Pražští záchranáři slaví, dostali praktický dárek

Praha - Den před 155. výročím založení pražské záchranné služby přijali záchranáři deset nových skříňových sanitek. Sanitní vozy skříňového typu se v hustém pražském provozu velmi osvědčily, řekla v pátek Mediafaxu mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová.

"Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy je příspěvkovou organizací, kterou zřizuje Hlavní město Praha. Ve své hlavní činnosti, zajišťování přednemocniční neodkladné péče pro obyvatele a návštěvníky metropole dosahuje, ve srovnání se světem, velmi dobrých výsledků. Vzhledem k objemu práce, množství zaměstnanců i techniky patří k největším organizacím svého druhu v České republice," dodala mluvčí.

Od roku 1987 používá pražská záchranná služba ve svém provozu takzvaný setkávací systém (rendez-vous), kdy se u pacienta setkává posádka Rychlé lékařské pomoci (RLP) v osobním voze se zdravotnickou zástavbou a posádka Rychlé zdravotnické pomoci (RZP) ve velké skříňové sanitce. "Přítomnost lékaře vyžaduje asi 17 procent nezávažnějších případů, kdy je ohroženo zdraví nebo život pacienta. Lékař provede ošetření, stabilizuje životní funkce, a pokud pacientův stav nevyžaduje jeho přítomnost během transportu do zdravotnického zařízení, je uvolněn pro další případ," vysvětlila Ernestová.

Za loňský rok byli záchranáři v Praze vysláni k 124 tisícům výjezdů, z toho 83 procent tvořily výjezdy RZP, dvoučlenných posádek ve žlutých skříňových sanitních vozech. "Tyto typy sanitních vozidel tvoří nejpočetnější část našeho vozového parku, v současné době disponujeme 53 vozy. Průměrná délka jejich životnosti se pohybuje kolem deseti let," pokračovala mluvčí.

Posledních pět nových vozů přebírali záchranáři v dubnu loňského roku. "Na základě výsledků veřejné soutěže byla letos zahájena výroba dvanácti sanitních vozů s původním termínem dodání v březnu 2013. Deset vozů se podařilo vyrobit ve zkráceném termínu a k převzetí tak dochází den před 155. výročím založení pražské záchranné služby," ukončila Ernestová.

Na vysvětlenou mluvčí ještě uvedla, že větší prostor zajišťuje lepší podmínky pro práci posádek i větší komfort pro pacienta. Při použití vakuové matrace je možné převézt do zdravotnického zařízení až dva těžce zraněné nebo čtyři lehce zraněné pacienty.

Související

Více souvisejících

Praha Záchranná služba

Aktuálně se děje

včera

včera

Princ Andrew

Britská monarchie ukončí pronájem domu pro Andrewa. Rozhodl on sám

Bývalý princ Andrew se vzdává další nemovitosti, kterou měl v pronájmu od královské rodiny. Upozornila na to BBC. Jde o budovu nacházející se v blízkosti jeho někdejšího sídla, které syn zesnulé královny Alžběty II. kontroverzně prodal již před více než dvaceti lety. 

včera

včera

včera

Martina Sáblíková

Sáblíková se loučila s kariérou stylově v Heerenveenu. Aplaudovala jí zaplněná hala

Na nedávných zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d'Ampezzo se rozloučila se svou olympijskou kariérou. Nyní se v nizozemském Heerenvenu na vícebojařském mistrovství světa definitivně rozloučila Martina Sáblíková s celou kariérou. Konkrétně se tak stalo na její oblíbené tříkilometrové trati, na níž se během bohaté a úspěšné kariéry stala trojnásobnou olympijskou šampionkou. Její poslední jízda na této distanci však nebyla o výsledku a času. Bylo to zkrátka jedno velké loučení rychlobruslařské legendy, které během jejího posledního kola aplaudovala zaplněná hala.

včera

včera

Martin Kupka

Politici reagují na Moravcův konec. Opozice bude bojovat za nezávislou ČT

Na dnes oznámený konec moderátora Václava Moravce v České televizi reagují i politici. Šéf občanských demokratů Martin Kupka slíbil, že jeho strana bude pečlivě hlídat dění kolem veřejnoprávní televize. Piráti nechtějí dovolit, aby ČT potkal osud, jaký je znám například ze sousedního Slovenska. 

včera

Robert Fico

Fico opět útočí na Zelenského kvůli zastaveným dodávkám ropy

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) bude v příštím týdnu jednat se zástupci Evropské unie o obnovení dodávek ropy, které podle Bratislavy zastavil Kyjev. Fico dokonce prohlásil, že pokud ropovod Družba není poškozený, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je prý schopný ho poškodit. 

Aktualizováno včera

Írán, ilustrační fotografie.

Je rozhodnuto. Íránští duchovní už zvolili nového nejvyššího vůdce

V Íránu se podle nejnovějších informací již rozhodlo o tom, kdo se stane novým nejvyšším vůdcem. Identita nástupce ajatolláha Chameneího však ještě nebyla odhalena. Může to souviset i s nebezpečím, které dotyčnému hrozí. Izraelská armáda totiž předem varovala příštího vůdce, že se na něj zaměří. 

včera

Ilustrační fotografie.

Nafta za týden zdražila až o pět korun. Jedna věc naznačuje další výrazné zdražení

Nafta v Česku se včera průměrně celorepublikově prodávala za 38,01 Kč/l. Poprvé od května 2024 se tudíž prodávala za cenu vyšší než 38 Kč/l, jak vyplývá z dnes zveřejněných dat společnosti CCS. O týden dříve, 28. února, se nafta podle stejné statistiky prodávala za 33,10 Kč/l. Za týden tak podražila o takřka 5 Kč/l neboli o bezmála 15 %. Benzín se včera prodával za 35,92 Kč/l, tedy o necelých 7 % dráže než o týden dříve. Benzín je tak nejdražší od března 2025.

včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský promluvil o třetí světové válce. Macinka vidí situaci jinak

Exministr zahraničí Jan Lipavský (ODS) neváhal současné světové konflikty označit za další světovou válku. Írán, Rusko a KLDR tvoří osu zla, řekl Lipavký v Partii na stanici CNN Prima News. Podle nynějšího šéfa diplomacie Petra Macinky (Motoristé) se v Íránu odehrává konflikt lokálního charakteru. 

včera

včera

Olympijské centrum Milána

Česko má první medaili ze zimní paralympiády po 16 letech. Stříbro získala biatlonistka Edlingerová

Hned v první soutěžní den zimních paralympijských her se česká výprava dočkala cenného kovu. Navíc se jedná o první medaili ze zimní paralympiády po dlouhých 16 letech. Konkrétně se o ni postarala biatlonistka Carina Edlingerová, když ve sprintu dojela druhá za vítěznou Číňankou Wangovou. Neztratila se ani druhá česká reprezentantka Simona Bubeníčková, která se svým trasérem Davidem Šrůtkem skončila těsně pod stupni vítězů čtvrtá.

včera

včera

Abbás Arakčí

Trump odmítl deeskalaci na Blízkém východě, zní z Íránu

Íránská výzva k deeskalaci na Blízkém východě se nesetkala s pochopením, konstatoval šéf íránské diplomacie Abbás Aráqčí. Podle Teheránu za to může americký prezident Donald Trump, který zneužil gesto íránského režimu směrem k sousedům. 

včera

včera

Výhled počasí na příští víkend. Bude až 16 stupňů

Česko si během probíhajícího víkendu užívá krásné jarní počasí. Nic by se na tom nemělo změnit ani v příštím týdnu. Meteorologové proto očekávají, že i následující víkend bude téměř beze srážek. Maxima pak opět výrazně překročí 10 stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy