Případ firmy FAU zůstává krajským žalobcům, rozhodlo vrchní zastupitelství

Olomouc - Případ podezření z daňových úniků za čtvrt miliardy korun, ve kterém figuruje opavská firma FAU, zůstává žalobcům z olomouckého krajského státního zastupitelství. Rozhodlo o tom v těchto dnech Vrchní státní zastupitelství. Ve věci je obviněno 16 lidí a dvě firmy. Proti usnesení o zahájení trestního stíhání si podali stížnost. Rozhodnuto by o nich mělo být zhruba během 14 dnů, řekl dnes ČTK státní zástupce olomouckého krajského státního zastupitelství Karel Studený.

Obvinění jsou stíháni za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby v nejpřísnějším, třetím odstavci, kde je sazba pět až deset let. Obviněni jsou jako organizovaná skupina, a dozor by tak mělo ze zákona převzít vrchní státní zastupitelství, upozornil již dříve Český rozhlas - Radiožurnál. Proto mu byl spis z důvodu věcné a místní příslušnosti postoupen. "Vrchní státní zastupitelství rozhodlo po předchozím souhlasu Nejvyššího státního zastupitelství, že případ zůstane u nás. Budu ho tedy dozorovat i nadále," uvedl žalobce Studený.

Mezi stíhanými 16 fyzickými osobami a dvěma právnickými je podle Radiožurnálu také spolumajitel opavské firmy FAU Vojtěch Csabi, kterému žalobci obstavili nemovitosti za desítky milionů korun. Obvinění vytvořili podle policie v roce 2013 uměle řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami. Stíhána je i samotná firma FAU.

Csabi podle jeho obhájce Tomáše Sokola popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného. Proti usnesení o zahájení trestního stíhání obvinění podali stížnost. "Nyní o nich musím rozhodnout," doplnil státní zástupce.

FAU je v současnosti v konkursu, v němž skončila po vydání zajišťovacích příkazů, kterými se finanční správa domáhala stovek milionů korun za údajně neodvedené daně. Finanční správa již dříve uvedla, že měla důvodné podezření z vědomého zapojení FAU do podvodného řetězce firem, v němž nebyla u firem placena DPH. Soud ale nedávno označil zajišťovací příkazy za nezákonné kvůli tomu, že úředníci po FAU v podstatě vymáhali daň za jeden obchod dvakrát.

Loni v srpnu zazněla zmínka o likvidaci FAU na nahrávce zveřejněné na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman. Podle některých politiků vyvolává záznam dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a nyní premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). FAU vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert, který patřil šéfovi hnutí ANO Babišovi. Babiš několikrát odmítl, že by v době působení ve funkci ministra úkoloval finanční a celní správu.

Související

Soudy, ilustrační fotografie

Státem zničená firma FAU vyhrála další soud, za 220 milionů neručila

Krajský soud v Brně ve středu vyhověl žalobě opavské firmy FAU a konstatoval, že společnost nebyla ručitelem za 220 milionů, které státu neodvedla zkrachovalá firma Verami. Právě údajným ručením celní a finanční správa zdůvodňovaly, proč vydaly vůči FAU podstatnou část zajišťovacích příkazů. Společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji, v důsledku kroků státních úřadů skončila v konkurzu.

Více souvisejících

FAU (firma) Vrchní státní zastupitelství Vojtěch Csabi (FAU) soudy olomouc

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy