Vodáci pozor: Nebezpečné jezy! Kde jsou a jak je poznáte?

Praha - V České republice je přibližně 120 nebezpečných jezů, které si jen za poslední tři roky vyžádaly 27 lidských životů, na 50 jezů by potřebovalo zabezpečovací madla, uvedl Český svaz kanoistiky. Pokud se chystáte na vodu, podívejte se, kde se jezy-zabijáci nacházejí a jak je poznáte.

Nejjednodušším způsobem je nahlédnutí na portál Nebezpecnejezy.cz, kde máte možnost kromě mapy jednotlivých jezů zobrazit si nebezpečí i podle řek. Pak se můžete například dozvědět, že rožmberský jez na Vltavě by se měl sjíždět retardérkou po pravé straně, nebo že řepčínský jez na řece Moravě je nesjízdný. Řeky jsou jednoduše řazené podle povodí Labe, Odry, Vltavy, Moravy a Ohře.

Navíc je u jednotlivých vodních děl popsané i doporučení pro zvýšení bezpečnosti a poté se můžete dozvědět, zda bezpečnostní prvky na jezu někdo vybudoval. Například u řepčínského smrťáku doporučují autoři webu vybudovat splouvací retardér pro vodáky. "Místo jezu-smrťáka by tak vznikla populární atrakce, kterou na řece Moravě nikde nemáme," píše se na portálu. Na webu jsou i fotky z jednotlivých jezů.

Padesátka jezů v České republice by potřebovala zabezpečovací madla, záchranné podkovy s lanem nebo alespoň varovné cedule. "Ve vodním zákoně je jasně stanoveno, že stavby nesmí ohrozit vodní ekosystémy. Ale nikde tam není ani zmínka o tom, že nesmí ohrozit lidský život a zdraví," uvedl Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů. Ten se chce spolu s dalšími vodáckými iniciativami a svazy pokusit legislativu změnit. Povinnost vybavit jez záchrannými prvky by měl mít ten, kdo ho postaví, míní Šálek.

Podle hasičských statistik zemřelo v roce 2010 na jezech 16 lidí, 53 životů bylo zachráněno. O rok později umřela další šestice. Neriskujte proto zbytečně, abyste se nepřidali k dalším šesti lidem, kteří zahynuli vloni, a zjistěte si maximum o jednotlivých jezech, ať nevjedete do vracáku.

Pár pravidel závěrem - doporučuje se nekoupat se pod jezem, nenajíždět lodí shora blízko ke koruně jezu, jezdit by se k němu nemělo ani zespodu. U jezu byste také neměli skákat do vody kvůli záchraně zvířat, materiálu, ale ani osob.

Jak poznáte nebezpečný jez?

- označení jezu v kilometráži jako nesjízdný;- výstražné cedule před jezem nebo značky zákaz plavby;- na březích pomníčky a křížky;- voda se vrací zpět pod jez a plynule neodtéká;- tvoří se karfioly většinou na úrovni vývarové linie, což znamená, že voda v těchto místech je výše a stéká v podstatě z kopce zpět k jezu, vytvoří jakoby hřib nebo kopec, který po chvíli zmizí, a celý proces se opakuje, kdy opět vyvře.- značně zpěněná voda (bílá voda) ve vývařišti- netvoří se žádné vlny- voda tiše přepadává (obvykle u parabolických desek), není slyšet žádný hluk peřejí a pod jezem jako by byla voda klidná;- kolmé nebo strmé navigační zdi znemožňující postavení záchrany na břehu nebo vytažení plaváčka;- signálem nebezpečnosti může být hození silnějšího klacku do jezu. Když se začne vracet a voda ho nechce pustit od jezu, pak je nutné být obezřetný;- neustále rotující klacky nebo PET láhve.

Související

Ilustrační foto

Vodákům za plavbu pod mírným vlivem alkoholu zřejmě nebude hrozit pokuta

Vodáci zřejmě nebudou od příští sezony pokutováni za plavbu pod mírným vlivem alkoholu na vybraných úsecích tuzemských řek. Senát to dnes hladce schválil beze změn v novele o vnitrozemské plavbě. V minulém funkčním období Senát prosazoval, aby se sankce nevztahovala ani na cyklisty například na vinařských stezkách. Sněmovna to ale odmítla. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Více souvisejících

Vodáci řeky

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. Národní divadlo prozradilo podrobnosti

Poslední rozloučení se zesnulým tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem se uskuteční příští týden v pondělí, informovalo Národní divadlo na webových stránkách. Harapes zemřel po těžké nemoci ve středu, bylo mu 77 let.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy