Obžalovaný Radim Žondra dnes u Krajského soudu v Brně v případu napadení Petry Kvitové zpochybnil průběh rekognice, při níž ho tenistka opakovaně poznala. Obhajoba před čtením listinných důkazů také vznesla námitku na podjatost soudu. Muži za vydírání a porušování domovní svobody hrozí až 12 let vězení. Hlavní líčení je odročeno na 26. března, kdy by už mohly zaznít závěrečné řeči.
Takzvaná rekognice, tedy ztotožnění pachatele, se konala v případu třikrát, první krátce po napadení tenistky, kde mezi osmi desítkami fotografií pachatele Kvitová nepoznala. Další rekognice se uskutečnila až v květnu 2018, kde Kvitová mezi 12 fotografiemi obžalovaného bezpečně poznala.
"Byl to ten a nikdo jiný," přečetla předsedkyně senátu Dagmar Bordovská slova, kterými Kvitová Žondru určila. Muže tenistka jednoznačně poznala pod číslem tři, následně i pod číslem šest. Zhruba o tři týdny později obžalovaného bezpečně poznala i mezi pěti figuranty při rekognici naživo.
Žondra dnes rekognice zpochybnil. Ta druhá byla podle něj provedena pozdě, vzhledem k tomu, že policie si jej prý vytipovala za pachatele už asi o čtyři měsíce dříve. Mezi druhou a třetí rekognicí byl podle něj krátký časový odstup, a rekognice byla prý ovlivněna i tím, že ho Kvitová už dříve poznala na fotografii.
Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá dnes také vznesla námitku podjatosti soudu. Podle obhájkyně měl soud v úterý veřejně rozhodnout, jakým způsobem bude Kvitová vypovídat. Tenistka kvůli prožitému traumatu už dříve požádala, aby byla vyslechnuta v nepřítomnosti obžalovaného, soud jí to umožnil.
Dvojnásobná wimbledonská vítězka vypovídala asi hodinu a půl v oddělené místnosti, zvuk byl do jednací síně přenášen prostřednictvím reproduktorů. Podle obhájkyně tím, že o tom soud nerozhodl veřejně, zkrátil obžalovanému procesní práva. Obhájkyně proto podala námitku nezákonnosti provedeného důkazu, následně námitku podjatosti soudu. Senát rozhodl, že podjatý není, obhajoba proti tomu podá stížnost. Bude ji řešit Vrchní soud v Olomouci.
Dnes vypovídali další dva svědci, nic podstatného od nich ale nezaznělo. Subdodavatel stavby v Napajedlích na Zlínsku, kde se měl podle obhajoby Žondra v den napadení pohybovat, potvrdil, že na stavbě pravidelně probíhaly kontrolní dny a že subdodavatelé na nich měli být přítomni. Kontrolní den na stavbě byl i 20. prosince 2016, tedy v den napadení Kvitové, není ale žádný důkaz o tom, že se jej účastnil i Žondra.
Další ze svědků měl od Žondrova kolegy půjčené peníze a vracel je prostřednictvím Žondry, který splácení údajně urgoval. "Policie si to vyložila tak, že já sháním finanční prostředky, což není pravda. On je měl půjčené a já dostával nějaké provize za prostředkování," řekl Žondra.
Podle žalobce se Žondra v prosinci 2016 dostal do bytu Kvitové pod falešnou záminkou, že jde na revizi kotle. Napadl ji a vážně pořezal na ruce. Odešel, když mu nabídla 10.000 korun, které si vzal. Žondra vinu popírá, tvrdí, že tou dobou byl právě na stavbě v Napajedlích. Momentálně je ve výkonu trestu kvůli jinému případu.
Hlavní líčení bude pokračovat 26. března v 9:00, číst se budou další listinné důkazy, obhajoba žádá i výslech dalších svědků. Trvá také na tom, aby se Žondra podrobil zkoušce na detektoru lži, na rekonstrukci útoku, kdy by čepel nože byla natřená barvou, či na vypracování znaleckého posudku z oblasti biomechaniky. Předsedkyně senátu avizovala, že by už mohly zaznít závěrečné řeči.
Kvitová se po události podrobila operaci levé ruky, v níž drží raketu. Na kurty se vrátila po pěti měsících a hned druhý turnaj vyhrála: v červnu 2017 na trávě v Birminghamu. Loni pak vybojovala tituly v Petrohradu, Dauhá, Praze, Madridu a Birminghamu a letos v Sydney.
Přitom jí hrozilo, že už nikdy nevezme raketu do ruky. Sama mluví o "druhé kariéře". Postupem do finále nedávného Australian Open definitivně potvrdila, že se vrátila na vrchol. Na grandslamu v Melbourne hrála o post světové jedničky, aktuálně je druhá.
Související
Tenistka Petra Kvitová v Austrálii nenastoupí. Oznámila, že je těhotná
Petra Kvitová a hekání soupeřky? Slaví postup do osmifinále Wimbledonu. "Jsem strašně ráda, že jsem to zvládla."
Petra Kvitová , Radim Žondra (napadení Kvitové) , soudy , Brno , napadení
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák