Dusno u soudu: Mediální lynč, žalobce si dělá legraci, soptí exšéf dopravního podniku

Obžalovaný bývalý ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Martin Dvořák označil proces v kauze jízdenek za divadlo a popřel obvinění, že podniku vznikla škoda. Ve své dnešní výpovědi u pražského městského soudu odmítl vinu, zdůrazňoval své manažerské úspěchy a vyčítal novinářům mediální lynč. Z ostatních 16 obžalovaných dorazila na zahájení hlavního líčení jen část včetně lobbisty Iva Rittiga. Ostatní se soudu omluvili a dali souhlas s konáním procesu v jejich nepřítomnosti.

Státní zástupce Adam Borgula, který dnes předčítal rozsáhlou obžalobu hodinu a půl, viní některé obžalované ze zpronevěry a ze zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek DPP, další pak z legalizace výnosů z trestné činnosti. Podnik v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Peníze údajně částečně skončily u Rittiga a Dvořáka, což oba muži označují za lež.

Dvořák šéfoval dopravnímu podniku v letech 2007 až 2011, předtím řídil televizi Prima. "Chtěl bych zdůraznit, že jakákoliv funkce v mém životě, kterou jsem zastával, byla úspěšná. Nikdy se mi nestalo, že bych manažersky neuspěl. Ten příběh, který se odehrává v posledních sedmi letech, proto považuji za naprosto neuvěřitelný a skandální," řekl dnes u soudu.

Svou výpověď zahájil promítáním grafů s hospodářskými výsledky DPP ze své éry, které okomentoval jako prokazatelné ekonomické úspěchy. Celou prezentaci nazval "Vnímání a pravda". "Mediální bubliny vytvořily dojem, že co se udělalo za Pavla Béma, bylo špatně," připomněl Dvořák někdejšího pražského primátora.

"Když jsem četl obžalobu, měl jsem dojem, že si státní zástupce dělá legraci. Nedokážu pochopit, že některé věty dokáže pronášet navzdory tomu, že spis obsahuje jasné důkazy o tom, že ten příběh byl jinak," podotkl Dvořák. Předseda soudního senátu Petr Hovorka ho později napomenul, aby na žalobce slovně neútočil.

Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky DPP - nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Dvořák údajně všechny zakázky záměrně zmanipuloval.

Ohledně Cross Pointu Dvořák odmítl, že smlouvu s předchozím dodavatelem zrušil účelově. "Vypověděli jsme stovky smluv. Měli jsme k tomu dva důvody: smlouvy byly v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách a naším cílem bylo šetřit," řekl. K Neographu uvedl, že se DPP na papírnu obrátil poté, co mu policie doporučila lépe zabezpečit jízdenky kvůli výskytu padělků. "Neograph byla známá nejen na českém trhu. Dopravní podnik se rozhodl využít ochranné prvky, které nabízela. Dodávka jízdních dokladů od této společnosti byla nutná," prohlásil.

Dvořákova výpověď bude pokračovat ve středu. Po něm chce dát soud prostor někdejšímu ekonomickému náměstkovi DPP Ivu Štikovi a bývalému šéfovi služeb podniku Tomáši Petanovi. Na Rittiga, který čelí obvinění z praní špinavých peněz, se dostane nejdříve příští týden.

Za zjednání výhody a za zpronevěru hrozí pět až deset let vězení, za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. Mezi obviněnými jsou i Rittigovi právníci či Dvořákova matka, která si podle obžaloby za vyvedené peníze pořídila dům na Madeiře.

Související

Josef Síkela

Síkela zřejmě získá v Evropské komisi jinou agendu, než se myslelo

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) zřejmě zastane v druhé Evropské komisi Ursuly von der Leyenové post komisaře pro obchod. Dosavadní informace o tom, že Síkela bude zastávat post komisaře pro energetiku, odmítl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák v Otázkách Václava Moravce.

Více souvisejících

Martin Dvořák Dopravní podník Praha soudy Praha Ivo Rittig

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy