Správce nemovitostí šéfa tzv.lihové mafie Radka Březiny Ivan Kovářík musel podle svědka o nezákonných obchodech s lihem vědět. Před olomouckým krajským soudem to dnes řekl dříve odsouzený Březinův spolupracovník Lubomír Kaláč. Před soudem stojí s Kováříkem také další pravděpodobný správce skladů mafie Tomáš Pantlík. Oba byli už dříve odsouzeni, ale proti verdiktu se odvolali. Žádají zproštění viny. V kauze lihové mafie jsou posledními, u nichž dosud nepadl pravomocný rozsudek.
Kovářík původně dostal trest devět let a dva měsíce vězení a Pantlík, který jako jediný nebyl souzen za účast na organizované skupině, podmínku. Vrchní soud ale loni vyhověl jejich odvolání s odůvodněním, že vina nebyla bez pochybnosti prokázána. Případ se tak vrátil krajskému soudu. Důležitý svědek Kaláč dnes u soudu řekl, že Kovářík se podílel na provozu skladu s lihem v Ostravě a o černém trhu věděl.
"Kovářík musel vědět, co je to za líh, od koho je, kam patří a co s ním má dělat. Určitě pracoval na příkaz bratrů Březinových," uvedl. Kaláč si nyní odpykává devítiletý trest.
Do ostravského skladu podle Kaláče postupně přijelo zhruba 20 kamionů s lihem. "Přebíral si ho pan Kovářík, nikoho jiného si nepamatuji," řekl. Dovoz lihu do skladu podle něj nebyl hlášen celní správě. Kaláč soudu také řekl, že netuší, zda se Kovářík podílel na budování ostravského skladu nelegálního lihu. Další obžalovaný, Tomáš Pantlík, se podle dřívějších informací staral o sklad v Olomouci. Hlavní líčení s dvojicí mužů bude pokračovat v pátek výslechem dalších svědků.
Krajský soud si předvolal i bratry Radka a Tomáše Březinovy. Oba dva ale oznámili, že chtějí využít práva nevypovídat, protože by se mohli vyjadřovat i ke své dřívější trestné činnosti, což by je vystavilo riziku dalšího trestního stíhání. Soudce olomouckého krajského soudu Eduard Ondrášek jejich návrh označil za hraniční, ale nakonec jim vyhověl.
Jednání u krajského soudu bylo nařízeno půldruhého roku po vrácení případu vrchním soudem. Prodlení v projednání případu způsobilo dovolání i stížnosti v této rozsáhlé kauze. Krajský soud se nemusí zabývat celým případem lihové mafie, ale pouze částí, která se týká obžalovaných. U Pantlíka jde o sklad v Olomouci - Holici, kde se členové gangu snažili na poslední chvíli tajně ukrytý líh zdenaturovat či vypustit. Kovářík měl na starost sklady v Ostravě.
V případu s rekordní škodou na daních téměř šest miliard korun bylo původně obžalováno osm mužů, sedm z nich bylo podle obžaloby členy organizované skupiny. Šest mužů už bylo za obchody s nelegálním lihem pravomocně odsouzeno. Nejvyšší trest 13 let dostal šéf mafie Radek Březina.
Jeho bratrovi Tomášovi, který s policií spolupracoval, nakonec Nejvyšší soud snížil původně šestiletý trest na 3,5 roku. Tomáš Březina je také jako jediný již na svobodě, před časem byl podmínečně propuštěn. Vrchní soud rozhodl také o propadnutí veškerého majetku Březinových.
Na rozsáhlé obchody s nezdaněným lihem, za kterými stál Radek Březina, upozornila na podzim 2012 série úmrtí v Česku po vypití nelegálně vyrobených lihovin. Líh mafie získávala z Březinovy firmy Morávia-Chem, oficiálně výrobce kapaliny do ostřikovačů. Nedávno policie navrhla obžalovat muže, který jako jednatel firmy údajně kryl daňové podvody Březinovy skupiny za čtvrt miliardy korun fiktivními nákupy autokosmetiky.
Související
Státní zastupitelství podalo obžalobu na celníky v kauze lihové mafie Radka Březiny
Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z aktérů kauzy lihové mafie
Kauza lihová mafie , soudy , olomouc , Tomáš Pantlík (lihová mafie) , Ivan Kovářík (lihová mafie)
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák