V Praze skončil stav ohrožení, strach z velké vody ale trvá

Praha - Zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) dnes při jednání krizového štábu odvolal stav ohrožení. Na Vltavě v Praze tak platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Skutečný průtok se pohybuje kolem 1000 metrů krychlových za sekundu, což je na hranici prvního a druhého povodňového stupně.

"Druhý povodňový stupeň platí po celém území Prahy díky vyhlášení ústředního krizového štábu republiky. Je možné, že některé místní městské části mohou mít vyhlášen svůj vlastní třetí stupeň, ale celopražský štáb vyhlásil druhý stupeň," řekl novinářům po jednání krizového štábu Hudeček. Povodeň podle něho stále trvá.

Protipovodňové bariéry jsou pro současný průtok vody naddimenzované, uvedl Hudeček. V nejbližších dnech by se mohly začít rozebírat. "Zábrany na stoletou vodu budeme v řádu dní demontovat," uvedl Hudeček, který se ale stále obává lokálních bouřek. Do většiny pražských parků je ale stále zakázán vstup.

Průtok ve Vltavě klesl na stav pohotovosti už v sobotu, Hudeček ale vzhledem k předpovědím počasí odmítl o víkendu ohrožení odvolat. V Česku má nadále pršet. Podle Hudečka je Praha na další vodu připravena. Upuštěny jsou nádrže na problematických říčkách Rokytce a Botiči. Také Vltavská kaskáda má dostatečnou retenci. Kolem Vltavy zůstávají stát protipovodňové zábrany.

Do likvidace povodňových škod se dnes zapojilo dalších 220 vojáků. Pracují v Ústí nad Labem, Lovosicích, Děčíně a v hlavním městě. Armáda k odstraňování následků záplav nasadila více než 600 vojáků.

"Do Ústí nad Labem dnes zamířilo 100 vojáků z liberecké 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany," uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Dalších 25 vojáků z Liberce zahájilo činnost v Lovosicích a 45 v Děčíně. Desítka vojáků z Chrudimi pomáhá v pražské Troji.

Pokračuje také nasazení příslušníků Hradní stráže v pražských Lahovicích a Lahovičkách. Na Zbraslavi působí 20 vojáků z posádkového velitelství Praha. Dalších 23 členů armády pracuje ve Štěchovicích. Ve Štětí likviduje následky povodně 20 vojáků z Liberce.

Na základě požadavku hasičského záchranného sboru vybudovali v sobotu vojáci z olomoucké záchranné roty a 153. ženijního praporu v Záhořanech na Litoměřicku základnu humanitární pomoci pro 150 lidí. Na místě celkem pracuje 24 vojáků se 17 kusy techniky.

Silné bouřky se přehnaly od jihozápadu směrem k severovýchodu, nově vytopené jsou sklepy, garáže i auta jak v Královéhradeckém kraji, tak i na Vysočině, v jižních i středních Čechách.

Nánosy bahna a voda z polí se dostaly do desítek domů ve vesnicích Kly, Malý Újezd a Hořín na Mělnicku. Hasiči na místě pomáhají lidem s úklidem a odčerpáváním vody.

Zaplavené jsou také obce Byšice, Vavřineč a Lužec. Tam je situace pro obyvatele psychicky náročná. Během včerejška totiž odklidili následky povodní z minulého týdne a teď se do něho mohou pustit znovu, informuje rozhlas.cz.

Nejhorší situace je podle starosty Mělníka Ctirada Mikeše (ČSSD) v Lužci: „Lokalita Lužce je ve velmi špatném stavu. Podobná povodeň, jak šla od vody, tak šla z polností. To znamená, že tam nelze říci, kolika nemovitostí se to týká, protože ve své podstatě celá část obce byla pod vodou."

Stav ohrožení aktuálně platí na pěti českých řekách. Třetí povodňový stupeň hlásí Labe v Ústí nad Labem a v Děčíně, Vltava v Českém Krumlově, Lužnice v Bechyni a Trnava v Hořepníku. Během noci přestal platit třetí stupeň na Labi v Mělníku, kde voda pomalu opadává.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013 Tomáš Hudeček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy