Karel Kryl by oslavil 75. narozeniny: Chtěl se podílet na uspořádání svobodného Československa, revoluce ho ale zklamala

Český písničkář a básník, jeden z hlavních představitelů českého protikomunistického protestsongu Karel Kryl by dnes oslavil 75. narozeniny. Autor mnoha známých písní zemřel před 25 lety ve věku nedožitých 50 let.

Karel Kryl se narodil 12. dubna 1944 v Kroměříži. Už o čtyři roky později komunisté zlikvidovali knihtiskařskou dílnu jeho dědečka. Kryl vystudoval Keramickou školu v Bechyni, ale nakonec dal přednost hudbě a poezii. Jeho první písničku Nevidomá dívka nazpívala v roce 1968 brněnská zpěvačka Hana Ulrychová.

Hned jeho první album bylo nadmíru úspěšné. Deska Bratříčku, zavírej vrátka vyšla půl roku po okupaci naší země vojsky armád Varšavské smlouvy. Písně z tohoto alba vystihovaly náladu národa zrazeného spojenci. Skladby jako Morituri te Salutant, Píseň neznámého vojína, Klaun a král, Pasážová revolta, Anděl či Znamení doby téměř zlidověly

V době normalizace byly Krylovy písně zakázány. Dne 9. září 1969 odjel Kryl na hudební festival na hrad Waldeck ve Spolkové republice Německo a po dvou týdnech pobytu se rozhodl požádat o politický azyl. Zvládl počáteční problémy s aklimatizací v cizí zemi a podařilo se mu prosadit jako externista do Rádia Svobodná Evropa. 

Navzdory jeho hudební minulosti bylo těžiště jeho práce ve sportovní redakci Svobodné Evropy, kde Karel Kryl nastálo zakotvil v roce 1983. Dál ale psal básně, publikoval a nahrával další písničky. Druhé album Rakovina už vyšlo v německém exilu, do tehdejší ČSSR bylo pašováno přes zavřené hranice. Za dobu své nucené emigrace Kryl nahrál ještě tři další desky (Maškary, Karavana mraků a Plaváček), které vyšly v několika reedicích.

V Německu se dvakrát oženil. Poprvé to bylo v roce 1973, kdy si vzal emigrantku Evu Sedlářovou. Manželství ale vydrželo jen dva roky. V roce 1976 se seznámil s Němkou Marlen, kterou si později vzal, a žil s ní až do své smrti. Věrný jí ale nebyl. Románek prožil třeba s Jiřinou Lebedovou, která mu pronajala svůj pražský byt. V něm pak bydlel se svou  mladičkou obdivovatelkou Markétou Matouškovou. Ta o vztahu s Krylem sepsala v roce 1995 knížku s názvem 1063 dnů s Karlem Krylem.

První cesta do Československa po dvaceti letech byla pro Kryla smutná - 30. listopadu 1989 přijel na humanitární vízum na pohřeb své matky. Jak sám několikrát zdůraznil, vždy byl a zůstal Čechem, proto se chtěl aktivně podílet na uspořádání svobodného Československa. Prvotní nadšení však střídá deziluze, která je zachycena i na jeho dvou porevolučních albech Tekuté písky a Monology.

Své rozčarování dal najevo v obsáhlém rozhovoru, který poskytl novináři Miloši Čermákovi v roce 1993. Vyslovil v něm svou rozladěnost nad politickou situací a rozhodnutí se dále politicky neangažovat. Rozhovor byl později vydán jako samostatná kniha s názvem Půlkacíř.

Karel Kryl zemřel náhle v německém Pasově 3. března 1994. Kolem jeho smrti se nějakou dobu dokonce vedly spekulace. Na jeho pohřeb však nepřišel téměř nikdo z tehdejší politické reprezentace, nedostavil se ani Krylův blízký přítel prezident Václav Havel. Karel Kryl je pochován na Břevnovském hřbitově sv. Vojtěcha.

Písničkář byl oceněn několika vyznamenáními, bohužel všechna mu byla udělena až po jeho smrti. V roce 1994 dostal in memoriam pamětní stříbrnou medaili Univerzity Karlovy za přínos pro duchovní rozvoj a morální podporu národa, o rok později byl uveden do České síně slávy. Prezident Václav Havel mu rovněž v roce 1995 udělil in memoriam Medaili za zásluhy II. stupně. V Praze, Příbrami, Novém Jičíně, Varnsdorfu a Zelenči jsou po Karlu Krylovi pojmenovány ulice.

Související

Karel Kryl, fotila Pavla Černá

Ve Vinohradském divadle "pasovali" Rytíře české kultury, cenu dostali Sidon či Kryl

Rytířem české kultury dnes byli jmenováni in memoriam zpěvák Karel Kryl, historik Zdeněk Kalista a scénograf Bedřich Barták. Ocenění nově má také spisovatel František Šedivý, dirigent Libor Pešek a dramatik a vrchní zemský rabín Karol Sidon. Titul Dáma české kultury patří spisovatelce a pamětnice holokaustu Erice Bezdíčkové a spisovatelce Heleně Havlíčkové, cenu in memoriam dostaly sestry malířky Květa a Jitka Válovy. Ocenění se předávají ve vinohradském divadle v předvečer zahájení festivalu proti totalitě Mene Tekel.

Více souvisejících

Karel Kryl

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy