Neštěstí ve Studénce: K památníku dorazil i strojvedoucí, je pokládán za hrdinu

Studénka - Ve Studénce na Novojičínsku se dnes konala pieta za obětí železničního neštěstí z roku 2008. Srážka vlaku se zříceným mostem si tehdy vyžádala osm mrtvých a přes 90 zraněných.

V den desátého výročí tragické kolize k památníku připomínajícím oběti nehody přišli s kytičkou či svíčkou jak příbuzní obětí tak i samotní cestující. Dorazilo i několik lidí, kterých se nehoda přímo netýkala. Dotklo se jich ale utrpení jiných lidí.

Jarmila Vyskočilová je dnes v důchodu. Před deseti lety pracovala v kuchyni novojičínské nemocnice. "K nám sanitky vozily řadu zraněných," řekla. Dnes na místo neštěstí přišla s manželem a vnukem. "Tenkrát mnou nehoda otřásla. Proto jsem tady," řekla.

Pietní setkání u památníků organizovala Naděžda Tomčíková. Zdravotní sestra, která cestovala ve vlaku a pak na místě jako první pomáhala zraněným. "Naším cílem bylo, aby zde vznikl památník. To se podařilo. Lidé k němu mohou přicházet kdykoliv. Je tomu tak i dnes. Někteří přišli už ráno a zapálili svíčku. Chtěli být sami. Jiní prožívají vzpomínky společně s námi," uvedla.

Hodně se dnes u památníků obětí nehody mluvilo o soudním procesu. Okresní soud v Novém Jičíně totiž všech deset obžalovaných loni v prosinci obžaloby zprostil. "Někdo tady zabil osm lidí, nikdo za to ale nenese odpovědnost. To přece není správné," řekla Tomčíková. 

Podívat se dnes k pietnímu přišel i kriminalista Jiří Jícha, který vedl osmičlenný tým vyšetřovatelů a právě on nechal obvinit deset později i obžalovaných mužů. Z pozice policisty výsledek soudního jednání Jícha komentovat nechce. ČTK ale řekl, že věří v potrestání viníků.

Po třech letech se na místo kolize vrátil i strojvedoucí Jiří Šindelář. Mnozí z cestujících jej vnímají jako hrdinu. Pádu mostu si všiml a dokázal rychlost vlaku výrazně snížit. Ze 134 kilometrů v hodině na 90 kilometrů. Osobně si jako hrdina nepřipadá. "Byl to jen výsledek mé praxe a zkušeností," řekl. Zážitek jim ale otřásl. Psychologové mu dokonce doporučili, aby změnil profesi. Nakonec práci skutečně skončil a začal se věnovat komunální politice. Nyní je starostou ve Strančicích nedaleko Prahy.

"Po ježdění se mi už ale stýská. Následky jako takové už nemám. Vlakem jezdím normálně," řekl s tím, že návrat k vlakům ale neplánuje. I dnes dojel na místo nehody vlakem. 

Související

Železniční nehoda ve Studénce se udála 8. srpna 2008 v 10:30 hodin. Mezinárodní vlak EC 108 Comenius jedoucí na trase Krakov – Praha narazil v železniční stanici Studénka do konstrukce opravovaného silničního mostu, která se několik sekund před tím zřítila na železniční trať. Zemřelo 8 lidí (5 žen a 3 muži), asi 95 dalších bylo zraněno. Úmrtí osmé oběti bylo oznámeno v médiích 30. září 2008.

NS přezkoumá verdikt v kauze pádu mostu ve Studénce na Novojičínsku

Verdikt v kauze pádu mostu ve Studénce na Novojičínsku přezkoumá Nejvyšší soud. Dva z pěti potrestaných manažerů stavebních firem už podali dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze InfoSoud. Dovolání přijímá Okresní soud v Novém Jičíně, který je následně spolu se spisem předá nejvyšší instanci do Brna.

Více souvisejících

Vlaková havárie /Studénka 8. srpna 2008 v 10:30 hodin/ železnice neštěstí

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy