Kauza lihové mafie: Jsem oběť msty Radka Březiny, čílil se u soudu obžalovaný

Před olomouckým krajským soudem dnes stanul Marian Ryška obžalovaný z krácení daní v souvislosti s kauzou lihové mafie. Podle obžaloby jde o jednoho z odběratelů nezdaněného lihu pocházejícího od zlínského podnikatele Radka Březiny. Žalobci spočítali, že Ryška prodejem nezdaněného alkoholu způsobil státu škodu bezmála 8,5 milionu korun, za což mu u soudu hrozí až třináctileté vězení. Hlavní líčení dnes bylo kvůli rodinným záležitostem obhájce odročeno na neurčito.

Ryška dnes u soudu řekl, že se "absolutně necítí" být vinen. "Odmítám konstrukci, na které je celá obžaloba postavena," prohlásil Ryška, který tvrdí, že se stal obětí msty Radka Březiny. "Chce mě potrestat za to, že jsem si proti němu dovolil vypovídat," uvedl Ryška a poté už využil svého práva u soudu nevypovídat.

Ryškův případ je jednou z mnoha větví velké kauzy lihové mafie, které spojuje postava Radka Březiny. Soudy ho za daňový únik 5,6 miliardy korun poslaly na 13 let do vězení, potrestáno s ním bylo dalších pět lidí. Odběratele lihu začala policie odhalovat hlavně díky výpovědi Březinova bratra Tomáše, jenž získal status spolupracujícího a nejnižší trest 3,5 roku. Jako jediný je už na svobodě.

Do Olomouce dnes byli předvoláni v roli svědků Radek i Tomáš Březina. Radek Březina u soudu řekl, že Ryška od něj nelegální líh nakupoval už na konci 90. let. Obchodní spolupráce podle Březiny pokračovala i v pozdější lihové aféře, za kterou byl zlínský podnikatel odsouzen.

Radek Březina tvrdí, že Ryška od něj nelegální líh nakupoval v letech 2004 až 2008, a to několikrát ročně. Březinovi spolupracovníci přivezli Raškovi nákladním automobilem do Opatovic na Přerovsku pokaždé tři nebo čtyři tisícilitrové nádrže s nezdaněným lihem. Celkem podle Březiny šlo nejméně o 32.000 litrů nelegálního lihu.

Nákladní auto s lihem bylo podle Březiny v Opatovicích zaparkováno před hospodou. Posádka kvůli utajení schovala klíče v domluvné části nákladního vozu a poodjela v osobním autě. Ryška pak s nákladním automobilem odjel, nádrže s lihem složil a před restauraci přivezl prázdné nádoby. "Ryška měl černé stáčírny na různých místech. Jednu dobu i doma," podotkl Březina.

Podle státního zástupce Roberta Henzela jsou jedním z hlavních důkazů výpovědi podnikatele Březiny a dalších svědků, protože k dispozici je pouze část listinných dokumentů o transakcích s lihem. Z výpovědi Radka Březiny podle Henzela vyplývá, že Ryška byl jeho přímým odběratelem. "V podstatě pan Březina vypovídal konkrétně, jak ty odběry měly probíhat," řekl dnes novinářům Henzel.

Ryška podle žalobce patřil mezi menší odběratele nezdaněného lihu od Radka Březiny. Krajský soud v Ostravě na jaře začal projednávat případ Milana Mikulaška, který je obžalovaný, že při obchodech s lihem připravil stát na daních zhruba o 20 milionů korun. Největší odběratelé nezdaněného lihu od Radka Březiny, kteří způsobili škodu na daních za stovky milionů korun, už jsou pravomocně odsouzeni.

Související

Ilustrační foto

Státní zastupitelství podalo obžalobu na celníky v kauze lihové mafie Radka Březiny

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci obžalovalo šest lidí v případu rozsáhlé kauzy týkající se vynášení tajných informací z Celní správy členům lihové mafie kolem Radka Březiny. Čtyři z nich byli v době trestného činu spjati s Celní správou. Obžalováni jsou z několika trestných činů včetně zneužívání pravomocí veřejného činitele či přijetí úplatku. Kauza je úzce spjata s rozkrýváním lihové mafie, která policii a žalobce zaměstnává od podzimu 2012. Samotný případ kolem Celní správy odkrývali policisté čtyři roky. Případ bude řešit zlínský soud, uvedlo ve zprávě VSZ.

Více souvisejících

Kauza lihová mafie Marian Ryška (lihová mafie) Radek Březina (údajný boss) soudy olomouc

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy