"Rittig je jen návnada pro média." Exšéf DPP se v jízdenkové kauze zastal lobbisty

Obžalovaný lobbista Ivo Rittig je v kauze zakázek pražského dopravního podniku (DPP) jen návnadou pro média, prohlásil u soudu spoluobžalovaný bývalý šéf DPP Martin Dvořák. V dnešním dokončení své výpovědi Dvořák také zdůraznil, že on sám nikdy nevlastnil žádnou zahraniční společnost ani účet. Obžaloba o manažerovi tvrdí, že ke škodě DPP zmanipuloval tři zakázky a že část zpronevěřených peněz skončila právě u něj a u Rittiga. Oba muži to odmítají.

Zatímco Dvořák čelí stíhání za zpronevěru a za zjednání výhody při zadávání zakázek, Rittig je obviněn z praní špinavých peněz. Dvořák dnes soudnímu senátu řekl, že Rittiga zná přes 25 let, a lobbisty se zastal. "Pan Rittig je v tomto příběhu jen návnada pro média. Nevidím žádnou souvislost a ani si nemyslím, že by mu v rámci jeho tehdejšího postavení stálo za to s kýmkoliv jednat o dodávkách jízdních dokladů," uvedl.

Rittig na jeho slova nemohl reagovat, z účasti na říjnových termínech hlavního líčení se soudu už v úterý omluvil. Z tunelování byl lobbista obžalován i v obdobné kauze petrochemické firmy Oleo Chemical, kterou dozoroval stejný státní zástupce jako případ DPP: Adam Borgula. Soudy však Rittiga zprostily viny - ohledně zpronevěry a krácení daní pravomocně, ohledně legalizace výnosů z trestné činnosti zatím nepravomocně.

Dvořák dnes také odmítl, že by se k údajně vyvedeným penězům dostal přes zahraniční firmy zmíněné v obžalobě. "Nikdy jsem nevlastnil žádnou zahraniční společnost ani účet, nikdy jsem nenavštívil žádnou zahraniční banku, nikdy jsem nevstoupil do žádné advokátní kanceláře v zahraničí, jak je mi podsouváno," řekl.

V předmětné době manažer podle vlastních slov nevěděl ani o existenci karibské Cokeville Assets, přes kterou podle státního zástupce putovaly peníze z výroby jízdenek z papírny Neograph k Rittigovi. "Nebylo mi známo, že Neograph má smluvní vztah s Cokeville Assets, a i kdybych to věděl, nepovažoval bych to za důležitou věc. Jediný parametr, který nás zajímal, byla co nejlepší služba za férovou cenu," poznamenal Dvořák.

Obžalobě čelí i Dvořákova matka Marie Nováková, která si údajně pořídila z vyvedených peněz nemovitost na Madeiře. Její syn k tomu dnes uvedl, že obchodu s realitami se matka věnuje už od počátku 90. let a že nákupy financuje částečně z vlastních zdrojů, částečně z peněz investorů a částečně díky bankovním půjčkám. O tom, že by obchodovala s kýmkoliv z obžalovaných, prý Dvořák neví. Dům na Madeiře si podle něj pořídila z velké části z vlastních zdrojů, zbytek pak na základě úročené půjčky. O tom, kdo jí půjčku poskytl, nechtěl mluvit s tím, že to neví přesně.

O matce Dvořák také řekl, že je kamarádkou advokáta Drahomíra Šachty. V Šachtově kanceláři pracovala trojice advokátů, kteří jsou v kauze rovněž obžalováni a kteří spolupracovali také s Rittigem - Karolína Babáková, David Michal a Marek Stubley.

Ke slovu se dnes dostal také druhý z celkem 17 obžalovaných, někdejší ekonomický ředitel DPP Ivo Štika. Státní zástupce ho viní v jediném bodě obžaloby: v zakázce na tisk jízdenek, kterou získala firma Neograph. Štika údajně DPP pomohl obejít povinnost vypsat otevřenou soutěž, když jízdenky označil za ceninu.

Ekonom se necítí vinen. Soudu pomocí powerpointové prezentace vysvětloval náplň své práce, zakázku prý nemohl ovlivnit. "Byl jsem zodpovědný za to, že dopravní podnik bude mít na výplaty, že sestaví rozpočet a ten bude dodržen, že audit bude bez výhrad, že nebudou žádné daňové problémy. Tečka," vyjmenoval.

S dalšími obžalovanými, předsedou představenstva Neographu Janem Janků a ředitelem Cokeville Assets Peterem Kmetěm, prý Štika jednal přesně 15 minut stejně jako s ostatními možnými dodavateli. "Poté jsem to předal příslušnému útvaru k projednání," podotkl. Neograph podle něj dokázal spolehlivě ochránit jízdenky před paděláním, před kterým varovala DPP policie.

V kauze dopravního podniku bylo původně obviněno 19 lidí, dva ale zemřeli ještě před začátkem hlavního líčení. Dopravní podnik má v trestním řízení pozici poškozeného, podle státního zástupce přišel trestnou činností nejméně o 457,5 milionu korun.

Související

Josef Síkela

Síkela zřejmě získá v Evropské komisi jinou agendu, než se myslelo

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) zřejmě zastane v druhé Evropské komisi Ursuly von der Leyenové post komisaře pro obchod. Dosavadní informace o tom, že Síkela bude zastávat post komisaře pro energetiku, odmítl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák v Otázkách Václava Moravce.

Více souvisejících

Martin Dvořák Ivo Rittig Dopravní podník Praha soudy Praha

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy