Tisíce lidí si dnes připomněly rumburskou vzpouru

Rumburk (Děčínsko) - Rumburk na Děčínsku si dnes celý den připomíná 100. výročí Rumburské vzpoury. Celodenní program, který zahrnoval pietu i pochod městem, vyvrcholil rekonstrukcí vzpoury. V parku v centru města jí přihlížely stovky lidí. Vojenská vzpoura, která vypukla v úterý 21. května 1918 ráno, byla největším protiválečným vystoupením vojáků na českém území za první světové války.

Dopolední část odstartovala jízda Legiovlaku. Tisíce lidí pak přilákala rekonstrukce bitvy československých legionářů na Transsibiřské magistrále u Zlatoustu v roce 1918, která se odehrála na nedalekém Dymníku.

Lužické náměstí v centru města patřilo ukázkám historie vojenské, vojenské kluby dorazily v dobových uniformách. Průvod stovek lidí se pak vydal do Parku vzpoury. Scénář k rekonstrukci vzpoury připravil místní pedagog Roman Liščák. "Nedávno jsem slyšel názor, že nejsem patriot rumburský a je to několik let nazpátek a říkali mi, že bych se mohl začít zabývat Rumburskou vzpourou," řekl ČTK Liščák.

Iniciátory a vůdci vzpoury byli většinou bývalí zajatci z Ruska, kteří se v důsledku brestlitevského míru ze zajetí vrátili a které císařství opět zařadilo do armády. Šlo hlavně o reakci na nedostatečné a špatné zásobování, nevyplacené žoldy a šikanu německých důstojníků. Vůdcové vzpoury, třiadvacetiletí František Noha a Stanislav Vodička a o devět let starší Vojtěch Kovář, byli 29. května brzy ráno v Rumburku zastřeleni.

Nácvik scénického ztvárnění trval zhruba dva měsíce. Do rekonstrukce se kromě klubů vojenské historie zapojily i středoškolští studenti. "Není to tak, že bychom tady oslavovali vzpouru nebo vzbouření se proti vojenskému pořádku, oslavujeme hrdiny. A hrdinové se doopravdy vzbouřili z toho důvodu, že měli hlad. Byla to hladová vzpoura. Někteří škarohlídové později říkali, že to byla vzpoura proti vůdčím osobnostem, důstojníkům. Ale prvotní ten poklad, ta jiskra, která byla rozbuškou ke vzpouře, byl hlad," vysvětlil Liščák.

Související

Poprava účastníků Rumburské vzpoury 29. května 1918

Před 100 lety se proti mocnářství vzbouřili vojáci v Rumburku. Vůdci rebelie dopadli zle

Rumburk - Vojenská vzpoura, která vypukla v úterý 21. května 1918 v severočeském Rumburku, byla největším protiválečným vystoupením vojáků na českém území během první světové války. Jejími iniciátory a vůdci byli většinou bývalí zajatci z Ruska, kteří se v důsledku brestlitevského míru ze zajetí vrátili a které císařství opět zařadilo do armády. Jednalo se zejména o reakci na nedostatečné a špatné zásobování, nevyplacené žoldy a šikanu německých důstojníků.

Více souvisejících

rumburská vzpoura (21.5.2018) Rumburk

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy