Příroda rozkvetla, alergici trpí. Co jim radí odborník?

Praha - Konečně je tu jaro! Všichni jásají, tedy kromě alergiků, kterým nastávají nepříjemné dny. Co dělat, abyste měli co nejméně nepříjemnosti? To prozradil v rozhovoru alergolog a imunolog Petr Strnad.

Co je vlastně alergie?

Je to neadekvátní reakce organismu vůči alergenu. To může být pyl, prach, plísně, roztoči i zvířata. Organismus proto vynakládá všechny prostředky, aby se alergie zbavil. To znamená, že alergiky čeká vodnatá rýma, slzivé oči či až zánět spojivek, další cestou, jak se alergenu zbaví je, že ho vykašlou, nebo ho zabijeme imunitně. Naše tělo tam pošle bílé krvinky, které se ho snaží sežrat.

U koho se alergie nejvíce objevují?

Jelikož na nás útočí spousta vnějších vlivů, může se imunita vyčerpat a alergie se může objevit v jakémkoliv věku. U dětí se objevuje nejčastěji alergie na jídlo nebo prací prášky, v pozdějším věku tzv. inhalační, to znamená například na pily, prach a podobně.

Začalo jaro a s tím asi začínají hrozit i alergie, co teď dělá alergikům největší potíže?

Hlavní alergen je teď bříza. Speciálně hrozí ve městech, protože městské zástavby jsou plné bříz. Bříza původně byla náletová rostlina, která potom vyrostla do větších stromů. Potom je nyní aktivní vrba, vrba jíva, což jsou dobře známé kočičky, jilm, habr a topol, i když ten přijde o něco později. Zatím ještě nekvetou trávy, ale toho se také brzy "dočkáme".

Jak rozeznáme alergii od běžného nachlazení, kterých na jaře řádí také spousta?

Na začátku asi moc ne. Když je rýma vodnatá a svědí nás oči, tak to alergie nejspíše je. Pokud je tam bakteriální zánět, tak to celé vypadá úplně jinak. Pokud ale pacient má podezření, že má alergii, je nejlepší udělat testy. Dělají se z krve.

Můžeme se proti alergiím nějak bránit?

Pokud jde o pyly, tak nejlepší je se přestěhovat do výšek nad dva tisíce metrů. (smích) Ale vážně. Je potřeba alergeny eliminovat. Pokud máme alergii na kočky a máme kočku doma, tak ji samozřejmě musíme někam dát, třeba sousedům. U pylů to ale tak jednoduché není, protože doletová vzdálenost pylových zrnek je několik stovek metrů. Proto v těchto případech používáme léky.

Jaké?

Rozdělujeme je na antihistaminika, která polykáme, a lokální léky, které aplikujeme do očí a nosu.

Kromě toho, že budeme brát léky, máte ještě nějaké rady, jak se nepříjemnostem s alergiemi vyhnout?

Opatření je spousta, měli bychom nosit například ochranné brýle, ochranný oděv. Častěji bychom si měli mít vlasy. Měli bychom se převlékat doma, abychom si alergeny nepřinesly s sebou. Alergici by také neměli příliš větrat, jen krátkodobě. Další prevencí je vakcína, kterou používáme v sezoně i mimo sezonu. V současné době už je dokonce i v tabletách.

Související

Více souvisejících

alergie Jaro

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy