Roste počet pacientů s meningitidou. První fáze připomíná chřipku, pak je mnohem hůř

Praha - V Česku v posledních letech přibývá pacientů s invazivní meningokovou meningitidou. Zatímco v roce 2015 jich bylo 44, loni jich lékaři evidovali 68. Závažné onemocnění propuká velmi rychle a připraví o život až 15 procent nakažených. Trvalé následky má sedm z deseti lidí, kteří infekci přežijí. Proti chorobě přitom existuje očkování. Novinářům to dnes řekli primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce a hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Na 24. dubna připadá Světový den meningitidy.

Meningitidu způsobuje meningokok, pneumokok či bakterie. Vyvolávají zápal mozkových blan, infekci míchy či krevní infekci. Nemocný je nejdřív ospalý, přidají, se horečka, podrážděnost, bolesti hlavy, svalů a kloubů, zvracení, skvrny na kůži i ochrnutí. Následky bývají velmi vážné. Patří k nim ztráta sluchu, amputace končetin či selhávání orgánů.

"Nedokážeme tomu zabránit a co je horší, nedokážeme to pak moc spravit. U virových onemocnění můžeme následky jen mírnit, nedokážeme člověka uvést do stavu před nemocí," uvedla Roháčová. Úspěšnost léčby závisí na co nejvčasnějším podání antibiotik. Ta dostávají i lidé z pacientova okolí.

Od roku 2011 do konce roku 2015 onemocnělo invazivní meningokovou meningitidou 278 lidí. Zemřelo 23 z nich. V roce 2015 bylo pacientů 44, předloni 47 a loni 68. V minulém roce zemřelo 10 nemocných. "Onemocnění se nemusí na začátku poznat. Průběh bývá tak dramatický, že se člověka nepodaří zachránit," řekla Roháčová.

Podle lékařů jedinou účinnou ochranu představuje očkování. Podstoupit ho mohou už děti od dvou měsíců věku. Zdravotní pojišťovny na ně přispívají. Vyšší riziko nákazy je právě u dětí a dospívajících. "Na internetu čteme zprávy od odpůrců očkování, kteří říkají, že to nepomáhá a nákaza se nás netýká. Není to pravda," podotkla primářka.

Odborníci nabádají i k očkování proti klíšťové encefalitidě. Pacient při ní mívá nehnisavý zánět mozkových blan či zánět mozku. Inkubační doba trvá tři dny až měsíc. Podle lékařky Zariny Karimovy první fáze onemocnění připomíná chřipku. Pak nastupuje úleva, která může trvat i týden. V další fázi je postižen nervový systém, objevuje se obrna, ztuhnutí svalů a šíje či poruchy paměti. Čtvrtina nemocných má trvalé následky.

Klíšťovou encefalitidou loni onemocnělo 687 lidí, předloni 565 a v roce 2015 bylo 355 nemocných. Podle odborníků je proočkovanost v Česku velmi nízká, a to asi 20 procent. V sousedním Rakousku dosahuje 87 procent, uvedla Roháčová. Ročně se tam klíšťovou encefalitidou nakazí jen několik lidí.

Související

Ilustrační foto

Vědci objevili lék na zákeřnou meningitidu v lékárně. Už je roky na trhu

Lékaři v České republice ročně evidují desítky případů invazivní meningokokové meningitidy, zhruba desetina pacientů nemoci podlehne. Vědci přitom přišli na to, že lék na tuto zákeřnou nemoc je běžně k dostání. Laboratorní testy na myších prokázaly, že k léčbě mohou posloužit vybraná antipsychotika. Informuje o tom vědecký žurnál Nature Microbiology.

Více souvisejících

meningokok očkování zdraví nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy