Tisíce lidí v Praze uctily památku Palacha: Místo tanků hrozí lhostejnost a devalvace slov, zaznělo na pietě

Tiše, se svíčkami v ruce prošli dnes v podvečer centrem Prahy lidé vzpomínající na čin Jana Palacha, který se před 50 lety zapálil, aby vyburcoval společnost proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Na Václavském náměstí se jich nejdříve na tichém shromáždění sešla více než tisícovka, postupně se přidávali další. Podle odhadu přihlížejících policistů jich na Staroměstské náměstí dorazily zhruba čtyři tisíce. Odpůrci premiéra Andreje Babiše (ANO), kteří akci svolali, na ni označili za největší nebezpečí současnosti devalvaci slov a lhostejnost.

"Mnozí dnes prorokují, že začíná nová normalizace. Možná je to naopak (...) na nás záleží, zda to dopadne dobře, či špatně," uvedl předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář. Od zástupce studentů z roku 1969 pak převzal světlo symbolizující Palachovu odvahu a výzvu. Připomenul také, že dnes bude v kanadském Torontu pohřeb pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho, a vyzval ke vzpomínce na něj.

Akci k uctění Palacha svolala iniciativa pod heslem "Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí", transparent s tímto nápisem nesli lidé v čele průvodu spolu s velkou svící. Na druhém byl další Palachův citát "Velké myšlenky je třeba nejen mít, ale také je umět vyslovit a prosadit".

Nezapomeneme ❤ Jan Palach #Palach @petrhronik #spolekodboje pic.twitter.com/G58Gf4lmkt

— Spolek odboje (@spolekodboje) 16. ledna 2019

Předseda spolku známého demonstracemi proti trestně stíhanému premiérovi Minář v úvodu shromáždění uvedl, že chce, aby dnešní protest byl tichý a mluvil řečí symbolů. Na akci, kterou otevřela československá hymna, si lidé přinesli vlajky ČR a Evropské unie. Řada z nich držela v rukou svíčky a louče.

"Jeho oběť nebyla marná, dodávala 20 let vnitřní sílu nezkřivit se," uvedl Minář na konci akce, během něhož zazněla i výzva, aby se lidé Palachem nechali pozvat k odvaze. Za Palachovým činem není podle něj tečka. "Je to dvojtečka, máme na něj navázat v dnešních podmínkách," uvedl Minář s tím, že Češi už nežijí ve stínu tanků, ale ani v současnosti nemají hotovo. "Úsilí o plnohodnotnou demokracii a svobodu nekončí," uvedl. Největším nebezpečím nejsou podle něj nyní ruské tanky, nýbrž devalvace slov a lhostejnost.

Na Václavském náměstí předtím účastníci piety vyslechli vzpomínku chartistky Dany Němcové či kázání z Palachova pohřbu 25. ledna 1969, které shromáždění poskytl farář a chartista Jakub Trojan. Historik Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek poté shrnul historii Palacha a jeho následovníků. Němcová vzpomínala na rodiny obětí.

Spolek Milion chvilek vznikl předloni po sněmovních volbách. Premiéra Babiše vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici podepsalo víc než 330.000 lidí.

Iniciativa loni uspořádala několik protestů. Naposled se příznivci spolku sešli na Staroměstském náměstí 23. listopadu, aby podpořili pokus opozice o vyslovení nedůvěry. Vláda tehdy hlasování přežila.

Vzpomínalo se v Brně i Liberci

Spolek společné Brno uspořádal u morového sloupu na náměstí Svobody akci Světlo pro Jana Palacha, průběžně se zde zastavily desítky až stovky lidí, mnozí z nich zapálili svíčku. U paty sloupu je i několik fotografií zemřelého studenta historie a politické ekonomie, jehož život skončil v pouhých 20 letech.

Palachovu památku lidé uctili na stejném místě v mnohem větší míře i koncem ledna před 50 lety, když chtěl vyburcovat národ z letargie a pasivity. Květiny, věnce a svíčky pokryly sloup tehdy nejen na zemi kolem dokola, ale lidé s nimi vylezli na samotný sloup a jeho zhruba tři metry vysokou podstavu. Před 50 lety dokázala Palachova oběť národ spojit proti okupantům, avšak už v srpnu při prvním výročí okupace v roce 1969 represivní složky zasáhly proti těm, kteří narušovali svým hlasem počínající normalizaci.

Palacha si dnes u radnice v Liberci připomněly desítky lidí. Lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny k památníku obětí srpnové okupace 1968. K symbolickému tankovému pásu se jmény tehdejších devíti obětí přibyl dnes portrét studenta Jana Palacha. Od památníku pak průvod lidí se svíčkami v rukou vyrazil symbolicky přes Palachovu ulici k Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici.

"Už v Mělníku, když chodil do gymnázia, upozornil na sebe Palach svým nekompromisním postojem. Ale není pravda že byl fanatik, není pravda, že byl naivka. Byl si vědom nepředstavitelné fyzické bolesti, byl si vědom bolesti své matky, tím je jeho oběť obdivuhodnější," řekl na shromáždění někdejší poradce prezidenta Václava Havla, filozof, bývalý univerzitní pedagog a čestný občan Liberce Jan Šolc. Upozornil také, že svoboda vydobytá i Palachovou obětí, není navždy, nepřiloží-li k jejímu udržení ruku každý člověk.

"Je to přesně 50 let, co se Jan Palach obětoval. Jeho oběť přišla v časech, které se stávaly těžšími a těžšími. Nad Československou republikou se zvolna stahoval černý mrak normalizace. Těžké časy trvaly dlouhých 20 let. Když se konečně režim zhroutil, zdálo se, že bude vše v pořádku. Alespoň tak se to donedávna zdálo. Jenže se ukazuje, že těžké časy se do naší země vrací. Prosím vás, buďme stateční jako Jan Palach, nesmíme se bát," vyzval přítomné student filozofie Vojtěch Miler, jen o rok starší než byl v době své smrti Palach.

Související

Česko si připomnělo 55. výročí hrdinského činu Jana Palacha. (16.1.2024) Prohlédněte si galerii

Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let

Česko si v úterý připomnělo 55. výročí hrdinského činu studenta Jana Palacha, který se v lednu 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze, mimo jiné na protest proti tehdejší okupaci Československa. Památku zesnulého dnes uctili i vrcholní představitelé státu. 

Více souvisejících

Jan Palach Praha Brno Liberec

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy