Co ukrývá Amatérská jeskyně? Lze čekat další objevy, avizují speleologové

Další objevy v Amatérské jeskyni v Moravském krasu, která je nejdelším jeskynním systémem v ČR, se ještě dají čekat. Jeskyňáři popisují desítky metrů nových chodeb. Chystá se i vydání komplexní mapy celého systému, řekl ČTK předseda speleologické organizace Plánivy Petr Polák, který s kolegy v této oblasti krasu bádá v podzemí. Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 50 lety.

Bádání v jeskynním systému podle Poláka soustavně pokračuje. "Nyní jde především o výkopové práce, a to za účelem nalezení pokračování chodeb, které jsou zanesené sedimenty vlivem geologického vývoje. Mluvit také můžeme o potápěčských pokusech v zatopených prostorách či o lezení do ještě neprozkoumaných jeskynních komínů," uvedl Polák.

Výkopovými pracemi se ročně odhalí několik desítek nových metrů systému. Záleží ale na tom, zda se jeskyňáři někam prokopou. "Někdy to jsou jen vytěžené kubíky materiálu, které nevedly k žádným objevům. V posledních letech se ale podařily další dílčí objevy, které systém prodloužily o stovky nových metrů," uvedl Polák.

Za jedním z největších objevů v posledních letech ale podle něj stál potápěčský výzkum. Jeskyňářům se takto podařil objevit takzvaný šošůvský koridor, který má délku více než kilometr. Badatelům však v nových objevech pomáhá i sucho v posledních několika letech, které snížilo hladinu vody v zatopených částech. "Například v roce 2017 se takto podařilo zmapovat prostory, které jsou normálně zatopené, ale díky poklesu vody byly na suchu. Opět šlo o nějaké stovky metrů," uvedl Polák.

V Amatérské jeskyni aktivně působí tři skupiny České speleologické společnosti, dohromady 20 až 30 lidí. Výzkumy tam podle Poláka ale dělá třeba i Univerzita Karlova, hydrometeorologický ústav či Česká geologická služba, věnují se odběru vzorků skapových vod nebo klimatickým měřením.

Chystá se také vydání komplexní mapy celého systému. "Ucelený a detailní popis systému ještě nikdy nevyšel. Jeho vydání je v plánu asi v roce 2020," uvedl Polák. Doplnil, že na podzim se chystají dny otevřených dveří v jeskyni, plánuje se i výstava.

Veřejnosti nepřístupná Amatérská jeskyně, která je v prostoru mezi propastí Macocha a obcemi Sloup a Holštejn, je nejdelším jeskynním systémem v ČR s délkou prozkoumaných prostor asi 40 kilometrů. Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 50 lety, 18. ledna 1969. V krasu je více než 1100 jeskyní. Trvale zpřístupněno je jen pět z nich. Nejslavnější jsou Punkevní jeskyně spojené s propastí Macocha. Ročně si je prohlédne 200.000 turistů z celého světa. Atrakcí Punkevních jeskyní je plavba po podzemní řece.

Související

Propast Macocha je nejznámější propast v oblasti Moravského krasu a součást komplexu Punkevních jeskyní. Hloubka suché části propasti je 138,4 m, na jejím dně se nachází Horní a Dolní macošské jezírko.

Do Macochy skočila žena s dětmi. Nikdo nepřežil

Tragickým úmrtím dvou dětí se v závěru školního roku zabývají jihomoravští policisté. K rodinné tragédii došlo v Moravském krasu, žena skočila s oběma dětmi do propasti Macocha. Všichni tři jsou po smrti. 

Více souvisejících

Moravský kras Jeskyně morava

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 0:0 po první třetině. Gól domácích neplatil

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy