Chartista má smůlu. Nárok na odškodnění za akci Asanace je promlčený, potvrdil soud

Praha - Signatář Charty 77 Petr Hanzlík nedostane náhradu škody, která mu podle něj vznikla v souvislosti s akcí Asanace komunistické Státní bezpečnosti (StB). Jeho odvolání dnes zamítl Městský soud v Praze. Potvrdil tak rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 7, podle kterého je nárok promlčený. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Hanzlíkův právník Michael Hrnčíř novinářům řekl, že zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.

Vedle toho, že byl nárok promlčen, se Hanzlík navíc podle soudu domáhal odškodnění na základě špatného zákona. "Žalobce žádá odškodnění zločinů komunismu, ale k tomu sloužily jiné zákony, které byly za tímto účelem přijaty," upozornila dnes soudkyně městského soudu Ivana Kotrčová. Hanzlík však požadoval náhradu škody za nezákonný úřední postup, žaloval ministerstvo vnitra. "Žalobce se takto svého nároku domáhat nemůže,"doplnila soudkyně.

Hanzlík v žalobě poukazoval na to, že ho StB v roce 1982 donutila vystěhovat se s rodinou do Rakouska. Kvůli tomu přišel o dům, který prý musel prodat pod cenou, a také o vyšší důchod plynoucí z jeho někdejšího výhodného zaměstnání výkupčího pro národní podnik Kara.

Za dům požadoval Hanzlík téměř 12 milionů korun, kvůli ušlému důchodu žádal přes 700.000 korun. Chtěl také, aby mu stát v budoucnu jednou do roka doplatil průměrný důchod v České republice. Nyní pobírá okolo 3500 korun měsíčně, řekl.

Podle soudu ale stát nemůže za to, že Hanzlík prodal dům pod cenou. Mezi vznikem škody a činností státu tak podle Kotrčové neexistuje příčinná souvislost. Vyššího důchodu se zase muž měl domáhat jinak, například ve správním řízení.

Obvodní soud pro Prahu 7 loni v létě uvedl, že promlčecí lhůta začala v roce 1982, kdy byl Hanzlík vystěhován, a skončila po deseti letech. Soudkyně Iva Kaňáková tehdy uznala, že by se Hanzlík nároku nemohl domoci před rokem 1989, i tak ale podle ní promlčení nastalo nejpozději koncem roku 1999.

Případem se obvodní soud zabýval opakovaně. V prvním případě rozhodl, že byl případ promlčen, tehdy ale jako počátek lhůty určil leden 2004, a promlčecí lhůtu jako tříletou. V lednu 2004 byl totiž v trestní kauze související s chartistou odsouzen Jan Puklický, jenž šéfoval komunistické tajné policii v Brně. Lhůta tak podle tehdejšího názoru soudkyně skončila v lednu 2007, Hanzlík žalobu i tak podal o několik měsíců později, až v listopadu. Rozsudek tehdy pražský městský soud zrušil.

Právě na rozdílné stanovení lhůt si Hanzlík stěžoval v odvolání. Soud ho prý nijak neupozornil, že hodlá lhůtu stanovit jinak, nemohl tak předložit potřebné důkazy a argumenty. Podle Hrnčíře je navíc promlčení nároku v rozporu s dobrými mravy, přijde mu navíc zvláštní, že soud o promlčení rozhodl až po deseti letech od podání žaloby.

Hanzlík v minulosti jako svědek v Puklického případu vypověděl, že už v roce 1979 či 1980 mu jakožto signatáři Charty 77 Státní bezpečnost nabízela vystěhování z republiky a hrozila mu, že pokud neodejde, půjde do vězení nebo na psychiatrii. Poté, co byl několikrát vyhozen ze zaměstnání a jeho syn ze školy, tlaku podlehl a odešel do Rakouska, odkud se vrátil v roce 1990. "Jen bych chtěl říct, jak je to paradoxní, že stojím proti mé vlasti, které jsem obětoval všechno," řekl dnes soudu.

Související

Soud, ilustrační foto

Justice chybovala. Nárok Hanzlíka na odškodnění za Asanaci nebyl promlčený, rozhodl ÚS

Česká justice podle Ústavního soudu (ÚS) chybovala, když kvůli promlčení zamítla žalobu signatáře Charty 77 Petra Hanzlíka. Někdejší disident, který letos na jaře zemřel, žádal odškodnění v souvislosti s nucenou emigrací po nátlaku komunistické Státní bezpečnosti (StB). Námitku promlčení vznesenou státem nelze akceptovat, plyne z nálezu, který ÚS zveřejnil na svém webu.
Soud, ilustrační fotografie

Chartista Hanzlík nedostane odškodnění za akci StB, požadoval miliony

Praha - Signatář Charty 77 Petr Hanzlík nemá nárok na náhradu škody, která mu podle něj vznikla v souvislosti s akcí Asanace komunistické Státní bezpečnosti (StB). Hanzlíkovu žalobu na ministerstvo vnitra dnes zamítl Obvodní soud pro Prahu 7, podle rozsudku je nárok promlčený. Verdikt není pravomocný, chartistův advokát Tomáš Hanzlík po skončení jednání novinářům řekl, že se odvolá k pražskému městskému soudu.

Více souvisejících

Petr Hanzlík (chartista) soudy StB odškodnění

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy