Gamblerství na vzestupu. Léčí se už i děti!

Praha - Přesně 1385 Čechů se v loňském roce léčilo kvůli chorobě zvané patologické hráčství neboli gamblerství, vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu. Kvůli této závislosti muselo být hospitalizováno celkem 560 lidí.

Se závislostí se více potýkají muži než ženy. Ty se podílely na celkovém počtu pacientů necelými devíti procenty. Nejméně se jich léčilo v roce 2005, kdy byl jejich podíl pouze 5,6 procenta, v posledních dvou letech jejich podíl roste (necelých 10 procent v roce 2010 a téměř 13 procent vloni.

Nejvíce je gamblerstvím zasažena severní Morava. Při srovnání počtu pacientů přepočteného na 100 tisíc obyvatel daného kraje bylo vloni v Moravskoslezském kraji 22 závislých na 100 tisíc obyvatel. Hlavní město Praha obsadila druhou příčku (20 závislých) a Královéhradecký kraj (16 závislých).

Naopak nejnižší byl tento ukazatel v Libereckém a Středočeském kraji (šest závislých na 100 tisíc obyvatel).

Nejvíce lidí, které postihne gamblerství je ve věku nad 20 let. V posledních letech se snižuje podíl mladistvých (věk 15 až 19 let), vloni to byly necelá čtyři procenta. Podíl dětí ve věku do 14 let je nepatrný, do 0,2 procenta.

Související

Ilustrační foto

Nadějný lék proti koronaviru? Z Česka přichází pozitivní zpráva

Olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny společně se svými kolegy z kanadské společnosti Laurent Pharmaceuticals se dlouhodobě zabývají lékem s názvem LAU-7b, známým pod jménem fenretinid. Zjistili, že látka fenretinid používaná při léčbě rakoviny dokáže účinně zpomalit průběh cystické fibrózy. Lékaři doufají, že farmakum by mohlo pomoci i při léčbě vážnějšího průběhu onemocnění covid-19.
med

Čím nahradit antibiotika? Vědci se obrací k potravině, kterou máme všichni doma

První zmínka o medu a jeho využívání lidmi dokládá jeskyní malba vytvořená před 8 000 lety ve východním Španělsku. Písemné záznamy ukazují, že med jako lidový lék používali v antické kultuře, ve Starověké Číně a je zachováno 147 lékařských receptů s medem ze Starověkého Egypta. Nová studie naznačila, že med je i po tisíciletí stále vhodnější alternativou léčby u některých onemocnění než antibiotika.

Více souvisejících

léčba gamblérství Kasína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy