Ve Vinohradském divadle "pasovali" Rytíře české kultury, cenu dostali Sidon či Kryl

Rytířem české kultury dnes byli jmenováni in memoriam zpěvák Karel Kryl, historik Zdeněk Kalista a scénograf Bedřich Barták. Ocenění nově má také spisovatel František Šedivý, dirigent Libor Pešek a dramatik a vrchní zemský rabín Karol Sidon. Titul Dáma české kultury patří spisovatelce a pamětnice holokaustu Erice Bezdíčkové a spisovatelce Heleně Havlíčkové, cenu in memoriam dostaly sestry malířky Květa a Jitka Válovy. Ocenění se předávají ve vinohradském divadle v předvečer zahájení festivalu proti totalitě Mene Tekel.

Popáté ceny dostávají lidé, kteří se nikdy ve svém občanském životě ani v umělecké tvorbě nezpronevěřili nejvyšším mravním zásadám, jak uvádějí pořadatelé. Udílí je festival spolu s ministerstvem kultury. Jako poděkování za mnohaletou podporu projektů v oblasti kulturní i sociální ještě převzal ocenění Mecenáš české kultury Ladislav Vitoul, v nepřítomnosti pak také Pavel Feireisl.

"S velikou pokorou jsem přijala toto ocenění kvůli tomu, že jsem tady jako někdo, kdo přežil šoa a může mluvit. Já jsem se vrátila z Osvětimi jako 14leté děvčátko a nedokázala jsem vůbec popsat, co se tam dělo, nedokázala jsem to pojmenovat," řekla na pódiu Bezdíčková. Podle ní ji k tomu, aby začala o holokaustu mluvit, přesvědčil slavný "lovec nacistů" Simon Wiesenthal. Poté sepsala knihu Moje dlouhé mlčení, následně začala svůj příběh vyprávět na školách.

Šedivý poděkoval všem, kteří se po postavili proti totalitním režimům. Popřál také mladším generacím, aby žily v duchovním a mravním bohatství.

Celý večer začal zpěvem české hymny Smíšeným pěveckým sborem Gaudium Praha, kdy se přidali i mnozí účastníci v sále.

Festival Mene Tekel chce vždy v době výročí komunistického puče z roku 1948 připomínat historické mezníky Česka i dalších evropských států a přinášet svědectví o protiprávnosti totalitních režimů.

Před několika okamžiky proběhla generální zkouška slavnostního ceremoniálu předávání resortních vyznamenání v rámci mezinárodního festivalu Mene Tekel. Ministr @StanekAntonin dnes večer ocení výjimečné osobnosti společenského dění. pic.twitter.com/hwB7FoHHPk

— Ministerstvo kultury (@MinKultury) 24. února 2019

Ten letošní začal prologem v Brně a Praze už v pátek. V bývalé věznici na brněnském Cejlu se uskutečnil pietní akt na počest obětí a těch, kteří prošli komunistickými lágry.

V Praze se promítal film Hanin kufřík, dokument založený na silném příběhu dvou dětí, které vyrostly v předválečném Československu. Film podává svědectví o životě Jiřího a Hany Bradyových ve 30. a 40. letech 20. století, kteří byli deportováni do terezínského ghetta a přišli o rodiče. Hana zahynula ve 13 letech v Osvětimi, její bratr Jiří holokaust přežil, zemřel letos v lednu v Kanadě.

Hlavní program festivalu Mene Tekel potrvá od 25. února do 3. března. V pondělí se uskuteční v Nerudově ulici pietní akt při příležitosti 71. výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad dne 25. února 1948. Ve 13:00 v klášteře u kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí bude vernisáž několika výstav pod společným názvem Cesty ke svobodě.

Výstava Rozkulačeno! s podtitulem Půlstoletí perzekuce selského stavu reflektuje období násilné kolektivizace v době komunistického režimu. Expozice připomíná těžké osudy vysídlených rodin a sedláků, kteří se stali oběťmi tehdejší propagandy. Zaměřuje se i na stav životního prostředí, hledání tradic, proměnu zemědělské krajiny i venkova. Další z expozic se věnuje pronásledování příslušníků hnutí Falun Gong (Falun Dafa) v Číně, připomíná problematiku porušování lidských práv v Číně. V 15:00 bude v chrámu Panny Marie Sněžné celý festival zahájen.

Rytíř české kultury Karol Sidon Karel Kryl kultura Ministerstvo kultury festival Mene Tekel Divadlo na Vinohradech

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy