Co když na svatbě místo "ano" zazní "ne"? Oddávající má přesný postup, jak pokračovat

"Táži se vás, pane ženichu, zda vstupujete dobrovolně do manželství se zde přítomnou slečnou, budete jí oporou v dobrém i zlém, ve zdraví i nemoci?" Tuto větu slyšel každý, kdo někdy vstoupil do svazku manželského. V 99 procentech případů při ní odpověděl "ano", stejně jako jeho protějšek. Co by se ale stalo, kdybyste řekli "ne"?

Složení manželského slibu je jediná věc, která je při svatbě povinná a bez níž nelze sňatek uzavřít. Navzdory tradicím není nutné předávat si prstýnky či políbit nevěstu. Zákon vyžaduje pouze jediné, slyšet od obou partnerů jasné "ano".

Nezřídka se stává, že jeden ze snoubenců svatbu před uskutečněním zruší. V takovém případě vznikají spíše spory partnerské, případně propadnou uhrazené nevratné zálohy. V minimálním počtu případů ale zazní "ne" až přímo při obřadu, přesto se to stává.

Jeden z takových případů se odehrál před třemi lety v polovině července na radnici v Klatovech. Snoubenec zčistajasna namísto "ano" vyřknul "ne". Co se v takovém případě děje?

Pokud zazní "ne", v první fázi se oddávající zeptá znovu. Může se totiž stát, že to jeden ze snoubenců řekne v žertu nebo se od tlakem splete. Pokud ale i podruhé snoubenec či snoubenka řekne "ne", manželství je prohlášeno za neuzavřené.

V tu chvíli oddávající odchází a svatba padá. Většinou za doprovodu studu všech zúčastněných, zejména v případě rodin obou partnerů. Přesto je potřeba veškeré náklady na svatbu uhradit, neboť už začala. Ty se mnohdy mohou vyšplhat až na částku dosahující sto tisíc korun.

Právě finanční otázka je většinou to, co následuje po zrušené svatbě. Partneři se totiž většinou nedohodnou na to, co kdo zaplatí. Před svatbou to většinou až takový problém nebývá, v případě, že ji jeden ze snoubenců při obřadu zruší, druhý mu to logicky dává za vinu a na uhrazení nákladů se odmítá podílet.

Podobnou věc řešil nedávno například italský nejvyšší soud, který rozhodl, že ten, kdo na poslední chvíli bez řádného zdůvodnění zruší plánovanou svatbu, ponese náklady na její přípravu. 

Rozsudek pomohl například muži, který bezdůvodně utekl od oltáře a manželka po něm požadovala celkem bezmála 40 tisíc euro jako odškodné. Většinu tvořily náklady na svatbu.

Podobné rozhodnutí by se hodilo i Bangladéšanovi, který se rozhodl, že si svou vyvolenou vezme v magické datum 11.11. v 11 hodin a 11 minut. Sedmadvacetiletá nevěsta mu neutekla dva dny předtím, jak to udělal výše zmiňovaný Ital, ale pár minut po obřadu.

Novomanžel nevidí k jejímu rozhodnutí jediný důvod, zato ona má jasno - rozčililo ji, když po ní rodina jejího muže požadovala, aby mu věnem dala tak cenné dary jako lednice či televize. On s tímto požadavkem souhlasil, žena ale odmítla. A radši od svého manžela utekla.

Související

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

Více souvisejících

Lidé Svatby

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

UNRWA (Photo by Iyad Faouri)

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu promluvil o budoucnosti Pásma Gazy po válce

Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou síly židovského státu proti militantům palestinského radikálního hnutí Hamás. Pro americkou zpravodajskou stanici CNN to v úterý řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

před 7 hodinami

včera

včera

Policie chce obžalovat 14 převaděčů. Přes hranice dostali dva tisíce migrantů

Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) navrhla obžalobu 14 lidí, kteří měli zajišťovat přepravu ilegálních migrantů, především osob z území Turecka do České republiky či přes území České republiky do dalších zemí Evropské unie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy