Německý řád prohrál s ČR. Nedostane nemovitost v Karlově Studánce, potvrdil soud

Nejvyšší soud odmítl dovolání Německého řádu, který se domáhá navrácení některých nemovitostí v Karlově Studánce na Bruntálsku. ČTK to zjistila z usnesení v databázi Nejvyššího soudu. Konkrétní parcelní čísla jsou z usnesení vymazaná, podle záznamů ČTK se však spor týkal osmi parcel, přičemž součástí tří z nich jsou stavby - základní škola, obecní úřad a kaple svatého Huberta. Řád s rozhodnutím nesouhlasí a hodlá se soudit dál.

Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě se domáhala určení, že vlastníkem nemovitostí je stát, nikoliv obec Karlova Studánka. V případě úspěchu by se tak řádu teoreticky otevřela možnost žádat o vrácení nemovitostí podle zákona o církevních restitucích.

Okresní soud v Bruntálu ale žalobu zamítl, řád neuspěl ani s odvoláním ke Krajskému soudu v Ostravě. Soudy vycházely ze skutečnosti, že Německý řád o nemovitosti přišel před začátkem rozhodného období, tedy před rokem 1948. Veškerý majetek mu zabavili nacisté, kteří řád zrušili jako nepřátelský říši, a po válce připadl československému státu.

Nejvyšší soud konstatoval, že účelem restitucí je zmírnění jen některých majetkových křivd a že justice musí respektovat meze stanovené politiky.

"Zakotvení právního rámce pro nápravu historických bezpráví z doby nesvobody bylo úlohou demokraticky konstituovaného zákonodárného sboru; naproti tomu soudy nemohou politickou reprezentací zvolené pojetí nápravy majetkových křivd uzpůsobovat vlastním představám o žádoucí míře kompenzace újmy, již církve a náboženské společnosti v minulosti utrpěly," stojí v usnesení.

Mediální zástupce řádu Mikoláš Černý ČTK řekl, že řád se nyní nebude k rozhodnutí podrobněji vyjadřovat. "Můžeme jen říct, že s rozhodnutím nesouhlasíme. Naši právníci ho nyní analyzují a hledají další možnosti," řekl.

Karlova Studánka je vyhledávaná lázeňská obec. Německý řád, který v kraji vlastnil rozsáhlé majetky, rozvoj lázeňství podporoval. Řád usiluje také o vrácení dalších nemovitosti na severní Moravě a ve Slezsku, včetně hradu Bouzov. I ve sporu o Bouzov podal Německý řád dovolání, které Nejvyšší soud odmítl.

Související

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku. Justice nechala památku ve vlastnictví státu. Ústavní soudci obdrželi stížnost v červenci, odmítli ji v polovině září. Z usnesení plyne, že se řád po druhé světové válce nedomáhal vrácení hradu, který zabavili nacisté, zákonem předepsaným způsobem. Řád s verdiktem nesouhlasí.

Více souvisejících

Německý řád Nejvyšší soud církevní restituce Brno

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy