Praha - Dělá si synovec zálusk na vaši krásnou vilu a těší se, že ji jednou zdědí? Tak aby nebyl překvapený, když se v závěti dočte, že nejprve musí dostudovat vysokou školu, aby byla vilka jeho. Tohle a další novinky přináší nový občanský zákoník, který vstoupí v platnost v lednu 2014.
Mezi další podmínky, které mohou dědice překvapit, budou nově patřit také příkazy - například oprava střechy, nebo doložení času. Pro mnohé to bude jistě šokující a napínavé, čekat na otevření závěti, neboť podle současného práva nemají podmínky ani příkazy v závěti žádnou váhu a nepřihlíží se k nim.
Lidé se ale nemusí bát, že by je případná závěť nutila k uzavření manželství nebo naopak rozchodu s partnerem, který se třeba rodině nezamlouvá. "V dědictví se nepřihlíží k doložce, která ukládá dědici podmínku, aby uzavřel či neuzavřel manželství. Popřípadě aby v manželství setrval nebo ho zrušil," upřesňuje nový zákoník.
Nově se objeví forma tzv. privilegované závěti, to znamená ústní závěti. Je určená pro osoby, které se kvůli nějaké události - např. živelní pohromy, války - nacházejí v situaci, kdy jsou v ohrožení života a nemohou využít tradiční formy pro pořízení závěti. Mohou tudíž uzavřít ústní závěť, a to před třemi svědky. Taková podoba závěti bude platit ovšem pouze dva týdny.
Pak je možné uzavřít privilegovanou závěť mezi starostou obce, na jejímž území se zůstavitel nachází. Tato závěť bude platná tři měsíce.
A konečně také závěť pořízená na palubě námořního plavidla, letadla, ve válce před velitelem vojenské jednotky ČR, její platnost bude termínovaná rovněž třemi měsíci.
Ten, kdo působil při pořízení závěti například jako svědek, má povinnost zachovat o obsahu vůle mlčenlivost. Poruší-li tuto povinnost, odčiní újmu, kterou mu tím způsobil.
Novinky se dočká také "datování", v závěti bude volnější. V současnosti platí, že v tomto typu dokumentu musí být uvedené datum přesným označením dne, měsíce a roku (24. 12. 2007). Novela zákoníku umožní datum v podobě například "Štědrý den roku 2011" nebo "V Den české státnosti roku 2005".
Nesmyslná data však v závěti samozřejmě platit nebudou. "Bude-li jisté, že doba vyměřená v závěti nastat nikdy nemůže, posoudí se toto doložení času jako nemožná podmínka. Pokud však nebude pochyb, že se zůstavitel při určení času jenom zmýlil, určí se rozhodná chvíle podle jeho pravděpodobné vůle," říká paragraf v zákoníku.
Související
Vláda schválila definici domácího násilí a ustavila koordinátora strategické komunikace státu
Česko chce zatočit s tělesným trestáním dětí. S přímým zákazem ale nepočítá
občanský zákoník , zákony , právníci
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub