Brno - Okolo půl milionu korun (20 tisíc eur) musí Česká republika zaplatit Milanu Sýkorovy, kterého soud bez jeho vědomí zbavil způsobilosti k právním úkonům. Ve čtvrtek o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva.
"Štrasburský soud uvedl, že soud se měl osobně seznámit se zdravotním stavem a situací pana Sýkory, což ostatně vyžaduje i nový Občanský zákoník.
V řízení o způsobilosti by měl být každý člověk zastoupený efektivně a ne pouze formálně. Konečné rozhodnutí soudu o způsobilosti mu mělo být doručeno," řekl Sýkorův právník Maroš Matiaško, právník Ligy lidských práv a Centra advokacie duševně postižených.
Milana Sýkoru v roce 2000 soud bez jeho vědomí zbavil způsobilosti k právním úkonům. Návrh podalo město Brno, které se stalo mužovým opatrovníkem.
"Na soudní řízení přitom nebyl Sýkora vůbec předvolaný a nebylo mu doručeno rozhodnutí. Jakmile se to dozvěděl, podal odvolání ke Krajskému soudu v Brně, který mu dal za pravdu. V dalším řízení se ale celá situace opakovala. Nebyl předvolaný, znalecký posudek vypracoval psychiatrička pouze na základě staré zdravotnické dokumentace a rozsudek mu nebyl doručen," řekl Matiaško.
Muž se tak stal nesvéprávným podruhé, aniž by o tom věděl.
Sýkora se později na základě rozhodnutí města nedobrovolně dostal do léčebny v Brně-Černovicích, kde se o nesvéprávnosti dozvěděl.
"Z rozhodnutí soudu ve Štrasburku plyne, že opatrovník nemůže automaticky rozhodovat o hospitalizaci člověka zbaveného způsobilosti. V případě jeho nesouhlasu musí o zákonnosti zásahu do osobní svobody rozhodnout soud," doplnil právník.
Podle právničky Ligy lidských práv Zuzany Durajové byl případ z hlediska českého práva v pořádku, avšak rozpor nastal z evropského hlediska. "Podle českého právního řádu nenastala nikde chyba, ale podle evropského právního řádu nebylo rozhodnutí správné," vysvětlila Durajová.
Dodala, že Sýkora je už třetím případem, kdy člověk uspěl proti českému státu v souvislosti s hospitalizaci v psychiatrické léčebně. Prvním případem byl Ťupa versus stát a druhým Bureš.
Zamezit obdobným případům by měl nový Občanský zákoník, který bude účinný od roku 2014.
Související
Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková
Soud pro lidská práva Štrasburk
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
Jak slibovala předpověď, letní počasí během prvního květnového víkendu předčasně dorazilo do Česka. Už v sobotu překročila maxima hranici 25 stupňů. Podle meteorologů má být dnes ještě o několik stupňů tepleji.
Zdroj: Jan Hrabě