Tunelování Oleo Chemical? Přišla smršť dovolání, trest se nelíbí ani jedné straně

Brno - Peter Kmeť, někdejší obchodní partner lobbisty Ivo Rittiga, podal v srpnu dovolání proti rozsudku v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Stejným mimořádným opravným prostředkem se brání také Michal Urbánek, jeden ze zakladatelů firmy. ČTK to dnes řekla Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který případ řešil jako první instance. Dvě dovolání už dříve podal také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Kmeť, Urbánek a další zakladatel firmy Kamil Jirounek si mají odpykat tři roky ve vězení, šéf výroby Oleo Chemical Radomír Kučera dostal podmínku. Urbánek a Jirounek podle pravomocného verdiktu účelově uzavřeli fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets. Pod záminkou poradenství vyváděli z Olea peníze a akcionářům způsobili škodu téměř 20 milionů korun.

Městský soud v Praze by měl výhledově předat dovolání spolu se spisem k rozhodnutí Nejvyššímu soudu. Ten bude situaci některých aktérů kauzy přezkoumávat ze dvou úhlů pohledu, tedy z perspektivy obhajoby i obžaloby. Hned dvě dovolání totiž podal také nejvyšší žalobce. Jeden z podnětů se týká všech čtyřech odsouzených, kromě Kmetě a Urbánka také Jirounka a Kučery. Pavel Zeman se domnívá, že se dopustili zpronevěry, což by mohlo znamenat přísnější trest.

Zeman zároveň podal dovolání v neprospěch Rittigových právníků Davida Michala, Karolíny Babákové a účetních Jany Šádkové s Jaroslavem Kubiskou, kteří byli zproštěni obžaloby. Pražské soudy podle Zemana opomenuly některé zásadní důkazy.

V případu údajného tunelování Oleo Chemical byl původně osvobozen také Rittig. Letos v březnu ale odvolací Vrchní soud v Praze rozhodl, že se Rittigovou rolí v případu musí městský soud zabývat znovu. Konkrétně musí například zkoumat to, zda si Rittig za peníze vyvedené z firmy nepořídil nemovitosti v Dubaji.

Znovu má městský soud zkoumat také možné praní špinavých peněz posledním obžalovaným, jednatelem účetní firmy Peskim Petrem Michalem. Městský soud se k případu podle databáze InfoSoud vrátí 13. a 14. září.

Související

Soud, ilustrační foto

Podnikatel Kmeť je na svobodě, soud potvrdil dřívější propuštění

Podnikatel Peter Kmeť, který byl odsouzen za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical, je na svobodě. Pražský městský soud potvrdil dřívější rozhodnutí obvodního soudu, jenž Kmetě podmíněně předčasně propustil z vězení. ČTK to zjistila z justiční databáze Infosoud. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga je obžalovaný také v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, která bude u soudu pokračovat od středy. Státní zástupci se obávají, že by Kmeť mohl uprchnout.

Více souvisejících

Oleo Chemical Peter Kmeť Ivo Rittig Nejvyšší soud Michal Urbánek (Oleo Chemical)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy