrh nekompromisně odmítla.

Více souvisejících

Afrin (Sýrie) Salih Muslim Muhammad Turecká armáda Kurdové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy