"Stbáka vyženem!" Proti Babišovi protestuje Brno a Olomouc, tisíce lidí žádaly nezávislost justice

Na šest tisíc lidí se dnes sešlo podle odhadu brněnských strážníků na náměstí Svobody v Brně na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice. ČTK to řekl mluvčí strážníků Pavel Šoba. Další z demonstrací svolala hnutí Společně Brno a Milion chvilek pro demokracii. Protesty proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové jsou dnes pořádány ve více než třech stech obcí a měst po České republice. Účastníci protestů se obávají, že Benešová má zamezit dalšímu stíhání premiéra v takzvané kauze Čapí hnízdo.

Dnešní brněnská demonstrace se poprvé koná na centrálním náměstí Svobody, kam se lidé začali scházet po 18:00. V davu bylo mnoho transparentů namířených proti Babišovi, například nápisy "Brno, Praha celá zem, Stbáka vyženem" nebo "ANO, lžu a kradu, Babiš" nebo "STBáky a lháře zavřít do žaláře". Mnohde drželi účastníci akce české vlajky a v reakci na některé řečníky spontánně reagovali skandováním "Demisi, demisi!"

Během dvouhodinové akce na pódiu vystoupili například herci z Divadla Bolka Polívky. Řekli, že právo lze vždy ohnout podle toho, kdo víc zaplatí. Herec Národního divadla Brno Vladimír Krátký vyzval kulturní instituce, ať jasně ukážou, na čí straně stojí. Milan Holenda z Husy na provázku se ve svém příspěvku postavil za pořadatele protestů.

Demonstraci zhruba kolem 20:00 uzavřel kněz Jan Hanák, po jehož výzvě účastníci protestů společně zazpívali českou hymnu. Pořadatelé demonstrací také vyzvali Brňany, ať přijdou 23. června na další demonstraci na pražskou Letnou.

#milionchvilek v #Brno a lidí stále přicházejí pic.twitter.com/3n4K9Cvss0

— Martin Cvejn (@aeiie) 11. června 2019

Posledního protestu minulé úterý v Praze se podle pořadatelů zúčastnilo až 120.000 lidí. Organizátoři protestů již 28. května, svolali demonstrace i ve dvou stovkách dalších měst v Česku. Tehdy se na jednotlivých místech většinou sešly stovky lidí, jen v Brně na Dominikánském náměstí dosáhl počet účastníků podle policie 2500 lidí a podle organizátorů až 4000.

Podporovatelé protestů tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo trestní stíhání v kauze údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo. Její jmenování krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v případu označují demonstrující za možný "největší zásah do justiční moci od listopadu 1989".

Kromě výměny v čele ministerstva spravedlnosti kritizují protestující vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve vlastnil Babiš. Akcie Agrofertu vložil Babiš v roce 2017 do svěřenských fondů kvůli zákonu o střetu zájmů. Podle nedávno zveřejněného návrhu auditní zprávy Evropské komise má ale premiér stále na Agrofert vliv a jako předseda vlády může ovlivňovat také využití peněz z Evropské unie.

V Olomouci byla dnes účast na demonstraci podstatně vyšší než před dvěma týdny, kdy zřejmě účastníky odradil déšť. V letních teplotách dnes dorazilo na Horní náměstí několik set lidí. Někteří se zapojili i do pochodu městem, který vyšel z Žižkova náměstí od sochy TGM. Cestou jeho zástupci oslovovali veřejnost a rozdávali letáky s pozvánkou na 23. června. Vystoupil například bývalý olomoucký rektor Josef Jařab. Setkání uzavřeli lidé společným zpěvem hymny. Před odchodem si zapůjčenými křídami obkreslili na dlažbu obrysy svých chodidel.

Zastoupení mladých/studentů je povzbudivé. Ještě na soustavné lží nerezignovali. #Olomouc #demonstrace #MilionChvilek pic.twitter.com/9vhfBVSmYN

— Tom Vít (@tomulinek) 11. června 2019

"Pravidelně chodím na demonstrace v Olomouci, byla jsem i na Václavském náměstí. Chci tímto svým postojem vyjádřit svůj názor, nespokojenost nad nad tím, že máme trestně stíhaného premiéra, vadí mi jeho kroky, kterými si řeší své osobní problémy, nikoliv problémy této země," řekla dnes ČTK jedna z účastnic demonstrace Marie Šuláková.

"Babiš s (prezidentem Milošem) Zemanem postupně likvidují demokracii směřováním k Rusku a Číně, to považuji za nebezpečné," uvedla. Podle ní se lidé nemusí veřejně vyjadřovat jen jednou za čtyři roky ve volbách. "Vnímám od lidí na těch demonstracích nejen obrovskou nespokojenost s kroky Babiše a Zemana, ale i projev toho, že národ nespí," dodala.

Související

Zuzana Čaputová a Miloš Zeman

Čaputová podporuje demonstranty? Srovnala situaci v Praze s protesty v Bratislavě

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila dnes na koncertu v Praze na její počest pochopení lidem, kteří v Česku demonstrují proti českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice. "Dokážu rozumět Václavskému náměstí plnému klidných lidí, protože jsem rozuměla náměstím v Bratislavě," řekla Čaputová. Připomněla tak loňské protesty na Slovensku proti vládě Roberta Fica. V Česku se v posledních měsících uskutečnilo několik protestů, z nichž posledního v Praze se podle organizátorů účastnilo až 120.000 lidí.

Více souvisejících

demonstrace proti Babišovi (11. června 2019) Brno Andrej Babiš Marie Benešová Demonstrace proti Babišovi (9. 4. 2018) olomouc

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy