Vodáci pozor: Nebezpečné jezy! Kde jsou a jak je poznáte?

Praha - V České republice je přibližně 120 nebezpečných jezů, které si jen za poslední tři roky vyžádaly 27 lidských životů, na 50 jezů by potřebovalo zabezpečovací madla, uvedl Český svaz kanoistiky. Pokud se chystáte na vodu, podívejte se, kde se jezy-zabijáci nacházejí a jak je poznáte.

Nejjednodušším způsobem je nahlédnutí na portál Nebezpecnejezy.cz, kde máte možnost kromě mapy jednotlivých jezů zobrazit si nebezpečí i podle řek. Pak se můžete například dozvědět, že rožmberský jez na Vltavě by se měl sjíždět retardérkou po pravé straně, nebo že řepčínský jez na řece Moravě je nesjízdný. Řeky jsou jednoduše řazené podle povodí Labe, Odry, Vltavy, Moravy a Ohře.

Navíc je u jednotlivých vodních děl popsané i doporučení pro zvýšení bezpečnosti a poté se můžete dozvědět, zda bezpečnostní prvky na jezu někdo vybudoval. Například u řepčínského smrťáku doporučují autoři webu vybudovat splouvací retardér pro vodáky. "Místo jezu-smrťáka by tak vznikla populární atrakce, kterou na řece Moravě nikde nemáme," píše se na portálu. Na webu jsou i fotky z jednotlivých jezů.

Padesátka jezů v České republice by potřebovala zabezpečovací madla, záchranné podkovy s lanem nebo alespoň varovné cedule. "Ve vodním zákoně je jasně stanoveno, že stavby nesmí ohrozit vodní ekosystémy. Ale nikde tam není ani zmínka o tom, že nesmí ohrozit lidský život a zdraví," uvedl Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů. Ten se chce spolu s dalšími vodáckými iniciativami a svazy pokusit legislativu změnit. Povinnost vybavit jez záchrannými prvky by měl mít ten, kdo ho postaví, míní Šálek.

Podle hasičských statistik zemřelo v roce 2010 na jezech 16 lidí, 53 životů bylo zachráněno. O rok později umřela další šestice. Neriskujte proto zbytečně, abyste se nepřidali k dalším šesti lidem, kteří zahynuli vloni, a zjistěte si maximum o jednotlivých jezech, ať nevjedete do vracáku.

Pár pravidel závěrem - doporučuje se nekoupat se pod jezem, nenajíždět lodí shora blízko ke koruně jezu, jezdit by se k němu nemělo ani zespodu. U jezu byste také neměli skákat do vody kvůli záchraně zvířat, materiálu, ale ani osob.

Jak poznáte nebezpečný jez?

- označení jezu v kilometráži jako nesjízdný;- výstražné cedule před jezem nebo značky zákaz plavby;- na březích pomníčky a křížky;- voda se vrací zpět pod jez a plynule neodtéká;- tvoří se karfioly většinou na úrovni vývarové linie, což znamená, že voda v těchto místech je výše a stéká v podstatě z kopce zpět k jezu, vytvoří jakoby hřib nebo kopec, který po chvíli zmizí, a celý proces se opakuje, kdy opět vyvře.- značně zpěněná voda (bílá voda) ve vývařišti- netvoří se žádné vlny- voda tiše přepadává (obvykle u parabolických desek), není slyšet žádný hluk peřejí a pod jezem jako by byla voda klidná;- kolmé nebo strmé navigační zdi znemožňující postavení záchrany na břehu nebo vytažení plaváčka;- signálem nebezpečnosti může být hození silnějšího klacku do jezu. Když se začne vracet a voda ho nechce pustit od jezu, pak je nutné být obezřetný;- neustále rotující klacky nebo PET láhve.

Související

Více souvisejících

Vodáci řeky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy