Praha - Záchvaty kýchání, ucpaný nos, svědění a slzení očí. To vše jsou příznaky sezonní pylové alergie, kterou teď trpí každý 4. Čech. Jak počasí alergii ovlivňuje a jsou nebezpečné pestrobarevné květy? Dočtete se v dnešním díle seriálu TN.cz Jak na alergii.
Sezonní pylová alergie je nejvíce rozšířené alergické onemocnění, kterého navíc v posledních letech výrazně přibývá! Dnes postihuje téměř 25 procent lidí. Nejčastěji a největšími obtížemi trpí větší děti a mladiství, hlavně v květnu, červnu a červenci.
Pyl jako hlavní viník
Nejčastější příčinou sezonní pylové alergie je pyl. Aby pyl alergii vyvolal, musí ho být ve vzduchu větší množství – to je asi 50 zrn pylu v metru krychlovém vzduchu. Pyl ze vzduchu potom dráždí oči, nos a uši a vznikají známé potíže alergiků. Na vrcholu pylové sezony je ale zánět sliznic už pokročilý a zrn ve vzduchu stačí mnohem méně a obtíže mohou být horší.
Zákeřné větrosnubné rostliny
Alergikům způsobují obtíže pylová zrna, která poletují ve vzduchu. Rostliny se rozmnožují přenosem pylu z rostliny na rostlinu. Pyl například trav, plevelů a stromů je přenášen z rostliny na rostlinu větrem. Takové rostliny se nazývají větrosnubné. Jejich pylová zrna pak volně létají ve vzduchu a znepříjemňují život alergikům.
Naproti tomu pestrobarevné květy, často silně vonící, mají těžký, lepkavý pyl, který se z rostliny na rostlinu přenáší hmyzem. Takový pyl ve vzduchu nelétá a alergie na tyto tzv. hmyzosnubné rostliny je vzácná. Proto na faktu, zda na květu včela již seděla, nebo se mu vyhýbá, záleží jen velmi málo.
Nejhůře je v podvečer
Trávy, stromy a plevely uvolňují pyl do vzduchu brzy ráno. Někdy je pylu tolik, že vytvoří pylový oblak. Ten při krásném horkém počasí působí potíže hlavně mezi 17. a 18. hodinou a potom okolo půlnoci. Naopak déšť „usadí" pyl k zemi a obtíže alergika jsou mnohem menší.
Větrání přes mokré prostěradlo pomáhá
Alergikovi může potíže zmírnit pár jednoduchých opatření. Doporučuje se větrat ráno nebo přes mokré prostěradlo, pořídit si čističku vzduchu. Ven je nejvhodnější chodit za deště, ne za suchého, větrného počasí, doma se převléknout, umýt si ruce, obličej, vlasy. Také sportovat se doporučuje ráno, hlavně za deště.
Jak konkrétně počasí ovlivňuje projevy alergie...
Dlouhodobá předpověď a nástup pylové sezony se řídí průběhem zimy. Podle toho můžeme odhadnout, kdy přijde jaro. Pokud je zima mírná, lze očekávat brzký nástup jara a s ním i pylové sezony stromů. Pozdní mrazíky naopak oddalují pylovou sezonu stromů. Pokud se vyskytnou, je po nich většinou sníženo množství pylů v ovzduší.
Poněkud podobnou situaci asi každý zná z pohledu pěstování ovoce – jarní mrazy výrazně snižují úrodu. Pokud je jaro mírné, teplé, zvyšuje se tvorba pylů. Větrné počasí roznáší pylová zrna do okolí. Sucho, teplo a vítr – to jsou situace, kdy jsou pyloví alergici ohroženi nejvíce. Rostliny tvoří mnoho pylu a ten je rychle a daleko roznášen větrem.
Déšť je přítelem alergiků, bouřky nikoli...
Když prší, snižuje se množství pylových zrn ve vzduchu. Procházka po dešti je pro alergika vhodná. Pozor ale na bouřky, zejména ve velkých městech! V poslední době bylo totiž popsáno několik „epidemií" zhoršení astmatu u pylových alergiků právě během bouřek. Vlivem ozonu a znečištění ovzduší dojde k narušení pylových zrn, a jejich malé částečky se potom snáze dostanou až přímo do průdušek. Dokonce byl pro tuto situaci vytvořen termín "bouřkové astma".
Hodně srážek, bujnější růst...
Hodně srážek během jara ale také způsobí bujnější růst a kvetení trav, tedy jejich silnější sezonu. Můžeme použít přirovnání k příznivým pranostikám "únor bílý pole sílí" a "studený máj – v stodole ráj", které zná každý hospodář. Pro pylové alergiky na trávy bohužel tyto pranostiky příznivé nejsou. Deštivý podzim a hodně srážek v zimě také podpoří jarní kvetení stromů. Pro ovocnáře dobrá zpráva, pro alergiky bohužel ne.
Větrné smrště...
Některé klimatické jevy jsou však nepříznivé jak pro alergiky, tak pro zemědělce. Ničivé větrné smrště, jako například El Nino v letech 1998/99, jsou zapříčiněny teplým a vlhkým počasím, které zvyšuje i tvorbu pylových zrn. Vítr je pak prudce rozmetává po krajině. Jsme-li pylovými alergiky, je tedy určitě prospěšné stát se i trochu zemědělci nebo botaniky, abychom lépe svému onemocnění porozuměli a mohli je lépe ovládat.
Více informací nejen o alergiích si můžete dozvědět na webu Ulékaře.cz.
Související
Počasí dnes nebude příznivé pro alergiky, upozornili meteorologové
Jak léčit obezitu či alergie u člověka? Vodítkem může být jídelníček goril
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák