Důchodci, pozor. Zima je pro vás extrémně nebezpečná, doma můžete vážně onemocnět

Mohlo by se zdát, že extrémní vedra jsou pro seniory to nejhorší, co je může z hlediska počasí potkat. Podle vědců to ale není tak úplně pravda. Rizikovější je pro ně zima, především díky změnám tlaku.

V zimě čeká na seniory řada nástrah. Namrzlé chodníky mohou být nebezpečné i pro zdravé mladé lidi, natožpak pro seniory se sníženou pohyblivostí. Rizikem může být také led padající ze střech, před kterým nedokáží tak pohotově zareagovat a uskočit, jako mladší lidé.

Vědci z Francie ale odhalili i další riziko, které s sebou studené počasí přináší. Tím je kolísání krevního tlaku. Zatímco v létě roste téměř o čtvrtinu, v zimě se zvyšuje dokonce o 33 procent.

Podle vědců z institutu National de la Sante et de la Recherche Medicale v Paříži je to dáno tím, že senioři jsou na změnu tlaku spojenou se změnami teploty citlivější, než mladší lidé. Proč přesně ale jejich krevní tlak stoupá zatím odborníci neví.

Nejvíce jsou ohroženi lidé starší 80 let. Návod, jak se přirozenou cestou těmto změnám vyhnout, ale zatím neexistuje a nepomůže ani to, když si doma sebevíc zatopí. Tedy alespoň ti, co mohou.

Mezi seniory je totiž velké procento těch, kteří na dostatečné vytápění nemají peníze. Náklad na bydlení tvoří zhruba 30 procent jejich příjmů a podle Českého statistického úřadu je pro zhruba třetinu z nich náklad za bydlení velmi nákladnou položkou.

Zhruba deset procent seniorů tak nemá ani dostatečně vytopený byt, což se rovněž projevuje na jejich zdravotním stavu. Velmi často jde o případy, kdy žijí senioři sami a minimálním počtem návštěv ze strany rodiny.

To je podle odborníků další z aspektů, díky kterému senioři v zimě trpí víc, než v jiném ročním období. Američtí vědci ostatně prozkoumali 218 studií, které se zabývaly vlivem samoty a sociální izolace na lidské zdraví, a zjistili, že samota je smrtelnější než obezita, a měla by být proto pokládána za mnohem závažnější zdravotní riziko, než se doposud myslelo. 

Samota podle odborníků zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 50 procent. Pro srovnání – obezita zvyšuje riziko úmrtí před sedmdesátkou o zhruba 30 procent. Například dle studie University of York zvyšuje samota riziko mrtvice a srdečních chorob o 30 procent.

Podle vědců z Harvardské univerzity se u lidí, kteří nemají přátele, častěji tvoří krevní sraženiny. U lidí v sociální izolaci vzniká stresová reakce organismu „bojuj nebo uteč“, během níž roste množství fibrinogenu, tedy proteinu nezbytného při srážení krve.

Fibrinogen je užitečný, pokud je ho ale příliš, zvyšuje krevní tlak a ucpává cévy. Lidé, kteří mají pouze pět přátel, mají hladinu fibrinogenu o 20 procent vyšší než ti, kteří mají 25 kamarádu. Přijít o 10 - 12 blízkých lidí je jako začít kouřit.

Britská kampaň ukázala, že 17 procent seniorů vyhledává přátele, rodinu či sousedy méně než jednou za týden. Jeden z deseti důchodců pak stráví celý měsíc, aniž by se setkal s někým se svých milovaných. Pro dva z pěti seniorů je hlavním „partnerem“ televize. 

Krize způsobená samotou je přitom nejvyšší právě v zimě, kdy venku panuje chmurné počasí. Nejvíce je poté umocněna tlakem svátků jako jsou Vánoce a Nový rok.

Související

Více souvisejících

zdraví Vědci důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy