Jak se bránit útoku včely a vosy? Zaručeně pomáhá pouze jediný způsob

Včely a vosy mohou být pro člověka nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. A teď nemáme na mysli pouze lidi alergické na jejich žihadlo. Tento hmyz dokáže napáchat pořádnou paseku, pokud vám sedne například na sklenici s pitím a vy ji vypijete. Jak se včelám a vosám ubránit? Poměrně lehce

Existuje spousta rad a návodů na to, jak zabezpečit, aby si vás včely a vosy nevšímaly. Některé doporučují repelenty, jiné méně křiklavé oblečení, další různé parfémy a podobně. Pravdou je, že víceméně vše z toho je zbytečné.

Podle odborníků je důležité si uvědomit, že včela ani vosa nejsou komáři. Lidskou krví se neživí a lidskou přítomnost nevyhledávají. Včela navíc po bodnutí umírá a to poslední co by chtěla je, do někoho bodat zbytečně. Za zásady tedy platí, že ani včely, ani vosy na lidi neútočí.

Lidé je totiž nezajímají. Nejsou k jídlu, nemohou si je odnést domů, nic z nich nemají. Pokud nejsou ohroženy nebo vyprovokovány, tak nebodnou. Pravděpodobně kolem vás budou chvíli kroužit, možná si na vás sednou, ale pokud zůstanete pár vteřin v klidu, velmi rychle přijdou na to, že nejste k jídlu a odletí.

To nejhorší, co může člověk v přítomnosti vosy nebo včely udělat, je začít ji odhánět. Hmyz tím akorát podráždí a vyprovokuje a v tu chvíli začne souboj, který s největší pravděpodobností vždy včela nebo vosa vyhrají. Zatímco vy je možná zabijete, ony vás bodnou, a to je to, čeho se lidé bojí nejvíce.

Nejlepší obranou proti bodnutí je tedy nicnedělání. Pokud kolem vás bude tento hmyz poletovat, nechtě ho odletět. Pokud si na vás sedne, nechte ho zjistit, že jste pro něj nezajímaví. A pokud se vám usadí například například na jídle nebo pití, snažte se ji odhánět co nejšetrněji, ať ji nepodráždíte. 

Samostatnou kapitolu tvoří sršni. Ti jsou naprosto mírumilovní a s lidmi dokonce mají společného nepřítele. Loví totiž právě včely. Sršeň ale člověka nebodne, pokud není zahnána do kouta a nemá jinou možnost. Na rozdíl od vos a včel ale neútočí pouze žihadlem, které je sice méně jedovaté, ale o to více bolí. Sršeň dokáže svůj jed také stříkat, a to až ze vzdálenosti zhruba jednoho metru do očí. S nimi proto není radno si zahrávat vůbec. K člověku se ale dobrovolně nepřibližují.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Více souvisejících

Lidé Vosy Včely

Aktuálně se děje

před 17 minutami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy