Obžalovaní v kauze MUS před český soud? Jen plýtvání penězi, ohradila se advokátka

Praha - Obžalovaní v kauze tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS) nechtějí, aby jejich případ řešil český soud. Jejich právní zástupkyně Karolina Zelenková dnes v prohlášení zaslaném ČTK uvedla, že skutky uvedené v obžalobě jsou totožné s těmi, za něž už byli obžalovaní pravomocně odsouzeni ve Švýcarsku. Reagovala tak na skutečnost, že pražský městský soud již stanovil začátek hlavního líčení, a to na letošní říjen.

Českou obžalobu na šestici mužů podali olomoučtí vrchní státní zástupci loni v květnu. Kvůli obvinění z podvodného ovládnutí společnosti poslali k soudu pět bývalých manažerů MUS - Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause. Šestým obžalovaným je bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora, který se má zodpovídat z přijetí úplatku. Někdejší šéfové MUS vinu odmítají, vinnými z podvodů a praní špinavých peněz je však už uznaly švýcarské soudy.

"Trestnímu řízení v České republice brání překážka uznávaná již římským právem, a to zákaz dvojího odsouzení za tentýž skutek," prohlásila nyní Zelenková. Zopakovala také svůj dřívější výrok, že další kroky učiněné v rámci trestního řízení v ČR v této kauze jsou zjevným plýtváním prostředků daňových poplatníků. Upozornila, že obžalovaní se připravují na nástup do vězení ve Švýcarsku.

Advokátka také podotkla, že obžalovaní navrhli pražskému soudu před nařízením termínů hlavního líčení předběžné projednání obžaloby, přičemž argumentovali jednak pravomocným skončením věci před švýcarským odvolacím soudem, jednak promlčením trestního stíhání. "Do dnešního dne obžalovaní na tyto své návrhy neobdrželi žádnou reakci Městského soudu v Praze," napsala.

Předsedkyně senátu pražského městského soudu Silvie Slepičková zatím stanovila termíny hlavního líčení od října do dubna příštího roku. "Hlavní líčení bylo nařízeno proto, že ze Švýcarska ani od obžalovaných nemáme žádnou informaci o tom, že by pravomocně uložené tresty vykonávali nebo je již vykonali," sdělila na dotaz ČTK mluvčí soudu Markéta Puci.

Soud v současné době stále čeká na odpovědi od Švýcarů, na které se počátkem letošního roku obrátil s žádostí o právní pomoc. Právě na základě švýcarských rozhodnutí chce senát Slepičkové posoudit, zda jde v případě české a švýcarské obžaloby o totožný skutek, či nikoliv. "Rovněž žádáme o vyjádření, jaké kroky a v jakém časovém výhledu budou následovat ohledně výkonu uložených trestů," doplnila mluvčí.

Soud by podle Puci trestní stíhání zastavil v případě, pokud by byl obžalovaný v jiném státě za tentýž skutek pravomocně odsouzen, potrestán a trest by si již vykonával nebo vykonal.

Federální trestní soud v Bellinzoně potrestal exmanažery v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Švýcarský nejvyšší soud koncem loňského roku nařídil přezkoumání výše trestů uložených Klimeckému, Divišovi a Čmejlovi, odvolání Koláčka a Krause zamítl. V Česku hrozí manažerům až desetileté vězení. Podle olomouckých žalobců způsobili státu škodu nejméně 3,2 miliardy korun.

Související

Miloš Zeman

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví.
MUS

V kauze Mostecké uhelné vypovídal miliardář Bobela, obviněného Koláčka se zastal

V kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) u soudu vypovídal miliardář a někdejší spolumajitel firmy Vasil Bobela. Mimo jiné uvedl, že v roce 1999 neměl management MUS pochyby o zákonnosti svého jednání, protože policie nic protiprávního neodhalila. Na některé z položených otázek dnes Bobela nicméně odmítl odpovědět, aby si nepřivodil nebezpečí trestního stíhání.

Více souvisejících

MUS soudy Antonín Koláček (odsouzený v kauze MUS)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy