Hovězí kebab? Inspektoři si posvítili na prodejce a nestačili se divit

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) si posvítila na prodejce kebabu. Kromě kontroly hygieny v provozovnách se zaměřila také na značení nabízených pokrmů. V poslední době zjistila hned dva případy klamání zákazníků – prodejci totiž lhali o druzích masa v kebabu.

Problémy odhalili inspektoři například v Kuřimi. „V provozovně Mitan Enez, Náměstí 1. května v Kuřimi, nabízel provozovatel v jídelním lístku pokrm s názvem „Döner kebab s telecím masem“, ze kterého inspektoři odebrali vzorek k laboratornímu rozboru pro určení druhu masa. Laboratorní analýzy prokázaly, že kromě masa hovězího, zde bylo obsaženo i maso krůtí a kuřecí,“ informoval mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal.

Prodejce se podle inspekce dopustil podávání zavádějící informace o potravině a kontroloři mu proto nařídili přeznačit jídlo tak, aby neuváděl zákazníky v omyl.

Pochybení odhalili inspektoři i v Otrokovicích. „V provozovně Ahura kebab, Hálka Pelánová, třída Osvobození 139, v Otrokovicích, byl na nabídkové tabuli a v jídelním lístku nabízen pokrm s názvem „Velký talíř jen maso“, u kterého obsluha spotřebitelům ústně deklarovala, že se jedná o maso hovězí. U odebraného vzorku masa (část pokrmu typu kebab) byla laboratorně prokázána přítomnost hovězí, krůtí a kuřecí bílkoviny, přestože bylo spotřebiteli nabízeno jako maso hovězí,“ uvedl Pospíchal.

Také v tomto případě inspektoři prodejci nařídili aby neprodleně správně označil druh masa a dál neklamal spotřebitele. „S kontrolovanými osobami inspekce zahájení správní řízení o uložení pokuty a bude i nadále pokračovat v kontrolách značení pokrmů v provozovnách společného stravování,“ dodala inspekce.

Před několika dny vyvolal zájem veřejnosti případ z Hradce Králové. V tamním rychlém občerstvení se jídlem přiotrávilo 57 lidí. Podle lékařů za otravou lidí mohl být toxin, který produkuje zlatý stafylokok. Hygienici podle svědectví přiotrávených zákazníků rychlého občerstvení mají podezření, že zdrojem problémů mohly být tortilly.

Související

Více souvisejících

státní potravinářská inspekce potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy