Co když na svatbě místo "ano" zazní "ne"? Oddávající má přesný postup, jak pokračovat

"Táži se vás, pane ženichu, zda vstupujete dobrovolně do manželství se zde přítomnou slečnou, budete jí oporou v dobrém i zlém, ve zdraví i nemoci?" Tuto větu slyšel každý, kdo někdy vstoupil do svazku manželského. V 99 procentech případů při ní odpověděl "ano", stejně jako jeho protějšek. Co by se ale stalo, kdybyste řekli "ne"?

Složení manželského slibu je jediná věc, která je při svatbě povinná a bez níž nelze sňatek uzavřít. Navzdory tradicím není nutné předávat si prstýnky či políbit nevěstu. Zákon vyžaduje pouze jediné, slyšet od obou partnerů jasné "ano".

Nezřídka se stává, že jeden ze snoubenců svatbu před uskutečněním zruší. V takovém případě vznikají spíše spory partnerské, případně propadnou uhrazené nevratné zálohy. V minimálním počtu případů ale zazní "ne" až přímo při obřadu, přesto se to stává.

Jeden z takových případů se odehrál před třemi lety v polovině července na radnici v Klatovech. Snoubenec zčistajasna namísto "ano" vyřknul "ne". Co se v takovém případě děje?

Pokud zazní "ne", v první fázi se oddávající zeptá znovu. Může se totiž stát, že to jeden ze snoubenců řekne v žertu nebo se od tlakem splete. Pokud ale i podruhé snoubenec či snoubenka řekne "ne", manželství je prohlášeno za neuzavřené.

V tu chvíli oddávající odchází a svatba padá. Většinou za doprovodu studu všech zúčastněných, zejména v případě rodin obou partnerů. Přesto je potřeba veškeré náklady na svatbu uhradit, neboť už začala. Ty se mnohdy mohou vyšplhat až na částku dosahující sto tisíc korun.

Právě finanční otázka je většinou to, co následuje po zrušené svatbě. Partneři se totiž většinou nedohodnou na to, co kdo zaplatí. Před svatbou to většinou až takový problém nebývá, v případě, že ji jeden ze snoubenců při obřadu zruší, druhý mu to logicky dává za vinu a na uhrazení nákladů se odmítá podílet.

Podobnou věc řešil nedávno například italský nejvyšší soud, který rozhodl, že ten, kdo na poslední chvíli bez řádného zdůvodnění zruší plánovanou svatbu, ponese náklady na její přípravu. 

Rozsudek pomohl například muži, který bezdůvodně utekl od oltáře a manželka po něm požadovala celkem bezmála 40 tisíc euro jako odškodné. Většinu tvořily náklady na svatbu.

Podobné rozhodnutí by se hodilo i Bangladéšanovi, který se rozhodl, že si svou vyvolenou vezme v magické datum 11.11. v 11 hodin a 11 minut. Sedmadvacetiletá nevěsta mu neutekla dva dny předtím, jak to udělal výše zmiňovaný Ital, ale pár minut po obřadu.

Novomanžel nevidí k jejímu rozhodnutí jediný důvod, zato ona má jasno - rozčililo ji, když po ní rodina jejího muže požadovala, aby mu věnem dala tak cenné dary jako lednice či televize. On s tímto požadavkem souhlasil, žena ale odmítla. A radši od svého manžela utekla.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé Svatby

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ

Rusko ve čtvrtek ráno zřejmě zasáhlo ukrajinské město Dnipro mezikontinentální balistickou střelou. Podle bezpečnostní experta Josefa Krause z brněnské Masarykovy univerzity Moskva tímto demonstrovala sílu, zásadní změny v konfliktu nebo vztazích Západu s Ruskem ale nepředpokládá.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy