Ve Vinohradském divadle "pasovali" Rytíře české kultury, cenu dostali Sidon či Kryl

Rytířem české kultury dnes byli jmenováni in memoriam zpěvák Karel Kryl, historik Zdeněk Kalista a scénograf Bedřich Barták. Ocenění nově má také spisovatel František Šedivý, dirigent Libor Pešek a dramatik a vrchní zemský rabín Karol Sidon. Titul Dáma české kultury patří spisovatelce a pamětnice holokaustu Erice Bezdíčkové a spisovatelce Heleně Havlíčkové, cenu in memoriam dostaly sestry malířky Květa a Jitka Válovy. Ocenění se předávají ve vinohradském divadle v předvečer zahájení festivalu proti totalitě Mene Tekel.

Popáté ceny dostávají lidé, kteří se nikdy ve svém občanském životě ani v umělecké tvorbě nezpronevěřili nejvyšším mravním zásadám, jak uvádějí pořadatelé. Udílí je festival spolu s ministerstvem kultury. Jako poděkování za mnohaletou podporu projektů v oblasti kulturní i sociální ještě převzal ocenění Mecenáš české kultury Ladislav Vitoul, v nepřítomnosti pak také Pavel Feireisl.

"S velikou pokorou jsem přijala toto ocenění kvůli tomu, že jsem tady jako někdo, kdo přežil šoa a může mluvit. Já jsem se vrátila z Osvětimi jako 14leté děvčátko a nedokázala jsem vůbec popsat, co se tam dělo, nedokázala jsem to pojmenovat," řekla na pódiu Bezdíčková. Podle ní ji k tomu, aby začala o holokaustu mluvit, přesvědčil slavný "lovec nacistů" Simon Wiesenthal. Poté sepsala knihu Moje dlouhé mlčení, následně začala svůj příběh vyprávět na školách.

Šedivý poděkoval všem, kteří se po postavili proti totalitním režimům. Popřál také mladším generacím, aby žily v duchovním a mravním bohatství.

Celý večer začal zpěvem české hymny Smíšeným pěveckým sborem Gaudium Praha, kdy se přidali i mnozí účastníci v sále.

Festival Mene Tekel chce vždy v době výročí komunistického puče z roku 1948 připomínat historické mezníky Česka i dalších evropských států a přinášet svědectví o protiprávnosti totalitních režimů.

Před několika okamžiky proběhla generální zkouška slavnostního ceremoniálu předávání resortních vyznamenání v rámci mezinárodního festivalu Mene Tekel. Ministr @StanekAntonin dnes večer ocení výjimečné osobnosti společenského dění. pic.twitter.com/hwB7FoHHPk

— Ministerstvo kultury (@MinKultury) 24. února 2019

Ten letošní začal prologem v Brně a Praze už v pátek. V bývalé věznici na brněnském Cejlu se uskutečnil pietní akt na počest obětí a těch, kteří prošli komunistickými lágry.

V Praze se promítal film Hanin kufřík, dokument založený na silném příběhu dvou dětí, které vyrostly v předválečném Československu. Film podává svědectví o životě Jiřího a Hany Bradyových ve 30. a 40. letech 20. století, kteří byli deportováni do terezínského ghetta a přišli o rodiče. Hana zahynula ve 13 letech v Osvětimi, její bratr Jiří holokaust přežil, zemřel letos v lednu v Kanadě.

Hlavní program festivalu Mene Tekel potrvá od 25. února do 3. března. V pondělí se uskuteční v Nerudově ulici pietní akt při příležitosti 71. výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad dne 25. února 1948. Ve 13:00 v klášteře u kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí bude vernisáž několika výstav pod společným názvem Cesty ke svobodě.

Výstava Rozkulačeno! s podtitulem Půlstoletí perzekuce selského stavu reflektuje období násilné kolektivizace v době komunistického režimu. Expozice připomíná těžké osudy vysídlených rodin a sedláků, kteří se stali oběťmi tehdejší propagandy. Zaměřuje se i na stav životního prostředí, hledání tradic, proměnu zemědělské krajiny i venkova. Další z expozic se věnuje pronásledování příslušníků hnutí Falun Gong (Falun Dafa) v Číně, připomíná problematiku porušování lidských práv v Číně. V 15:00 bude v chrámu Panny Marie Sněžné celý festival zahájen.

Rytíř české kultury Karol Sidon Karel Kryl kultura Ministerstvo kultury festival Mene Tekel Divadlo na Vinohradech

Aktuálně se děje

před 39 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy