Ve Vinohradském divadle "pasovali" Rytíře české kultury, cenu dostali Sidon či Kryl

Rytířem české kultury dnes byli jmenováni in memoriam zpěvák Karel Kryl, historik Zdeněk Kalista a scénograf Bedřich Barták. Ocenění nově má také spisovatel František Šedivý, dirigent Libor Pešek a dramatik a vrchní zemský rabín Karol Sidon. Titul Dáma české kultury patří spisovatelce a pamětnice holokaustu Erice Bezdíčkové a spisovatelce Heleně Havlíčkové, cenu in memoriam dostaly sestry malířky Květa a Jitka Válovy. Ocenění se předávají ve vinohradském divadle v předvečer zahájení festivalu proti totalitě Mene Tekel.

Popáté ceny dostávají lidé, kteří se nikdy ve svém občanském životě ani v umělecké tvorbě nezpronevěřili nejvyšším mravním zásadám, jak uvádějí pořadatelé. Udílí je festival spolu s ministerstvem kultury. Jako poděkování za mnohaletou podporu projektů v oblasti kulturní i sociální ještě převzal ocenění Mecenáš české kultury Ladislav Vitoul, v nepřítomnosti pak také Pavel Feireisl.

"S velikou pokorou jsem přijala toto ocenění kvůli tomu, že jsem tady jako někdo, kdo přežil šoa a může mluvit. Já jsem se vrátila z Osvětimi jako 14leté děvčátko a nedokázala jsem vůbec popsat, co se tam dělo, nedokázala jsem to pojmenovat," řekla na pódiu Bezdíčková. Podle ní ji k tomu, aby začala o holokaustu mluvit, přesvědčil slavný "lovec nacistů" Simon Wiesenthal. Poté sepsala knihu Moje dlouhé mlčení, následně začala svůj příběh vyprávět na školách.

Šedivý poděkoval všem, kteří se po postavili proti totalitním režimům. Popřál také mladším generacím, aby žily v duchovním a mravním bohatství.

Celý večer začal zpěvem české hymny Smíšeným pěveckým sborem Gaudium Praha, kdy se přidali i mnozí účastníci v sále.

Festival Mene Tekel chce vždy v době výročí komunistického puče z roku 1948 připomínat historické mezníky Česka i dalších evropských států a přinášet svědectví o protiprávnosti totalitních režimů.

Před několika okamžiky proběhla generální zkouška slavnostního ceremoniálu předávání resortních vyznamenání v rámci mezinárodního festivalu Mene Tekel. Ministr @StanekAntonin dnes večer ocení výjimečné osobnosti společenského dění. pic.twitter.com/hwB7FoHHPk

— Ministerstvo kultury (@MinKultury) 24. února 2019

Ten letošní začal prologem v Brně a Praze už v pátek. V bývalé věznici na brněnském Cejlu se uskutečnil pietní akt na počest obětí a těch, kteří prošli komunistickými lágry.

V Praze se promítal film Hanin kufřík, dokument založený na silném příběhu dvou dětí, které vyrostly v předválečném Československu. Film podává svědectví o životě Jiřího a Hany Bradyových ve 30. a 40. letech 20. století, kteří byli deportováni do terezínského ghetta a přišli o rodiče. Hana zahynula ve 13 letech v Osvětimi, její bratr Jiří holokaust přežil, zemřel letos v lednu v Kanadě.

Hlavní program festivalu Mene Tekel potrvá od 25. února do 3. března. V pondělí se uskuteční v Nerudově ulici pietní akt při příležitosti 71. výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad dne 25. února 1948. Ve 13:00 v klášteře u kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí bude vernisáž několika výstav pod společným názvem Cesty ke svobodě.

Výstava Rozkulačeno! s podtitulem Půlstoletí perzekuce selského stavu reflektuje období násilné kolektivizace v době komunistického režimu. Expozice připomíná těžké osudy vysídlených rodin a sedláků, kteří se stali oběťmi tehdejší propagandy. Zaměřuje se i na stav životního prostředí, hledání tradic, proměnu zemědělské krajiny i venkova. Další z expozic se věnuje pronásledování příslušníků hnutí Falun Gong (Falun Dafa) v Číně, připomíná problematiku porušování lidských práv v Číně. V 15:00 bude v chrámu Panny Marie Sněžné celý festival zahájen.

Rytíř české kultury Karol Sidon Karel Kryl kultura Ministerstvo kultury festival Mene Tekel Divadlo na Vinohradech

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy