Soud v druhé kauze Dbalého finišuje. Žalobce navrhl tvrdý trest

Státní zástupce Zdeněk Matula požaduje pro exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého devět let vězení a peněžitý trest 15 milionů korun. Uvedl to při dnešní závěrečné řeči v druhé Dbalého korupční kauze, která se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011. Soud už lékaři v první větvi kauzy uložil devítileté vězení a propadnutí majetku, avšak tento verdikt není pravomocný, takže ho Matula nemohl zohlednit.

Matula žádá citelné peněžité tresty i pro ostatních pět obžalovaných. Po Dbalém, bývalé nemocniční účetní Emilii Bialešové a někdejším právníkovi nemocnice Romanu Žďárkovi navíc chce, aby společně uhradili nemocnici škodu ve výši 49,5 milionu korun. S tímto požadavkem se k trestnímu řízení připojila i nemocnice.

Obžaloba se týká zakázek na poradenské a konzultační služby, dále na účetní a medicínsko-právní služby a do třetice zakázek na právní služby, které poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivem Rittigem.

Matula tvrdí, že Dbalý si na úplatcích za nezákonné uzavírání smluv na poskytování konzultací nebo služeb přišel na 12 milionů korun. Vedle přijímání úplatků ho stíhá také za porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Pražský městský soud kauzu projednává přes dva roky. Klíčovým důkazem v případu jsou i tentokrát Dbalého deníkové poznámky, které policie zajistila u něj doma. Matula dnes - stejně jako v první lékařově kauze - využil při závěrečné řeči powerpointovou prezentaci. Na zeď soudní síně promítl mimo jiné i fotografie, na nichž Dbalý pózuje s mnoha balíčky bankovek.

Matula připomněl i kufr, který si Dbalý před svým zadržením uschoval u známého. V zavazadle byla hotovost či poštovní známky v celkové hodnotě 34,5 milionu korun. Státní zástupce poukázal na to, že Dbalý s manželkou měli v letech 1990 až 2013 celkový čistý příjem 18 milionů korun. Lékař tak podle něj nemohl majetek z kufru nabýt legálně. "Deník přesně popisuje způsob, jakým pan obžalovaný Dbalý k tomu majetku přišel," podotkl.

Vedle Dbalého, Bialešové a Žďárka čelí obžalobě advokát z MSB Legal David Michal, ředitelův známý Zdeněk Čáp a inženýr Josef Kantůrek. Všichni vinu popírají.

"Všem obžalovaným polehčuje, že doposud vedli řádný život. U všech je také třeba vzít v potaz, že od spáchání trestné činnosti uplynula delší doba," konstatoval Matula. Pro Michala žádá pět let vězení a pětimilionový trest, pro Bialešovou a Žďárka čtyři roky a peněžitý trest pět, resp. 2,5 milionu korun. Čápovi s Kantůrkem navrhl podmínky v délce 2,5 roku a peněžité tresty 3,5 a 1,25 milionu.

Dbalý, který vedl nemocnici v letech 2006 až 2012, k obžalobě tentokrát nevypovídal. V první kauze však prohlásil, že státní zástupce "nehorázně a bezostyšně lže". Své zápisky označil za fiktivní umělecké dílo o životě v lékařském prostředí. Kriminalisté muže obvinili ještě ve třetí větvi, v níž se zakázky nemocnice týkají poradenských služeb či dodávky pro pracoviště navigované chirurgie.

Zajímavostí druhé větve kauzy je to, že soudkyně Hana Hrnčířová povolila Matulovi jako důkaz odposlechy ze schůzky lobbisty Rittiga z hotelu Ventana. Její kolegové ze soudu přitom tyto odposlechy nedávno v dalších kauzách odmítli připustit se zdůvodněním, že policie je pořídila při prověřování jiné trestní věci.

Související

Soud s exředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým

Dbalý si odpyká deset let, soud potvrdil propadnutí majetku

Pražský vrchní soud dnes uložil bývalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Zamítl lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Verdikt, podle kterého bral Dbalý za zmanipulování nemocničních tendrů úplatky, je pravomocný.

Více souvisejících

Vladimír Dbalý (exředitel nemocnice Na Homolce) soudy Nemocnice Na Homolce Korupce

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

Slovák, který donášel Rusům, míří za mříže. Neplatil udělenou pokutu

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal Bohuše Garbára do vězení za vyzvědačství pro Rusko a braní úplatků. Soud nevyhověl žádosti odsouzeného o odpuštění zbytku dříve uloženého finančního trestu. Garbár si má nově odsedět přes rok a půl, proti rozsudku podal stížnost.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy