Syndromem vyhoření trpí podle odborníků každý pátý Čech. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři, lékaři, zdravotníci, učitelé, policisté a soudci. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Takzvaný syndrom vyhoření je reakcí na dlouhodobý stres, který se projevuje především únavou a ztrátou pocitu ze smyslu vykonávané práce.
Odborníci z Psychiatrické kliniky syndrom sledují od roku 2015. "Intenzivnější symptomy syndromu vyhoření vykazuje asi 20 procent populace. Ve srovnání se světem je to někde uprostřed," uvedl psychiatr Radek Ptáček, který se v několika mezinárodních studiích zaměřuje na duševní zdraví pracovních profesí.
"Ze studií naší kliniky vyplývá, že mezi nejvíce ohrožené skupiny patří především vrcholoví manažeři, řídicí pracovníci s odpovědností za větší firemní celek, dále pak i střední nebo nižší manažeři," dodal.
K nejohroženějším profesím podle něj patří lékaři a zdravotníci, učitelé, ale též policisté a soudci. Shodné pro ně je, že jde o profese spojené s odpovědností. Naopak velmi nízké riziko mají podle Ptáčka živnostníci bez zaměstnanců, pracovníci v rybářství a zemědělství a duchovní. "Zjistili jsme, že v České republice existuje severovýchodní vyhořelý region versus jihozápadní nevyhořelý," dodal.
Podle letošního výzkumu mezi 3500 učiteli se více než polovina považuje za ohrožené syndromem vyhoření a asi 65 procent jím skutečně ohrožená je. Asi pětina učitelů má vážné příznaky. "Nejvíc je stresuje ministerstvo, administrativa a školní inspekce. Také lékaře nejvíc stresuje administrativa," doplnil Ptáček.
Středně těžké až těžké depresivní symptomy podle přednosty Psychiatrické kliniky Jiřího Rabocha pociťuje asi 12 procent z 1100 oslovených lékařů a 22 procent z nich užívá psychofarmaka. Podle zahraničních studií mají lékaři také vyšší riziko sebevražd - lékaři asi 1,4krát vyšší než běžná mužská populace, lékařky asi 2,3krát než ostatní ženy. "V některých zemích začínají dbát o psychické zdraví lékařů, protože jsou to drazí odborníci a je škoda je ztratit," dodal Raboch.
"V České republice se podle našich průzkumů vyskytují závažné depresivní příznaky u sedmi procent populace. Celkem devět procent přiznává občasné sebevražedné myšlenky, jedno procento o sebevraždě vážně uvažovalo," uvedl Raboch. Asi 11 procent Čechů nyní užívá psychofarmaka, v posledních 15 letech jejich spotřeba významně narostla.
Pokud únava a dlouhodobý stres neodchází, prvním varovným příznakem je podle Ptáčka ztráta smyslu vykonávaného povolání a cynismus. "Každý tu prázdnou baterku někdy zažije. Jenom je otázka, jestli ji znova nabije nebo jede na tu prázdnou," dodal. Odborníci doporučují zaměřit se zejména na mezilidské vztahy, jejichž kvalita je hlavní faktorem životní spokojenosti.
"Základní doporučení je, abyste denně alespoň jednou vypojili 'vybíječe' a zapojili nějaké 'nabíječe'," uvedl Ptáček s tím, že nabíječem může být cokoliv, co člověku dělá radost, například sport nebo koníčky. Základními pravidly prevence syndromu vyhoření je oddělovat jasně práci od volného času, pěstovat vztahy a intimitu, dobře spát, mít správný životní styl, smysl života a koníčky.
"Existuje několik studií, které dokazují, že jestliže mimořádně exponovaným a mimořádně vystresovaným manažerům dáme dvou až tříměsíční volno, kdy s nimi budeme pracovat a relaxovat, tak se vrátí do práce zase s nabitou baterkou," dodal Raboch.
Související

Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?

Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , psychiatrie , práce , češi , stres , učitelé , lékaři , deprese
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno před 1 hodinou

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
před 1 hodinou

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim
před 2 hodinami

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev
před 3 hodinami

S Bartoškou odchází kus české kultury, říká prezident Pavel. Kondoloval i Fiala
před 4 hodinami

Počasí nepřeje vodáckým radovánkám. Víkendové srážky zřejmě nepomohou
před 5 hodinami

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo
před 5 hodinami

5 mýtů o online nebankovních půjčkách
před 5 hodinami

Policie řeší případy šikany na Znojemsku. Lidé brali spravedlnost do svých rukou
před 6 hodinami

Zemřel Jiří Bartoška
před 7 hodinami

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
před 9 hodinami

Dějiny ukazují, že agresora nezastaví ústupky, řekl Fiala v den výročí konce války
před 10 hodinami

Začalo další příměří na Ukrajině. Rusové chtějí v klidu oslavit vítězství v druhé světové válce
před 10 hodinami

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů
před 11 hodinami

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné
před 12 hodinami

Chtějí zmařit moji návštěvu Moskvy, tvrdí Fico. Kritiku míří na pobaltské státy
před 13 hodinami

Už máte letní gumy? Pak vás předpověď počasí na příští týden příliš nepotěší
včera

Živě Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
včera

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska
včera
Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty
Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.
Zdroj: Libor Novák