Kauza šéfa lihové mafie Březiny skončila, neuspěl s dovoláním u NS

Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny, který dostal za obchody s nelegálním lihem 13 let vězení. Škoda na spotřební dani v kauze podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina.

Společně s Radkem Březinou dovolání podal také jeho někdejší spolupracovník Lubomír Kaláč, jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík a Václav David, který sklady nelegálním lihem navážel. Ostatní obhájci usnesení dosud neobdrželi. U NS tak dosud uspěl pouze Tomáš Březina.

"Dovolání mého klienta bylo odmítnuto, tím pádem je věc finálně skončena. To, zda bude klient zvažovat například ústavní stížnost, s ním budu muset teprve probrat. Uvidím se s ním příští týden," uvedl Filip Opatřil, obhájce Radka Březiny. Doplnil, že usnesení má asi 60 stran a dosud jej nečetl. 

V kauze lihové mafie bylo obžalováno osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu. Nejpřísnější trest dostal Radek Březina. Jeho bratr Tomáš jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci pak trest zvýšil na šest let a zbavil Březinu veškerého majetku. Zpřísnění se nelíbilo ani obhajobě, ani státnímu zastupitelství, nebyla podle nich zohledněna jeho spolupráce. Ministr spravedlnosti nakonec podal stížnost pro porušení zákona a NS na základě stížnosti i dovolání obhajoby mu snížil trest ze šesti let na 3,5 roku vězení.

Rozhodnutí NS již obdržel také obhájce Tomáše Březiny Pavel Fryšák. "Kromě snížení trestu se nic jiného nezměnilo," řekl dnes ČTK obhájce. Vzhledem k pobytu ve vazbě má bratr šéfa lihové mafie již nárok na žádost o podmíněné propuštění z trestu, dosud však tento krok neučinil. 

NS se lihovou mafií zabývá postupně ve třech řízeních. V dubnu rozhodl, že olomoucký krajský soud musí znovu řešit část skutků dříve označených za promlčené. Nesouhlasí se zastavením stíhání v části původní obžaloby, která zahrnuje podvody s lihem v Ostravě v letech 1998 až 2001, podle NS je tento závěr předčasný. Rozhodnutí se týká Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, Radka Menšíka, Ivana Kováříka a Lubomíra Kaláče. Olomoucký soudce Eduard Ondrášek ČTK řekl, že věc nařídil na 6. srpna, projedná ji v neveřejném zasedání. Nařídit bude muset i projednání případu Kováříka a Tomáše Pantlíka, jejichž rozsudky loni v červnu olomoucký vrchní soud zrušil a vrátil krajskému soudu. Soudce totiž čekal na rozhodnutí ohledně dovolání.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Více souvisejících

Radek Březina (údajný boss) Tomáš Březina (kauza lihové mafie) Kauza lihová mafie Nejvyšší soud

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy