Mazanec se ujal postu šéfa NSS. Chce vymýtit "legislativní vzteklinu"

Funkci předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes převzal sedmašedesátiletý Michal Mazanec, který byl v uplynulých 15 letech místopředsedou NSS. Mezi úkoly, které ho čekají, je například řešení dlouhodobého nárůstu agendy soudu a jeho doplňování kvalitními soudci, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Mazanec nahradil Josefa Baxu, kterému skončilo funkční období a nadále bude řadovým soudcem nejvyšší instance správního soudnictví. Odborníci oslovení v minulých dnech ČTK neočekávají razantní změnu ve stylu práce soudu, spíše přepokládají, že Mazanec naváže na Baxovu práci.

Prezident Miloš Zeman Mazance vybral, přestože kvůli věku nemůže zůstat v čele soudu celých deset let. Místopředsedkyní soudu by se měla výhledově stát Barbara Pořízková. Absolvovala schůzku s prezidentem, dostala příslib jmenování, ale termín zatím není známý. Mazanec tak nyní povede Nejvyšší správní soud sám, bez zástupce.

Vzhledem k časovému vytížení Mazanec zatím neposkytuje rozhovory médiím. Soud v tiskové zprávě odkázal na červencový rozhovor pro odborný web Iurium.cz. Mazanec v něm zdůraznil důležitost "osobní i funkční" nezávislosti soudců. "Oslabovat nebo dokonce likvidovat nezávislost administrativní justice, i kdyby to bylo doprovázeno sebehlasitějším populistickým troubením, znamená podkopávat právní stát. Je ostatně i z naší historie známo, že nedemokratické nebo totalitní režimy správní justici omezují nebo vůbec likvidují hned na prvním místě," uvedl v rozhovoru.

Mazanec pro Iurium.cz také řekl, že v důsledku "legislativní vztekliny" se postupně vytrácí tisícileté chápání psaného práva jako závazné normy chování a právo se začíná podobat technickému návodu k obsluze mixéru, občas špatně přeloženému z cizí řeči.

Mazanec je absolvent pražské právnické fakulty, patří k nejuznávanějším odborníkům na správní právo. Po roce 2000 se podílel na reformě správního soudnictví, včetně osnovy soudního řádu správního a doprovodných zákonů. Soudní kontrolu veřejné správy označil Mazanec za celoživotní profesi i zájem.

Funkční období předsedy je desetileté, Mazanec ale bude soud řídit maximálně něco přes tři roky. Funkce soudci totiž zaniká s koncem roku, ve kterém dosáhl věku 70 let. Mazancovi bude 70 v roce 2021.

NSS rozhoduje hlavně o kasačních stížnostech ve sporech, v nichž stojí lidé či firmy proti úřadům a dalším institucím. Dále rozhoduje o volebních stížnostech, o návrzích na rozpuštění či pozastavení činnosti politických stran a také o kárných žalobách na soudce, státní zástupce a exekutory. Zabývá se například i problematikou územních plánů či místních a krajských referend.

Související

Michal Mazanec

Mazanec bude dál mixovat soudce s právními profesionály

Předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Michal Mazanec chce při personálním doplňování soudu pokračovat v míšení kariérních soudců a špičkových odborníků z dalších právních profesí. Potrvá také současný model, kdy soud není rozdělený do kolegií a soudci řeší stížnosti z různých oblastí správního práva. Mazanec, který letos nahradil Josefa Baxu, to uvedl v korespondenčním rozhovoru s ČTK.

Více souvisejících

Michal Mazanec Nejvyšší správní soud justice

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy