Komplikovaný zármutek: Z tabu se stává respektovaný problém, cestou zpět je terapie

Může zármutek po ztrátě blízké osoby vést k tomu, že člověk není schopen normálně fungovat? V Česku si to lidé dlouho nepřipouštěli, i u nás se však z dřívějšího tabu stává obecně respektovaný problém. Dokonce už existují terapeutické programy, které mají takovým lidem pomoct v návratu k běžnému životu.

Až u 10 % lidí přeroste zármutek kvůli ztrátě blízkého člověka do zármutku komplikovaného, kdy je pro truchlícího těžké přijmout skutečnost, že jeho blízký zemřel. Prožívá intenzivní pocity smutku a zármutku nad ztrátou, ale i další silné emoce. V běžném životě jej pak zármutek omezuje takovým způsobem, že např. nemůže chodit do práce.

Podle Mezinárodní klasifikace nemocí má tzv. Prolonged Grief Disorder neboli komplikovaný zármutek jasná diagnostická kritéria. Označuje se za něj zármutek, který po úmrtí blízkého trvá déle, než je v dané kultuře obvyklé. V USA se uvádí šest měsíců, ve Švýcarsku nebo Německu se odborníci kloní k jednomu roku.

„V ČR by to mohlo být podobné jako v těchto evropských zemích,“ vysvětluje vedoucí Poradny domácího hospice Cesta domů Veronika Drnková. Jako psycholožka ví, jak takového člověka poznat a co mu nabídnout, praktickým lékařům se proto snaží radit, jak tyto situace řešit.

Zatímco truchlení se považuje za komplexní reakci, která má tendenci postupem času odeznívat tak, jak se pozůstalý adaptuje na ztrátu a novou realitu s ní spojenou, v případě komplikovaného zármutku ztrácí podle americké definice člověk schopnost pracovat a obecně se začlenit zpět do života.

V takovém případě by měl dotyčný navštívit svého praktického lékaře s žádostí o pomoc a o pracovní neschopnost. Komplikovaný zármutek navíc mohou doprovázet i objektivní potíže spojené s dlouhodobým stresem, například bolesti zad.

„Pokud praktik takového člověka mezi svými pacienty objeví, může jej poslat za psychologem nebo psychiatrem, případně mu sám předepsat léky,“ konstatuje Drnková, která absolvovala výcvik v USA a teď se snaží rozšířit povědomí o komplikovaném zármutku i v Česku.

K dispozici jsou však i jiná řešení tohoto problému. Existuje třeba forma provázení odborníkem, která nutně nemusí být doplněna farmakologickou léčbou. „Jde o 16týdenní strukturovaný program, který pacient absolvuje s terapeutem. Dochází za ním, provází jej a společně hledají, jak podpořit proces učení se žít v nové realitě bez zemřelého,“ líčí psycholožka.

Cílem terapie komplikovaného truchlení je pomoc postiženým lidem se znovu adaptovat na běžný život. V zámoří má terapie značný úspěch. „Úspěšnost tohoto programu v USA je obrovská, až 70 % těch, co jím prošli, mluví o zlepšení,“ dodává na závěr Drnková.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé zármutek psychologie smrt

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

V Pásmu Gazy se nachází více válečného odpadu a trosek než na Ukrajině

V Pásmu Gazy se nachází více válečného odpadu a trosek než na Ukrajině, uvedl ve středu představitel Služby OSN pro boj proti minám (UNMAS) Charles Birch. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy