Otec o nelegálních obchodech s lihem nevěděl, tvrdí Radek Březina

Hlavní organizátor obchodů s nelegálním lihem Radek Březina dnes u zlínského soudu odmítl, že by o nich jeho otec Vladimír věděl. Soud ho předvolal v souvislosti s případem praní špinavých peněz, které podle obžaloby mají pocházet z jeho podnikání s nezdaněným lihem. V případu jsou obžalováni čtyři lidé, kteří jsou Radku Březinovi blízcí. Kromě otce jde o jeho bývalou manželku Stanislavu a asistentky Kateřinu Míčkovou a Kristýnu Mazurovou. Hrozí jim až osmileté vězení. Všichni vinu popírají, tvrdí, že o nelegálních penězích nevěděli.

Radek Březina uvedl, že si od otce půjčoval peníze na své podnikáni ve firmách Morávia-Chem a Slovákia-Chem, nákup nemovitostí nebo poskytování dalších půjček. V letech 2006 nebo 2007 podle něj šlo celkem o 350 milionů korun. "Otec o žádné mojí nelegální činnosti nevěděl. Ve chvíli, kdy by se to dozvěděl, okamžitě by mě odřízl a já bych o všecko přišel," řekl.

Nelegální podnikání podle něj fungovalo proto, že o něm vědělo málo lidí. Potvrdil, že v Morávia-Chem se dělaly fiktivní denaturace lihu, jehož podstatná část se pak prodávala na výrobu alkoholu, případně ukládala v tajných skladech. Z části se vyráběly nemrznoucí směsi a další výrobky.

"Vedoucí výroby to ani ve skladu nepoznal. Odběratelé brali nemrznoucí směsi fiktivně navíc, aby to sedělo. Byl jsem největší distributor legálního lihu v republice, nikomu to nebylo podezřelé," uvedl Radek Březina.

Podle státního zástupce Radka Bartoše se obžalovaní podíleli na praní špinavých peněz z daňové trestné činnosti Radka Březiny a jeho kompliců v letech 2005 až 2013. Podle obžaloby se je snažili legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Největšími vkladatelkami prý byly Mazurová a Míčková. Podle Bartoše poslouchaly příkazy a vkládaly peníze v takovém rozsahu, že musely vědět, že nejde o peníze legální. Ve věci je v samostatném řízení stíhaný i Radek Březina.

Díky zmíněným finančním operacím si podle žalobce přišel Vladimír Březina na částku přesahující 440 milionů Kč, Stanislava Březinová asi na 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů. Vyšetřovatelům se podařilo zajistit majetek obžalovaných a dalších lidí za 400 milionů Kč.

Podle Radka Březiny všechny jeho vydělané peníze, asi 800 milionů Kč, ležely tzv. na jedné hromadě. "Nikdo nemůže určit, jestli to byly legální, nebo nelegální peníze. Asi 40 procent bylo legálních, asi 60 procent nelegálních," uvedl. K tomu, zda o jeho nezákonném podnikání věděla jeho bývalá manželka, která působila jako jednatelka společnosti Slovákia-Chem, se odmítl vyjádřit. Obžalované asistentky o něm podle něj nevěděly.

Radek Březina byl v červnu 2017 odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k 13 letům vězení. Způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun. S Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších soudy pravomocný rozsudek zatím nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn. Hlavní líčení je nařízeno až do května.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Více souvisejících

Radek Březina (údajný boss) soudy Kauza lihová mafie Zlín Vladimír Březina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy