Zemřel Pavel Kučera, bývalý místopředseda NS. Nechvalně ho proslavila Čunkova kauza

V noci na dnešek zemřel bývalý dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Bylo mu 79 let, ve funkci byl v letech 1993 až 2010.

"Nejvyšší soud vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým, především pak rodině JUDr. Pavla Kučery," uvedl mluvčí soudu Petr Tomíček.

Kučera se narodil v roce 1940 v Kladně. Absolvoval pražskou právnickou fakultu, pracoval nejprve jako advokát, v roce 1972 nastoupil k Okresnímu soudu v Kladně, později přešel ke Krajskému soudu v Praze. Specializoval se na trestní právo.

Od února 1990 do dubna 1991 byl Kučera zástupcem vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla. V květnu 1991 se stal soudcem Nejvyššího soudu ČSFR, kde vedl trestní kolegium. Po vzniku samostatné České republiky přešel do funkce místopředsedy Nejvyššího soudu ČR. Odborně publikoval, pracoval na trestněprávních předpisech.

O Kučerovi se hodně mluvilo v souvislosti s trestní kauzou expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Podle tisku se Kučera opakovaně setkal se šéfkou státních zástupců, kteří měli kauzu na starosti, a naznačoval, že by bylo možné vyšetřování zdržet. Na jednom ze setkání údajně pronesl větu: "Nezávislost justice musí jít stranou, když hrozí pád vlády." Kučera ale později tvrdil, že nic takového neřekl.

Kučera také patřil mezi lidi, kteří po bývalé nejvyšší státní zástupkyni a nynější ministryni spravedlnosti Marii Benešové požadovali omluvu za to, že je v souvislosti s vyšetřováním Čunkovy kauzy označila za justiční mafii. Kauza skončila smírem.

Z Nejvyššího soudu Kučera v roce 2010 odcházel za komplikovaných okolností. Pražský vrchní soud jej na základě kárné žaloby podané tehdejší předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou zbavil funkce soudce. Důvodem bylo právě ovlivňování Čunkovy kauzy.

Nejvyšší soud s lítostí oznamuje, že v noci na úterý 23. července zemřel jeho dlouholetý bývalý místopředseda JUDr. Pavel Kučerahttps://t.co/gTnaRLZpkD pic.twitter.com/kvYQZzjrDV

— Nejvyšší soud (@Nejvyssisoud) July 23, 2019

Kučera se proti verdiktu odvolal, což mělo odkladný účinek. Začátkem listopadu 2010 pak tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Kučeru kvůli kárnému řízení dočasně zprostil výkonu funkce soudce, Kučera ale krátce poté udělal nečekaný protitah a sám rezignoval, čímž Pospíšilův krok pozbyl platnosti a skončilo také odvolací kárné řízení. Po několika měsících odešel Kučera do penze s čistým štítem. Kvůli věku by tak jako tak musel skončit.

V prosinci 2010 tehdejší prezident Václav Klaus jmenoval Kučerovým nástupcem Romana Fialu, který funkci zastává dodnes. Kučera se po svléknutí taláru vrátil k advokacii.

Související

Policie vyšetřuje odměny ÚZSVM Vesecké a Kučerovi. Neexistují prý doklady, za co

Policie vyšetřuje odměny ÚZSVM Vesecké a Kučerovi. Neexistují prý doklady, za co

Praha - Policie vyšetřuje, proč si Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) jako poradce platil například bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou nebo někdejšího místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru. Měsíčně za právní služby pobírali desetitisíce korun, nejsou ale doklady o tom, co Vesecká s Kučerou pro úřad dělali. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN).

Více souvisejících

Pavel Kučera (exmístopředseda Nejvyššího soudu) Nejvyšší soud úmrtí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy