Navzdory počasí je o Pražskou muzejní noc velký zájem, lákadlem jsou i masožravé "Adély"

Praha - Při 15. ročníku Pražské muzejní noci si mohou lidé prohlédnout stálé expozice v netradiční hodinu i užít si doprovodný program pro děti i dospělé. Do programu se zapojilo 50 institucí, které otevřely celkem 77 budov. Velký zájem je o novou budovu Národního muzea a tradičně také o Národní technické muzeum.

Pražská muzejní noc začala v 19:00 hodin a potrvá do jedné hodiny po půlnoci. Akcí vrcholí Festival muzejních nocí, které se konají po celé zemi.

"Počasí akci nijak neohrozilo, na chvíli jsme uzavřeli informační stany, ale všechno běží. Návštěvníci si mohou dále vyzvedávat mapy dopravy se seznamem zapojených objektů," řekla koordinátorka muzejní noci Pavla Mikešová.

Pořadatelé nepozorují pokles zájmu lidí kvůli počasí, autobusy speciálně vypravených muzejních autobusových linek jsou sice poloprázdné, ale před otevřenými institucemi se tvoří fronty.

Fronta lidí čeká na prohlídku Anatomického muzea, které spravuje 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, jež je mimo muzejní noc uzavřené. Aby zde lidé nemuseli dlouhé desítky minut čekat na prohlídku, mohou si zahrát tzv. únikovou hru a při jejím zdárném dokončení získají možnost prohlídky v jiném termínu zdarma. 

Mnoho lidí se přišlo podívat i do skleníků botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Návštěvníky zaujala jak noční prohlídka tropických a subtropických rostlin, tak i výstava masožravých rostlin, které si s nadšením nakupovali. Neskrývali své radostné očekávání z toho, až svoji masožravou "Adélu" nakrmí mouchou. 

Související

Ilustrační foto

Pražská muzejní noc láká tisíce lidí, před budovami se tvoří fronty

Pražská muzejní noc i díky hezkému počasí přilákala velké množství lidí. Před některými objekty se stály i fronty. U Národního muzea, které bylo do akce zapojeno kvůli rekonstrukci po osmi letech, se lidé začali scházet už více než hodinu před otevřením. Přes 70 objektů se otevřelo v 19:00 a přístupné budou až do nedělní 01:00. Tradice muzejních nocí vznikla před 15 lety právě v Národním muzeu. Loni do otevřených muzeí, památek, galerií a dalších objektů navzdory špatnému počasí přišlo 120.000 lidí, v roce 2008 jich bylo přes 200.000.

Více souvisejících

Pražská muzejní noc muzea Praha

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 4 minutami

před 14 minutami

před 32 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy