ROZHOVOR - Játra, největší exokrinní žláza lidského těla, jsou životně důležitým orgánem. Patrně proto slýcháme, že si je máme občas pročistit. Dle experta na hepatologii je to ale jinak. „Různé pročišťující diety jsou vyloženým nesmyslem,“ tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz profesor Petr Urbánek, vedoucí lékař Oddělení gastroenterologie, hepatologie a metabolismu Ústřední vojenské nemocnice Praha.
Je pravda, že játra nebolí?
Ano, to je pravda. V játrech nejsou přítomna žádná nervová zakončení, která by mohla umožnit vnímání bolesti. Na druhou stranu za určitých okolností, např. při náhlém zvětšení objemu jater, může dojít k rychlému rozepínání vazivového pouzdra, což může vést k neurčitým tlakovým pocitům, někdy až bolesti pod pravým žeberním obloukem. Játra jako taková však skutečně nebolí.
Jaké jsou první příznaky, že je s játry něco v nepořádku? Laickou veřejnost patrně napadne jen zežloutnutí kůže a bělma…
Neexistuje jeden příznak, o kterém by platilo, že se vyskytuje pravidelně, či alespoň velmi často při začátku jaterního onemocnění. Jiná je situace u akutních onemocnění jater, jiná pak u chronických onemocnění. Zežloutnutí kůže může být relativně časným příznakem, ale stejně tak dobře i příznakem pozdním, dokonce nemusí s játry vůbec souviset.
Když pominu alkohol, jaké další nápoje a jídla játrům vyloženě škodí?
Žádný takový nápoj neexistuje.
Jaké potraviny játrům prospívají?
Žádné potraviny nejsou považovány na prospěšné či játra nějakým způsobem chránící a podobně. Vyloženým nesmyslem jsou různé pročišťující diety a očišťující kúry.
V lékárnách jsou k dostání ne zrovna levné doplňky stravy k regeneraci a detoxikaci jater, vesměs jde o výtažky z bylinky ostropestřec. To jsou tedy vyhozené peníze?
Ano, nejde o nic jiného než o vyhozené peníze. Neexistuje jediný vědecký důkaz o sebemenší prospěšnosti ostropestřce a podobných látek u jakéhokoliv jaterního onemocnění. Jde pouze a jen o balamucení veřejnosti a šíření nepravdivých informací. Je to podobné jako s očistnými dietami a podobnými nesmysly.
Jak je to s tím alkoholem? Podle některých studií například „dvě decky červeného“ denně prospívají srdci. Co na to ale játra?
Za relativně neškodnou denní dávku alkoholu je považováno 20-30 g čistého alkoholu - ethylalkoholu denně. Je zde však mnoho variabilních faktorů, které toto množství mohou významně snižovat.
Cirhóza je spojována s alkoholem. Mohou játra ztvrdnout i z jiné příčiny?
Samozřejmě. Může se jednak o důsledek mnoha chronických jaterních onemocnění, virových infekcí jater, vrozených onemocnění a v neposlední řadě je jaterní cirhóza důsledkem i metabolického syndromu.
Češi jsou známí tím, že si rádi „přihnou“. Jsou tedy nemoci jater u nás častější než u jiných národů?
Ne, výskyt jaterních onemocnění je podobný jako v okolních zemích.
Znamená rakovina jater automaticky „rozsudek smrti“?
Tento pojem je vysloveně odporný. Rakovina jater patří mezi obtížně léčitelné nádory, ale za určitých podmínek je dokonce vyléčitelná. Pravdou je, že ve většině případů je bohužel diagnóza stanovena později, než by bylo třeba a naše léčebné možnosti jsou proto omezené. Ale i v těchto případech lze nemocným život velmi významně prodloužit.
Jak probíhá vyšetření jater? Čekají pacienta nepříjemné či přímo bolestivé zákroky?
Jako každý obor, tak i hepatologie disponuje celou škálou diagnostických a terapeutických výkonů. Spektrum zahrnuje výkony neinvazivní, stejně tak ale i invazivní. Záleží na jednotlivém případě a na otázku proto nelze odpovědět konkrétně.
Jaké jsou nejmodernější metody léčby jater? Už jsem slyšel o umělé ledvině či umělém srdci, existuje i něco jako umělá játra?
Ano, nahradit funkce jater jsme schopni několika různými technologiemi. Naše dovednosti ale v tomto smyslu nejsou tak pokročilé jako je tomu u ledvin. Funkce jater je mnohem komplexnější a složitější. Kromě „umělé“ náhrady jaterních funkcí patří mezi moderní metody léčby jaterních onemocnění celé široké spektrum specifických léků (například extrémně účinná a bezpečná léčba virové hepatitidy C) a postupů. Samostatnou kapitolu pak tvoří různé varianty transplantace jater, která je dnes standardní a dobře dostupnou metodu léčby pacientů, u kterých došlo k selhání jaterních funkcí.
Petr Urbánek (lékař) , zdraví , rozhovor , nemoci , život , Ústřední vojenská nemocnice Praha , dieta , Lékárny
Aktuálně se děje
včera

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
včera

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
včera

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
včera

Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
včera

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
včera

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
včera

Velká výluka v pražské hromadné dopravě. Potrvá po celý víkend
včera

Papež se zotavuje. Ve Vatikánu přijal britského krále, dojal ho i s manželkou
včera

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
včera

Velikonoční počasí se rýsuje. Meteorologové zatím nemají dobré zprávy
včera

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
včera

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
včera

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
včera

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
včera

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
včera

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
11. dubna 2025 21:32

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
11. dubna 2025 21:11

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
11. dubna 2025 20:29

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
11. dubna 2025 19:35
Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.
Zdroj: Libor Novák