Včely a vosy mohou být pro člověka nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. A teď nemáme na mysli pouze lidi alergické na jejich žihadlo. Tento hmyz dokáže napáchat pořádnou paseku, pokud vám sedne například na sklenici s pitím a vy ji vypijete. Jak se včelám a vosám ubránit? Poměrně lehce
Existuje spousta rad a návodů na to, jak zabezpečit, aby si vás včely a vosy nevšímaly. Některé doporučují repelenty, jiné méně křiklavé oblečení, další různé parfémy a podobně. Pravdou je, že víceméně vše z toho je zbytečné.
Podle odborníků je důležité si uvědomit, že včela ani vosa nejsou komáři. Lidskou krví se neživí a lidskou přítomnost nevyhledávají. Včela navíc po bodnutí umírá a to poslední co by chtěla je, do někoho bodat zbytečně. Za zásady tedy platí, že ani včely, ani vosy na lidi neútočí.
Lidé je totiž nezajímají. Nejsou k jídlu, nemohou si je odnést domů, nic z nich nemají. Pokud nejsou ohroženy nebo vyprovokovány, tak nebodnou. Pravděpodobně kolem vás budou chvíli kroužit, možná si na vás sednou, ale pokud zůstanete pár vteřin v klidu, velmi rychle přijdou na to, že nejste k jídlu a odletí.
To nejhorší, co může člověk v přítomnosti vosy nebo včely udělat, je začít ji odhánět. Hmyz tím akorát podráždí a vyprovokuje a v tu chvíli začne souboj, který s největší pravděpodobností vždy včela nebo vosa vyhrají. Zatímco vy je možná zabijete, ony vás bodnou, a to je to, čeho se lidé bojí nejvíce.
Nejlepší obranou proti bodnutí je tedy nicnedělání. Pokud kolem vás bude tento hmyz poletovat, nechtě ho odletět. Pokud si na vás sedne, nechte ho zjistit, že jste pro něj nezajímaví. A pokud se vám usadí například například na jídle nebo pití, snažte se ji odhánět co nejšetrněji, ať ji nepodráždíte.
Samostatnou kapitolu tvoří sršni. Ti jsou naprosto mírumilovní a s lidmi dokonce mají společného nepřítele. Loví totiž právě včely. Sršeň ale člověka nebodne, pokud není zahnána do kouta a nemá jinou možnost. Na rozdíl od vos a včel ale neútočí pouze žihadlem, které je sice méně jedovaté, ale o to více bolí. Sršeň dokáže svůj jed také stříkat, a to až ze vzdálenosti zhruba jednoho metru do očí. S nimi proto není radno si zahrávat vůbec. K člověku se ale dobrovolně nepřibližují.
Související

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera
Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.
Zdroj: Libor Novák