ROZHOVOR - Játra, největší exokrinní žláza lidského těla, jsou životně důležitým orgánem. Patrně proto slýcháme, že si je máme občas pročistit. Dle experta na hepatologii je to ale jinak. „Různé pročišťující diety jsou vyloženým nesmyslem,“ tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz profesor Petr Urbánek, vedoucí lékař Oddělení gastroenterologie, hepatologie a metabolismu Ústřední vojenské nemocnice Praha.
Je pravda, že játra nebolí?
Ano, to je pravda. V játrech nejsou přítomna žádná nervová zakončení, která by mohla umožnit vnímání bolesti. Na druhou stranu za určitých okolností, např. při náhlém zvětšení objemu jater, může dojít k rychlému rozepínání vazivového pouzdra, což může vést k neurčitým tlakovým pocitům, někdy až bolesti pod pravým žeberním obloukem. Játra jako taková však skutečně nebolí.
Jaké jsou první příznaky, že je s játry něco v nepořádku? Laickou veřejnost patrně napadne jen zežloutnutí kůže a bělma…
Neexistuje jeden příznak, o kterém by platilo, že se vyskytuje pravidelně, či alespoň velmi často při začátku jaterního onemocnění. Jiná je situace u akutních onemocnění jater, jiná pak u chronických onemocnění. Zežloutnutí kůže může být relativně časným příznakem, ale stejně tak dobře i příznakem pozdním, dokonce nemusí s játry vůbec souviset.
Když pominu alkohol, jaké další nápoje a jídla játrům vyloženě škodí?
Žádný takový nápoj neexistuje.
Jaké potraviny játrům prospívají?
Žádné potraviny nejsou považovány na prospěšné či játra nějakým způsobem chránící a podobně. Vyloženým nesmyslem jsou různé pročišťující diety a očišťující kúry.
V lékárnách jsou k dostání ne zrovna levné doplňky stravy k regeneraci a detoxikaci jater, vesměs jde o výtažky z bylinky ostropestřec. To jsou tedy vyhozené peníze?
Ano, nejde o nic jiného než o vyhozené peníze. Neexistuje jediný vědecký důkaz o sebemenší prospěšnosti ostropestřce a podobných látek u jakéhokoliv jaterního onemocnění. Jde pouze a jen o balamucení veřejnosti a šíření nepravdivých informací. Je to podobné jako s očistnými dietami a podobnými nesmysly.
Jak je to s tím alkoholem? Podle některých studií například „dvě decky červeného“ denně prospívají srdci. Co na to ale játra?
Za relativně neškodnou denní dávku alkoholu je považováno 20-30 g čistého alkoholu - ethylalkoholu denně. Je zde však mnoho variabilních faktorů, které toto množství mohou významně snižovat.
Cirhóza je spojována s alkoholem. Mohou játra ztvrdnout i z jiné příčiny?
Samozřejmě. Může se jednak o důsledek mnoha chronických jaterních onemocnění, virových infekcí jater, vrozených onemocnění a v neposlední řadě je jaterní cirhóza důsledkem i metabolického syndromu.
Češi jsou známí tím, že si rádi „přihnou“. Jsou tedy nemoci jater u nás častější než u jiných národů?
Ne, výskyt jaterních onemocnění je podobný jako v okolních zemích.
Znamená rakovina jater automaticky „rozsudek smrti“?
Tento pojem je vysloveně odporný. Rakovina jater patří mezi obtížně léčitelné nádory, ale za určitých podmínek je dokonce vyléčitelná. Pravdou je, že ve většině případů je bohužel diagnóza stanovena později, než by bylo třeba a naše léčebné možnosti jsou proto omezené. Ale i v těchto případech lze nemocným život velmi významně prodloužit.
Jak probíhá vyšetření jater? Čekají pacienta nepříjemné či přímo bolestivé zákroky?
Jako každý obor, tak i hepatologie disponuje celou škálou diagnostických a terapeutických výkonů. Spektrum zahrnuje výkony neinvazivní, stejně tak ale i invazivní. Záleží na jednotlivém případě a na otázku proto nelze odpovědět konkrétně.
Jaké jsou nejmodernější metody léčby jater? Už jsem slyšel o umělé ledvině či umělém srdci, existuje i něco jako umělá játra?
Ano, nahradit funkce jater jsme schopni několika různými technologiemi. Naše dovednosti ale v tomto smyslu nejsou tak pokročilé jako je tomu u ledvin. Funkce jater je mnohem komplexnější a složitější. Kromě „umělé“ náhrady jaterních funkcí patří mezi moderní metody léčby jaterních onemocnění celé široké spektrum specifických léků (například extrémně účinná a bezpečná léčba virové hepatitidy C) a postupů. Samostatnou kapitolu pak tvoří různé varianty transplantace jater, která je dnes standardní a dobře dostupnou metodu léčby pacientů, u kterých došlo k selhání jaterních funkcí.
Petr Urbánek (lékař) , zdraví , rozhovor , nemoci , život , Ústřední vojenská nemocnice Praha , dieta , Lékárny
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák